Republika to nie tylko jeden z najbardziej popularnych i oryginalnych polskich zespołów muzycznych, ale również kulturalny fenomen, którego siła nie osłabła do dziś. Tuż przed 58. rocznicą urodzin lidera zespołu, Grzegorza Ciechowskiego ukaże się książka „My lunatycy. Rzecz o Republice”. To pierwsza tak obszerna publikacja prezentująca różne oblicza zespołu. Autorzy przeprowadzili kilkadziesiąt wywiadów z członkami Republiki, ich rodzinami, osobami z muzycznego środowiska, a także z fanami grupy. O Grzegorzu Ciechowskim opowiada m. in. jego córka Weronika, która jesienią odwiedzi Polskę z okazji premiery książki.

My_lunatycy_okladka

Republika powstała w 1981 roku w Toruniu. Grupa była silnie związana z toruńskim Klubem Studenckim Od Nowa, który stanowił ważny punkt na mapie kulturalnych miejsc w Polsce. Nowofalowe, awangardowe brzmienie zespołu szybko przysporzyło mu ogromnej rzeszy fanów. Anna Sztuczka i Krzysztof Janiszewski prezentują historię Republiki, dzieląc się wspomnieniami ludzi najlepiej pamiętających tamte lata. Do pracy nad książką „My lunatycy” autorzy zaprosili wiele osób. O klimacie dawnej Od Nowy opowiadają toruńscy muzycy, a o najważniejszych wydarzeniach w dziejach zespołu jego menedżerowie: Andrzej Ludew oraz Jerzy Tolak. Członkowie Republiki (Zbigniew Krzywański, Sławek Ciesielski, Paweł Kuczyński, Leszek Biolik) powracają wspomnieniami do dawnych lat, opisując swoje relacje z fanami. Grzegorza Ciechowskiego, prawdziwą ikonę polskiej kultury alternatywnej, wspomina jego rodzina i przyjaciele m.in.: córka Weronika, siostra Aleksandra oraz szwagierka Agnieszka. Wszystkie rozmowy uzupełniają materiały archiwalne: fragmenty listów, urywki z prasy oraz zdjęcia z koncertów, spotkań z fanami oraz nigdy dotąd niepublikowane fotografie pochodzące z rodzinnych archiwów.

„My lunatycy” to pierwsza publikacja tak szeroko przedstawiająca muzyczny fenomen Republiki. Autorzy prezentują różne punkty widzenia wielu osób z różnych środowisk i pokoleń. Podkreślają także, jak ważnym zespołem w życiu fanów była i jest Republika. Książka ta jest efektem ogromnej pasji dwojga ludzi zaangażowanych w życie Republiki od samego początku jej istnienia. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana zespołu oraz wszystkich, którzy chcieliby raz jeszcze poczuć klimat muzycznych klubów sprzed kilku dekad.

Anna Sztuczka – w latach 80. prowadziła fanklub Republiki „Moje Modły”. Współorganizatorka koncertów związanych z Republiką w Od Nowie oraz wystaw w Tczewie. Obecnie menedżerka zespołów Rejestracja, Cela nr 3 oraz

Krzysztof Janiszewski – wokalista electrorockowego zespołu Half Light, z którym w 2011 roku nagrał album „Nowe Orientacje” – hołd złożony Republice.

Autor: Anna Sztuczka, Krzysztof Janiszewski

Tytuł: „My lunatycy. Rzecz o Republice”

Wydawnictwo: MUZA

Premiera: 26 sierpnia 2015

Cena: 49,90 zł

576 stron

Oprawa: twarda

 

PODZIEL SIĘ
Muzykoholicy.com || Wspieramy Polskich Artystów