ocn skład
    Ostatnio album na odpoczynek tym razem na pobudkę, na ten weekend proponuję rockowy album zespołu OCN Waterfall, jest to anglojęzyczna już szósta płyta polskiego składu: Maciej Wasio – wokal, gitara; Piotr „Quentin” Wojtanowski – gitara basowa; Bolek Wilczek – perkusja.
Zespół OCN przedtem pod nazwą OCEAN powstał w 2001 roku we Wrocławiu, na swoim koncie mają takie płyty jak:
* 12  –Genre : Rock, Alternative; Released Date : 1 / Jan / 2002
* Depresyjne Piosenki o Niczm – Genre : Rock, Alternative; Released Date : 7 / Jun / 2004
* Niecierpliwy Dostaje Mniej – Genre : Rock, Alternative; Released Date : 6 / May / 2006
* Cztery – Genre : Rock, Alternative; Released Date : 26 / Oct / 2009
*Wojna Świń – Genre : Rock, Alternative; Released Date : 20 / Jun / 2011
ocn etykieta

*Waterfall

*DesireThe First Cut
*Somehow
*Lost in Something
*I Want it All
*Lean On Me
*Lightning
*Sparks
*Muddy Water
**Definicja feat Jamal
**Waterfall remix
Zaczynamy od gitarowego brzmienia Waterfall, gdzie po paru sekundach perkusja nadaje przyspieszone tempo, które jeszcze jest przyjemne.
Jest to utwór promujący album, wielokrotnie słyszałem go w różnych rozgłośniach radiowych.
Całość fajnie się prezentuje, a wprowadzenie perkusji jako danie główne, choć czasem momentami stanowi dopełnienie, ukazuje nam kreatywność i dopracowanie każdej sekundy przez zespół.
Do tego można się przy nim po prostu dobrze bawić.

Trochę później po Waterfall powstał polski odpowiednik Definicja dostępny na specjalnym wydaniu albumu.
Podbił on na nowo zainteresowanie zespołem.  Nagrany razem z Jamal, patrząc na tylko na samą liczbę wyświetleń na YouTube Definicja przebija Waterfall dwukrotnie.


Drugim utworem jest Desire, gdzie po mocnym wejściu specyficzny głos niby nie pasujący do całości, jednocześnie świetnie się prezentuje. Tu niemal można poczuć przestrzeń dźwięków, dużo gitary, dużo perkusji, dużo power, ucięcie, STOP.
The first cut, parę sekund świat zwalnia, niczym spokojny poranek po burzliwej nocy, a jednak z przebłyskami minionej nocy – tak czuję ten utwór.

Lecz OCN długo nie utrzymuje nas w tym stanie, Somehow to prawdziwa mieszanka w jednym utworze od mocnego uderzenia po delikatne muśnięcia dźwiękami.
Lost in something opiera się na gitarowym brzmieniu którego początek jest bardziej lżejszy. W utworze można łatwo wyodrębnić dwie sekcje które się powtarzają, prosty i wyrazisty, na koniec ucięty.
I want it all już na wstępie nadaje tępo biegu, gdzie po chwili zwalnia i pojawia się już głos Macieja W., jest to kolejny utwór z tego albumu, który przypadł mi najbardziej.
Zapada cisza i zaczyna wyłaniać się dźwięk perkusji, Lean on me to spokojne surowe brzmienie.Co chwile jakby utwór miał przyspieszyć, po czym jest to tłumione.
Pierwsze sekundy i mroczny klimat Lightning, utwór powoli robi się coraz bardziej wyrazisty, jest to niejako początek do Sparks, gdzie cały nastrój jest kontynuowany, tyle że tu dochodzimy do ekstremum dźwięku i ukazuje się nam prawie że podsumowanie różnorodności głosu Macieja W. i różnorodności brzmień.
Na koniec przychodzi wyciszenie, zwalniamy po tej sinusoidzie dźwięków od mocnych brzmień po delikatne muśnięcia, zamykamy  tym drugim, Muddy Water.

W wydaniu specjalnym czeka na nas Definicja i Waterfall w remixie.
Pozdro / OrandżO

 

ocn logo

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o