W najbliższą sobotę, 28 czerwca, odbędzie się ostatni koncert w tym sezonie z cyklu „Artist in Residence: Kama Grott & Agata Igras-Sawicka prezentują”. Na scenie, oprócz muzyków klasycznych pojawi się zespół BISQUIT, który zagra materiał ze swojej nowej płyty „Lilly”.

 

Specjalnie na sobotni wieczór, Asia Chacińska i Serek Tomek Krawczyk – liderzy zespołu BISQUIT przygotowali nowe aranżacje utworów z płyty „Lilly”, wzbogacone o ścieżki oboju i fletu. Zapowiada się wyjątkowy wieczór, podczas którego na jednej scenie spotkają się rzadko łączone ze sobą gatunki muzyczne.

 

Pomysłodawczynie cyklu Artist in Residence – Kama Grott i Agata Igras-Sawicka to wielokrotnie nagradzane artystki w kraju i zagranicą. Kama Grott jest oboistką, pomysłodawczynią i dyrektorem artystycznym Europejskiego Festiwalu Muzycznego w Otwocku. Agata Igras-Sawicka to flecistka, której albumy były nominowane do muzycznych nagród Fryderyki w kategoriach: Najlepszy Debiut Fonograficzny oraz Muzyka Kameralna. Zespół BISQUIT ma na swoim koncie trzy albumy. Ostatnia płyta „Lilly” to bardzo emocjonalny krążek, na którym znajdują się proste, akustyczne piosenki, ale też bardziej rozbudowane formy, które potwierdzają ogromną wrażliwość na dźwięki i słowa.

 

BISQUIT – singiel – Kino

28 czerwca (sobota), godz. 20.00, Skwer – filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, ul. Krakowskie Przedmieście 60a, bilety: 15zł

 

***

BISQUIT powstał na początku nowego wieku. W zaciszu domowym powstawały pierwsze piosenki skomponowane przez Tomka „Serka” Krawczyka i Asię Chacińską. Po kilku latach wspólnego grania zadebiutowali płytą „Inny Smak” (nominacja do Fryderyka w kategorii debiut roku). Niedługo po niej ukazały się „Pytania”- obie płyty wydane przez wytwórnię Kayax.

Dziś, po kilku latach przerwy Bisquit wraca z nowymi dźwiękami – świetnymi kompozycjami i niebanalnymi tekstami. „Lilly” to bardzo emocjonalny krążek – od prostych, akustycznych piosenek, po bardziej rozbudowane formy, które potwierdzają ogromną wrażliwość na dźwięki i słowa. Nie ma nic ważniejszego od poszukiwania prawdy – dojrzałość, której nabywają jest tym, co niezwykle słychać w drodze artystycznej zespołu. Nie ulegający modom wciąż starają się odnaleźć największe piękno w opowieściach o człowieku – przeżywaniu porażek i sukcesów, tęsknoty czy chwilowego szczęścia. Na nowej płycie Bisquit słychać zespół – skład, który na stałe gra ze sobą od poprzedniej płyty „Pytania”- Asia Chacińska, Serek Tomek Krawczyk, Sebastian Frankiewicz, Maciej Szczyciński i Piotr Rychlec. Nagrana w kilka letnich dni w pięknym starym młynie w Lubrzy, przesiąknięta emocjami, które gromadziły się przez kilka lat przerwy. „Lilly” powstała z ogromnej potrzeby tworzenia.

Zaproszeni goście czerpią inspiracje z różnych kultur i światów muzycznych – Tomasz „Ragaboy” Osiecki, Sandra Kopijkowska, Robert Murakowski i Jacek Namysłowski – jednocześnie płyta jest spójna dzięki brzmieniu, które jest już tak charakterystyczne dla zespołu. Wydawcą płyty jest nowy niezależny label muzyczny Muzyka Powiśle. Nowa płyta to 12 nowych utworów i piosenka kultowego w latach 70 tych polskiego zespołu.

 

Kama Grott – oboistka, manager kultury, właścicielka niezależnej wytwórni fonograficznej SUBITO. Studia muzyczne ukończyła w klasie prof. Stanisława Malikowskiego w warszawskiej Akademii Muzycznej, a następnie swój muzyczny rozwój kontynuowała w Londynie pod kierunkiem Roya Cartera – solo oboisty London Symphony Orchestra. Od 2006 roku Kama Grott związana jest wyłącznym kontraktem fonograficznym z wytwórnią Universal Music Polska. W jej dorobku fonograficznym znajduje się kilkanaście płyt, w tym dwie solowe: „Baroque Oboe Concertos” nagrane z Orkiestrą Kameralną Wratislavia pod kierownictwem Jana Staniendy (2006) oraz „Romance. French Music for Oboe and Piano” nagrane z Krzysztofem Staniendą (2010). Artystka współpracuje również jako muzyk sesyjny, jest zapraszana do nagrań muzyki filmowej i teatralnej, współpracowała m.in. z Krzesimirem Dębskim, Tadeuszem Woźniakiem, Anną Marią Jopek i Marcinem Kydryńskim. Kama jest laureatką międzynarodowych konkursów solowych i kameralnych (II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej Saloniki 2002, III nagroda w kategorii instr. dętych Citta di Padova, Padwa 2004). W uznaniu osiągnięć artystycznych otrzymała stypendium Fundacji Kultury Polskiej 2004. Artystka jest pomysłodawczynią i dyrektorem generalnym Europejskiego  Festiwalu Muzycznego w Otwocku, który odbywa się corocznie od 2004 roku.

 

Agata Igras-Sawicka – jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie fletu prof. E. Dastych – Szwarc. Studia podyplomowe odbyła w Królewskim Konserwatorium w Hadze, Holandii, w klasie fletu prof. Rien de Reede i Thies’a Roorda. Laureatka wielu konkursów muzyki solowej i kameralnej. Wieloletnia stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem Juliusa Bakera, Williama Bennett’a, Roberta Aitkena, Jean-Claude Gerarda, Emmanuela Pahud, Carlosa Bruneel, Patricii Morris oraz Roberta Dicka. Współpracowała jako muzyk orkiestrowy oraz solistka z czołowymi polskimi orkiestrami m.in.: Polską Filharmonią Kameralną, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną Wratislavia, Concerto Avenna, a także z orkiestrą Sinfonia Varsovia, gdzie przez kilka lat była pierwszą flecistką. Dokonała licznych nagrań radiowych, telewizyjnych oraz muzyki do spektakli teatralnych. Występuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą, a także prowadzi aktywną działalność pedagogiczną. Nakładem wytwórni DUX ukazały się dwie solowe płyty artystki: „Fantasie” nagrana z pianistą Mariuszem Rutkowskim (2009) oraz „Martinu Chamber Music” nagrana z wybitnym skrzypkiem Batłomiejem Niziołem, wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem oraz pianistą Mariuszem Rutkowskim. Obydwa albumy otrzymały nominacje do nagrody „Fryderyk 2010” w kategorii Najlepszy Debiut Fonograficzny oraz „Fryderyk 2011” w kategorii Muzyka Kameralna.

 

bisquit

PODZIEL SIĘ
Założyciel portalu Muzykoholicy.com, początkujący dziennikarz, prowadzący cykl wywiadów ,,#Rozmówka z..." oprócz muzyki interesuje się również modą oraz tańcem.

Dodaj komentarz

  Bądź na bieżąco  
Powiadom o