Dzięki komuś tam na górze mam znajomych, którzy są tak samo zwariowani muzycznie jak ja. Gdyby nie oni prawdopodobnie musiałabym żyć dłużej nie znając twórczości trio Bitamina.  Dzisiaj chce Wam opowiedzieć o tym jak jest w Kawalerce Amara, Mateusza i Piotra.

Po „Listach Janusza”, „Placu Zabaw” i „C” przyszedł czas na kolejny znakomity czwarty już album. Album pełen wrażliwości. Album, który pokazuje nam jak w niestandardowy sposób można mówić o standardowych rzeczach. Wraz z Mateuszem- mieszkańcem kawalerki, możemy przenieść się w jego młodzieńcze lata i nieco ich doświadczyć.

„Jest szczerze do bólu, wrażliwość wchodzi głęboko przez skórę.
Pamiętasz te chwile. Znasz te uczucia. Przeżywasz to jeszcze raz.”

Ponoć wielu ludzi tak ma, że słysząc numer po raz pierwszy słucha samej kompozycji, nie wsłuchuje się w tekst czy poszczególne linie melodyczne. Ja również należę do tej grupy. Dlatego liczy się pierwsze wrażenie. Przyznam, że chłopaki wbili mnie w ziemię. Pierwszy ich utwór, który miałam przyjemność usłyszeć to  „Znajoma nieznajoma”. Na wstępie męski głos informuje mnie „(..) albo się coś czuje albo się tego nie czuje”….ja to poczułam, całym ciałem.

Przyznam się też bez ogródek, że miałam problem z identyfikacją płci śpiewającej osoby. W pierwszym momencie dałabym sobie rękę uciąć, że to kobieta. Ale jak to się mówi, dzisiaj chodziłabym bez ręki. Głos bardzo delikatny ale z charakterem. Połączony z hip-hopowymi bitami, basem, perkusją czy gitarą powoduje, że tych dźwięków nie da się zapomnieć.

W niektórych utworach usłyszymy dialogi i monologi z prywatnego życia chłopaków. Powstały poprzez nagrywanie codziennego życia dyktafonem. Znalazły się tam rozmowy z najbliższymi jak i rozmowy „przy okazji” kupna gazety w kiosku. Wiele godzin przesłuchiwania przez nich nagrań, na których mogli usłyszeć zarówno żarty i radość, złość i smutek dały nam efekt końcowy. Nadały płycie jeszcze więcej intymności.

„Lustro i golenie twarzy” to jeden z moich ulubionych numerów. Już tytuł sugeruje zmianę. Autor zrobił kolejny krok do dorosłego życia? Jest gotowy na zmiany? Przeszedł na drugą stronę lusta?

„(…)Mierzycie się z rzeczywistością, czy uciekacie w świat fantazji i używek? Może właśnie tędy droga.(…)”

Do jakiego gatunku muzycznego przypisać „Kawalerkę”? Pop? Hip-hop? Jazz? Muzyka eksperymentalna? Odnoszę wrażenie, że chłopaki robią wszystko, żeby ich nie szufladkować. Nie mam zamiaru tego robić. Najważniejsze, że ich twórczość uzależnia. Uzależnia na tyle, że już tupię nóżkami na myśl o odwiedzeniu Kawalerki „face to face”.


Oto jak przedstawiają się najbliższe plany koncertowe:

01-03-2018 19:00 Łódź
02-03-2018 20:00 Lublin
09-03-2018 20:00 Szczecin
10-03-2018 20:00 Koszalin
16-03-2018 20:00 Opole
18-03-2018 19:00 Katowice


Otulona „ciarami” żegnam się z Wami z nadzieją, że już niebawem widzimy się na jednym z koncertów.

Kawalerka w wersji CD dostępna tutaj  w wersji LP tutaj

Bitamina na Facebooku
Bitamina www

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o