NAJLEPSZA PŁYTA HIP-HOP 2015

PLYTA HIP HOP

GrubSon – Holizm – 22,4%

Gang Albanii – Królowie Życia – 21,1%

O.S.T.R. – Podróż Zwana Życiem – 19,4%

Trzeci Wymiar – Odmienny Stan Świadomości – 19,0%

Tede, Sir Michu – Vanillahajs – 18,1%


Gang AlbaniiGang Albanii – Królowie Życia

Tytuł: Królowie życia
Wykonawca: Gang Albanii
Dystrybutor: CD-Contact Grzegorz Jasiński
Data premiery: 2015-04-24
„Królowie życie” to płyta, która łamie wszelkie konwencje klasycznego rapu. Świadczy o tym fakt, że dzięki niestandardowej promocji, jeszcze przed wydaniem jakiegokolwiek singla, zespół zebrał wokół siebie ponad 70 tysięcy fanów na Facebooku. Kolejnym elementem, który podgrzewa atmosferę wokół płyty, jest obsada. Trzej artyści tworzący supergrupę to osoby rozpoznawalne, budzące kontrowersje i przyciągające uwagę odbiorców. Popka, Borixona i Alibabę łączy także jeszcze jedna cecha – zabawa muzyką, będąca tematem przewodnim tego szalonego i spontanicznego krążka.
W zalewie nowoczesnego brzmienia i wszechobecnej elektroniki, która coraz śmielej wkracza w rodzimy rap, Gang Albanii prezentuje swoje podejście do tematu ewolucji tego gatunku muzyki. Chwytliwe podkłady i szybko zapadające w pamięć refreny sprawiły, że płyta „Królowie życia” szybko stała się imprezowym klasykiem.

GrubsonGrubson – Holizm
Tytuł: Holizm
Wykonawca: Grubson
Dystrybutor: Mystic Production
Data premiery: 2015-03-04
„Holizm” to już trzeci solowy album GrubSona. Artysta, wyznawca filozofii, że „muzyka ma łączyć, a nie dzielić”, w umiejętny sposób scala ze sobą różne gatunki muzyczne.
Krążek „Holizm” zawiera 15 premierowych utworów, intro, outro i 2 skity. Całość określić można by jako hip-hop, ale na krążku nie brakuje również soulu, funku, jazzu, szeroko pojętej elektroniki i alternatywy. O silnych inspiracjach artysty tymi gatunkami świadczy chociażby dobór gości na płytę. Wokalnie wsparli go: Krzysztof Zalewski, Marcelina, Ten Typ Mes czy Jarecki. „Holizm” jest ponadto spełnieniem jednego z marzeń GrubSona.
Produkcją albumu zajęli się GrubSon wraz DJ-em BRK. Wspomogli ich Amateus i Snake. Skrecze do większości numerów są autorstwa GrubSona, DJ-a BRK i Twistera. Patronat medialny nad płytą objęli: RMF Maxxx, Interia, MTV, tygodnik „Przegląd”, dziennik „Metro”, magazyn „Freestyle”, Hip-hop.pl, Rapduma.pl, Muzodajnia i EMPiK.

OSTRO.S.T.R – Podróż Zwana Życiem
Tytuł: Podróż zwana życiem
Wykonawca: O.S.T.R.
Dystrybutor: Warner Music Poland
Data premiery: 2015-02-23

To najbardziej muzyczna płyta O.S.T.R. Praktycznie pozbawiona sampli, oparta w dużej mierze na instrumentach elektronicznych i bogatych aranżacjach kolektywu Killing Skills. Płyta lekka i melodyjna. Dużo tu przestrzeni i miejsca na refleksje, choć są też momenty mocno energetyczne. Tekstowo jest to najbardziej osobista płyta O.S.T.R., szczera do bólu, pozostawiająca ciarki na plecach.

“To najważniejsza płyta w moim życiu. Od dziecka, chodząc do szkół muzycznych, zbierałem wiedzę, do której musiałem dojrzeć, aby w pełni ją wykorzystać. Jako Killing Skills chcieliśmy pozostać przy hip-hopie, ale w taki sposób, by przy produkcji wykorzystać wszystkie elementy dzieła muzycznego, bez ograniczeń. Dlatego płyta inspirowana jest muzyką filmową, muzyką poważną, ale już nie rozrywkową. W moim odczuciu jest to nowoczesna muzyka dla dorosłych. Moja własna muzyka. Wybraliśmy jedyną w swoim rodzaju drogę. Nie usłyszycie tego nigdzie indziej.”


Tede, Sir Michu

Tede, Sir Michu – Vanillahajs

Tytuł: Vanillahajs
Wykonawca: Tede & Sir Michu
Dystrybutor: Jawi
Data premiery: 2015-06-18
Wytwórnia Wielkie Joł prezentuje trzynasty solowy album warszawskiego rapera Tede zatytułowany „Vanillahajs”. Płyta w całości została wyprodukowana w Wielkie Joł Studio przez Sir Micha, który zadbał o jej brzmienie w najdrobniejszych detalach.
Album „Vanillahajs” promują single: „Na pierwszej linii”, „Wunder-Baum”, „Martwe ziomki”, „Pażałsta” oraz słynny „#Hot16challenge”, który znalazł się na krążku w rozszerzonej wersji.
Choć „Vanillahajs” jest bardzo nowoczesny, to starsi fani Tede też nie będą zawiedzeni. Trafne obserwacje i przekaz ukryty pomiędzy wierszami to wciąż specjalność TDF’a. Oprócz Tede na płycie pojawiło się kilku ciekawych gości. Swoje gościnne zwrotki nagrali między innymi Abel, Te-Tris i RAS(mentalism).

Trzeci WymiarTrzeci Wymiar – Odmienny Stan Świadomości
Tytuł: Odmienny stan świadomości
Wykonawca: Trzeci Wymiar
Dystrybutor: Fonografika
Data premiery: 2015-05-08
Piąty, długogrający album zespołu, to swego rodzaju zapis, pewnego odcinka życiowej drogi każdego człowieka. To zbiór emocji, doświadczeń, obserwacji i przemyśleń autorów, mający na celu, ukierunkowanie słuchacza w stronę wewnętrznych przemian i refleksji. To rozważania o ludzkiej psychice i zachowaniach, w reakcji na otoczenie, podane w niełatwym, klasycznym rapie. Wreszcie, to próba zwrócenia uwagi na społeczne zjawiska naszych czasów. To odmienny stan świadomości każdego z Was. Różnorodność tematów i perspektywa spojrzenia na nie, nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, po której stronie stoją autorzy. Być może chcą udowodnić, że nic nie jest takie, na jakie wygląda… Odmienny stan świadomości, to także sztuka kreacji.