Marcelina_Fot. Greg Klukowski

Marcelina to wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Jest przedstawicielką alternatywnego popu, z którym od dawna eksperymentuje. Ukończyła Studia na Akademii Muzycznej w Katowicach.

W 2008 roku zadebiutowała pod pseudonimem Mariija piosenką „There Is No One”, która od razu została wydana na trzech kompilacjach: „RAMCafe 2” (2008), „Only Pleasure” (2008) i „Muzyka jest z Wenus”(2009).

W 2008 roku Marcelina wraz zespołem zajęła 3. miejsce w telewizyjnym show muzycznym „Nowa Generacja” organizowanym przez TV4, gdzie spotkała się ze znakomitymi recenzjami ze strony jury – Janusza Borysewicza, Michała Figurskiego, Katarzyny Kanclerz i Biliany Bakić.

Rok później Marcelina zajęła także 3. miejsce w konkursie Coke Live Fresh Noise, w którym nagrodą był koncert na prestiżowym Coke Live Festival w Krakowie.

W marcu 2011 nakładem EMI Music Poland ukazała się debiutancka płyta Marceliny zyskując znakomite recenzje. Producentem muzycznym płyty jest zespół June z wytwórni Kayax. Artystka na swoim koncie ma ponad 100 koncertów; Marcelina zagrała wiele dużych koncertów, m.in. Open’er Festival w Gdyni – Tent Stage, a także na takich imprezach jak Noc Młodych Zdolnych, na Malcie w Poznaniu, w Stodole w Warszawie, na Festiwalu Wrocławski Sound, PandaArt czy Gali Discoveur Europe. Ceni sobie również kontakt z publicznością i magiczny klimat, jaki można uzyskać podczas kameralnych koncertów, dlatego też, obok dużych, festiwalowych scen można ją usłyszeć w klubach w całej Polsce.

W 2012 r. Marcelina otrzymała m.in. nominację do Fryderyków (debiut roku), a także nominację do Nagrody WARTO Gazety Wyborczej, pojawiła się na wyjątkowej płycie June, obok najciekawszych głosów i osobowości muzycznych rynku polskiego. Na płycie zaśpiewały m.in. Katarzyna Nosowska, Aga Zaryan, Ania Dąbrowska, Mika Urbaniak, Urszula Dudziak oraz Marcelina.

Utwór „Motyle” pochodzący z debiutanckiej płyty został wykorzystany w reklamie społecznej w Rosji i emitowany w tamtejszej telewizji publicznej.

We wrześniu 2012 ukazała się płyta Happysad także z gościnnym udziałem Marceliny. Jesienią 2012 roku Marcelina odbyła trasę z Happysad jako gość specjalny ich koncertu.

W listopadzie 2012 roku utwór Marceliny „Wroclove” jednogłośnie został wybrany hymnem miasta Wrocław w ogłoszonym konkursie „Kawałek Wrocławia” (zajął 1 miejsce spośród ponad 200 zgłoszeń).

W grudniu 2012 premierę miała EP „ZNIKAM” (produkcja: June). EP-ka ukazała się w formie trzech wydań digitalnych, dostępnych w dwóch wybranych serwisach: Deezer oraz WiMP oraz w sklepie iTunes. Poszczególne wersje różnią się między sobą specjalnie dedykowanymi remixami premierowych utworów, za których przygotowanie odpowiadają : Last Blush, Yaro i Fat Silent (Cichy&Galiński). Marcelina jest autorka tekstów i współkompozytorka wszystkich utworów, a także współreżyserką teledysku „Znikam” (premiera styczeń 2013).

Rok 2013 roku rozpoczął się od nominacji Marceliny do nagrody CZŁOWIEK ROKU WROCŁAWIA (pod patronatem Prezydenta Wrocławia P. Rafała Dutkiewicza).

W marcu 2013 roku Marcelina zagrała pierwsze zagraniczne koncerty – w Paryżu, którym partnerował Instytut Polski.

W maju br. Marcelina znalazła się wśród artystek udzielających się w projekcie „Panny Wyklęte”. Projekt został wydany na płycie i powiązany jest ze stale trwającą trasą koncertową. Za stronę muzyczną odpowiada Darek Malejonek i Maleo Reggae Rockers. Marcelina napisała tekst do utworów „On nie zapomni” oraz „Prawem wilka”. Płyta „Panny Wyklęte” jest jednym z przedsięwzięć projektu Rok Żołnierzy Wyklętych, realizowanego przez Fundację Niepodległości wraz z IPN i Fundacją Ośrodka KARTA.

8 października 2013 roku Marcelina nakładem Parlophone Music (dawne EMI Music) wydała drugi album „Wschody/Zachody”. Autorska płyta zawiera 10 utworów i bonus track. Za wyjątkiem tekstu do “Łap mnie” autorką tekstów do wszystkich utworów jest Marcelina, która także stworzyła projekt graficzny płyty. Utwory zostały napisane po polsku (tu także za wyjątkiem jednej piosenki). Za produkcję odpowiedzialni są Kuba Galiński i Robert Cichy, muzycy współpracujący z czołowymi artystami sceny polskiej, m.in. od lat związani z Anią Dąbrowską.

Najnowsze wydawnictwo jest promowane przez dwa teledyski. Pierwszy to tytułowe „Wschody / Zachody”, do którego zdjęcia zrealizowano w Maroko. Drugi to „Karmelove”, z gościnnym udziałem Piotra Roguckiego .

W maju 2014 roku Marcelina została pierwszą artystką reprezentującą nowy projekt LG „smart-generation” związany z telefonem LG G2 mini. Pierwszym etapem wspólnych działań był koncert akustyczny Marceliny transmitowany przez telefon LG G2 mini na żywo z Mauritiusa (17.04.2014 r.), a od maja możemy oglądać spoty z udziałem Marceliny nakręcone podczas Jej pobytu na wyspach Reunion i Mauritius.

imagespobrany plikfacebook