NAJLEPSZA PŁYTA ROCK 2015

PLYTA ROCK

Maciej Balcar – Ruletka – 24,8%

Bartas Szymoniak – Miliony Oszukanych Dziewcząt i Chłopców – 22,5%

Maciej Maleńczuk & Psychodancing – Tęczowa Swasta – 19,9%

Maze of Sound – Sunray – 18,4%

Trzynasta w Samo Południe – Hell Yeah! – 14,4%


Bartas SzymoniakBartas Szymoniak – Miliony Oszukanych Dziewcząt i Chłopców

Tytuł: Miliony oszukanych dziewcząt i chłopców
Wykonawca: Szymoniak Bartas
Dystrybutor: Firma Księgarska Olesiejuk
Data premiery: 2015-06-05

Bartas – znany jako wokalista grupy Sztywny Pal Azji, finalista programu „Idol” i prekursor beat boxu w Polsce, wydał nakładem S.P. Records swój debiutancki album zatytułowany „Miliony oszukanych dziewcząt i chłopców”.

Płyta „Miliony oszukanych dziewcząt i chłopców” to akustyczny, przestrzenny rock z elementami ludowszczyzny i domieszką elektroniki.


Maciej BalcarMaciej Balcar – Ruletka

Tytuł: Ruletka
Wykonawca: Balcar Maciej
Dystrybutor: Warner Music Poland
Data premiery: 2015-01-26

Trzeci, studyjny album Maćka Balcara. Jest to wydawnictwo, w którym można się doszukać elementów bluesa, ale chyba najlepiej można by go określić, jako połączenie muzyki: rockowej, folkowej i poezji śpiewanej. Na krążku znajdzie się 10 premierowych utworów, do których muzykę skomponował sam Maciek. Autorami tekstów jest m.in. dobry przyjaciel artysty – Krzysztof Feusette, jak i Rafał Rękosiewicz czy Michał Zabłocki.


Maciej Malenczuk_ PsychodancinMaciej Maleńczuk & Psychodancing – Tęczowa Swasta

Tytuł: Tęczowa swasta
Wykonawca: Maleńczuk Maciej , Psychodancing
Dystrybutor: Sony Music Entertainment
Data premiery: 2014-11-18
Na „Tęczowej swaście” znalazły się teksty, które mogłyby być ozdobą najlepszych płyt Homo Twist: soczyste pięknie brzmiącym słowem, szczere prawdziwym życiem, pełne czarnego humoru i barwnych postaci. Muzyka jednak niewiele ma wspólnego z tamtym, najbardziej hałaśliwym i awangardowym wcieleniem Macieja. Poza kilkoma zaskakującymi chwilami (brzmiący jak soundtrack horroru „Nie Proś do Siebie Złych Mocy” czy niemal metalowy „Diabeł w Wiosce”) mamy tu do czynienia z repertuarem ze wszech miar rozrywkowym. Co oczywiście również nie jest dla Maleńczuka czymkolwiek nowym, przecież jego uliczne pieśni były w przeważającej mierze pastiszami popularnych wówczas – a może raczej już wówczas niemodnych – melodii. W tym sensie krakowski antybard pozostaje wierny sobie: wciąż sporo u niego bluesa, tu stroszy piórka żwawy funk, tam puszy się gładki jazzowy sznyt, ówdzie kołysze apaszowskie tango. Różnica polega na tym, że na „Tęczowej swaście” Maleńczuk ma za plecami znakomity zespół Psychodancing, grający w składzie: Grzegorz Stasiuk, Kuba Frydrych, Andrzej Laskowski i Maciej Muraszko. Są tak przekonujący, tak porywający, że trudno przy tych numerach usiedzieć w miejscu.

Maze of SoundMaze of Sound – Sunray
Tytuł: Sunray
Wykonawca: Maze Of Sound
Dystrybutor: Jawi
Data premiery: 2015-08-03

Grupa powstała w 2012 roku i ma na koncie EPkę „Man in the balloon” (Styczeń 2013). Album „Sunray” zawiera 9 utworów w klimacie melodyjnego rocka i rocka progresywnego. Historie w nich zawarte przenoszą nas w świat, w którym fantastyka zderza się z rzeczywistością. Wcielając się w bohaterów poszczególnych kompozycji, spotkamy Zaklinacza Deszczu, Tajemniczą Wiedźmę, polecimy niebezpiecznym balonem czy przejdziemy na drugą stronę lustra. Niektórzy z nas być może znajdą wyjście do rzeczywistości z tego labiryntu przygód, ale inni zostaną w nim na dłużej.


Trzynasta w Samo PoludnieTrzynasta w Samo Południe – Hell Yeah!

Tytuł: Hell Yeah
Wykonawca: Trzynasta w Samo Południe
Dystrybutor: Sony Music Entertainment
Data premiery: 2014-10-21
Niezależnie od tego jak przetłumaczymy słowa „hell yeah”, oznaczają one pełną entuzjazmu aprobatę. Wrocławski, rockowy zespół Trzynasta w Samo Południe spotyka się z taką reakcją na co dzień – ilości koncertów może mu pozazdrościć niejedna gwiazda. Młodzi muzycy postawili na doświadczenie sceniczne i szlifowanie repertuaru. Dopiero z takim dorobkiem, po pięciu latach działalności, zdecydowali się na wydanie debiutanckiej płyty – „Hell Yeah” – promowanej przez singiel o tym samym tytule.
Trzynasta to piątka młodych, absolutnie zakochanych w muzyce facetów. Postawili sobie oni za zadanie wskrzeszenia legendy brudnego brzmienia gitar w świeżym, rockowym wydaniu. Swoją muzyką ładują między oczy. To czysty rock’n’roll, doprawiony ognistym brzmieniem harmonijki. Cel: zdobyć muzyczny świat.