NAJLEPSZA PŁYTA REGGAE 2015

PLYTA REGGEA

Bednarek – Oddycham – 37,1%

Roots Rockets – Marsala 2.0.1.5. – 21,5%

ShataQs – Mr.ManKind – 19,4%

TalliB – Twoje Miejsce, Twój Czas – 11,3%

2Tm2,3 – Źródło – 10,7%


 

2Tm232Tm2,3 – Źródło

Tytuł: Źródło
Wykonawca: 2TM2,3
Dystrybutor: Metal Mind Productions
Data premiery: 2015-03-21
Tomasz Budzyński, Darek Malejonek, Robert Friedrich i wielu innych wspaniałych muzyków, na pierwszym od 7 lat, studyjnym albumie ‚Tymoteusza’.
12 nowych kompozycji. Wciągająca mieszanka rocka i muzyki etnicznej. Anielskie chórki i rockowy wokal. Wszystko na nowej płycie zatytułowanej „Źródło”.

BednarekBednarek – Oddycham

Tytuł: Oddycham
Wykonawca: Bednarek
Dystrybutor: Rockers Publishing
Data premiery: 2015-05-29
„Album „Oddycham” nie jest zestawem piosenek, które powstawały z myślą o płycie. To swego rodzaju dziennik, zbiór moich wspomnień z ostatnich dwóch intensywnych lat. Wyjątek stanowi utwór „List” – jest to piosenka, którą mój tata napisał dla mamy kiedy byli bardzo młodzi. Nigdy nie miał okazji, by ja nagrać, wiec zrobiłem to dla niego.
Na początku tego roku wróciłem na Jamajkę, by ponownie spotkać się ze wspaniałymi muzykami, których miałem okazję poznać kilka lat wcześniej. Zaprosiłem do współpracy m.in. rewelacyjnego saksofonistę Deana Frasera, Earla Jr i Maria’ę Smith (dzieci Earla Chinna Smitha – gitarzysty Boba Marley’a), Resterica, Alborosie i bardzo ważną dla mnie postać – Juniora Kelly – to właśnie dzięki niemu zacząłem słuchać reggae. Na płycie udział wzięli także niezwykli polscy goście, jak Jelonek, Staff, KaCezeti wielu innych.

Roots RocketsRoots Rockets – Marsala 2.0.1.5.
Tytuł: Marsala 2.0.1.5
Wykonawca: Roots Rockets
Dystrybutor: Rockers Publishing
Data premiery: 2015-04-16
„Marsala” to drugi studyjny andrychowskiej formacji Roots Rockets, oraz pierwszy wydany nakładem wydawnictwa Lou&ocked boys. Dwa lata po bardzo dobrze przyjętym debiucie rootsowej „RRewolucji” zespół postanawia wykonać drugie uderzenie. Nagrania odbyły się w całości w studio Maq Records. Realizacją zajął się Maciej Stach, młody ambitny realizator, który współpracował już z zespołami takimi jak Cree, Maciej Wyrostek czy Piersi.
Płyta ta w pewien sposób otwiera nowy okres w Historii zespołu. Usłyszeć można w jaki sposób grupa rozwinęła się jako całość, członkowie indywidualnie, jak zmieniły się muzyczne inspiracje twórców czy jakie korzyści wniosły zmiany w składzie. Po mimo zmian zespół pozostał wierny reggowym korzeniom przez co mieszanka muzyki reggae z funkiem, transem czy inną stylistyką którą słyszymy w muzyce jaką pokazuje RR staje się bardziej wyrazista i dojrzalsza. Fani oczekujący muzyki bardziej rootsowej nie będą mieli problemu z odnalezieniem siebie w spokojniejszej inspirowanej klasycznym reggowym pulsem części krążka.
„Marsala” to 12 piosenek wyrażonych w różnych stylistykach, mówiących o tym co bliskie człowiekowi czyli miłości, smutku oraz przemyśleń.

shataqs.jpgShataQs – Mr. ManKind
Tytuł: Mr. ManKind
Wykonawca: ShataQS
Dystrybutor: Rockers Publishing
Data premiery: 2015-03-18
„Mr. ManKind” to album, który łączy w sobie kilka gatunków muzycznych takich jak funk, reagge i soul z elementami elektroniki. Materiał okraszony jest fantastycznymi partiami wokalnymi oraz bardzo solidnie osadzoną i znakomicie brzmiącą sekcją rytmiczną. Całość o niebanalnym przekazie. Jak sama nazwa wskazuje „Mr. ManKind” to album dedykowany rodzajowi ludzkiemu i człowiekowi, jako zagubionej jednostce w świecie systemu.
Każdy utwór jest manifestacją przemyśleń, szukania prawdy i rozwiązań. „Mr. ManKind” to płyta, której realizacja trwała ponad rok, podczas którego skrupulatnie wybierani byli artyści i muzycy, z których to wsparciem i wkładem tworzony był cały projekt Shata QS. Dammy Bolarin, Naweed Ahmed, Łukasz Olejarczyk, Piotr (kovias) Kowieski to tylko kilka nazwisk spośród wielu jego budowniczych. Autorem aranżacji oraz produkcji płyty jest Łukasz Damrych, wybitny wrocławski producent muzyczny, pianista, kompozytor oraz zdobywca nagrody „Tukan” za najlepszą aranżację muzyczną na 26-tym Przeglądzie Piosenki Aktorskiej.

TalliBTalliB – Twoje Miejsce, Twój Czas
Tytuł: Twoje miejsce, twój czas
Wykonawca: Tallib
Dystrybutor: Sony Music Entertainment
Data premiery: 2015-08-21
TalliB – swoją najnowszą płytę nagrał wraz z towarzyszącym mu od lat zespołem D’Roots Brothers. Wokalnie i producencko otrzymał wsparcie najsilniejszych zawodników w branży. Kilka utworów nagrał wspólnie z Mesajah, Juniorem Stressem oraz z młodszym bratem Sztossem. W chórkach z kolei pojawiły się dziewczyny z I Grades, najlepszej tego typu polskiej grupy wokalnej, która towarzyszy Mesajah i udziela się w projektach z Bednarkiem i Ras Lutą. Za ostateczny mix płyty odpowiedzialny był Umberto Echo, prestiżowy niemiecki producent współpracujący z Dub Incorporation oraz Chronixx.
Na albumie znalazło się dwanaście utworów utrzymanych w stylistyce roots reggae, ale czerpiących również z r’n’b, rocka i hip hopu. TaLLib to bowiem artysta bardzo wszechstronny. Drugi w karierze krążek wokalisty zapowiadany jest przez utwór „Do końca”. Na lato to pozycja absolutnie obowiązkowa. Słoneczny klimat, rozluźniający rytm i pozytywny przekaz – tak jak na letni przebój przystało. Klip do utworu powstawał nad polskim morzem, na Półwyspie Helskim. Charakteru dodają mu oryginalne i dynamiczne animacje utrzymane w konwencji kultury jamajskiej, które zdecydowanie wyróżniają tę produkcję na tle innych polskich teledysków.