NAJLEPSZY WOKALISTA 2015

WOKALISTA

Michał Szpak – 25,2%

Andrzej Piaseczny – 24,7%

Kamil Bednarek – 22,0%

Dawid Podsiadło – 19,1%

Grzegorz Hyży – 9,0%


AndrzejPiaseczny

Andrzej Piasek Piaseczny, jeden z najpopularniejszych polskich wokalistów, urodził się w 1971 roku w Pionkach. Zadebiutował w 1992 roku w rockowej grupie Mafia.

Wspólnie wylansowali między innymi takie przeboje jak „Wishing well”, „Noce całe” czy „Krótka piosenka o… miłości”. Wraz z zespołem nagrał trzy płyty – „Mafia” (1993), „Gabinety” (1995) i platynową „Mafia FM” (1996). Po tej ostatniej na zespół i wokalistę posypał się deszcz nagród, między innymi: Fryderyk ’96, Machiner ’96, Nagroda Rozgłośni Radiowych Playbox ’96.

Ogromnym sukcesem okazał się także album „Sax And Sex” z 1995 roku, nagrany wspólnie z Robertem Chojnackimz De Mono. Płyta rozeszła się w ponad 800 tys. egzemplarzy i jest uważana za jeden z najpopularniejszych longplayów lat 90. Wystarczy wspomnieć takie piosenki jak „Prawie do nieba” lub „Budzikom śmierć”.

W roku 1998 nastąpił zwrot w karierze Piaska. Po rozstaniu z zespołem Mafia, wokalista nagrał pierwszy album solowy, zatytułowany „Piasek”. Również w tym roku ukazał się singiel z utworem „Wciąż bardziej obcy”, w którego nagraniu gościnny udział wziął Jan Borysewicz. Niebawem wokalista wraz z Natalią Kukulską nagrał piosenki do filmu „Magiczny Miecz”, a także wystąpili wspólnie na deskach Opery Szczecińskiej w spektaklu „Śpiąca Królewna”. Jego popularność docenili producenci serialu telewizyjnego „Złotopolscy”, gdzie Piasek gra rolę Kacpra.

W roku 1999, piosenkarz został laureatem II Nagrody oraz Nagrody Publiczności Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlsham. Rok później ukazała się kolejna płyta artysty, zatytułowana „Popers”. W nagraniach gościnny udział wzięli między innymi Ewa Bem, Wojciech Karolak oraz amerykański basista Vail Johnson.

W 2001 roku Piasek reprezentował Polskę w czasie Festiwalu Eurowizji, jednak piosenka „Too Long” nie zdobyła punktowanego miejsca. Kilka miesięcy później wokalista wziął udział w nagraniu piosenki promującej „Zemstę” Andrzeja Wajdy. Jednak nieprzychylne głosy po nieudanym występie w konkursie Eurowizji, a także kłopoty osobiste sprawiły, że Piasek na jakiś czas wycofał się z branży muzycznej.

W listopadzie 2003 roku, po 3,5-letniej przerwie, jaka minęła od wydania płyty „Popers”, powrócił z nowym albumem, zatytułowanym „Andrzej Piaseczny”. Wokalista postanowił zmienić nieco swój wizerunek, gdyż nie chciał być kojarzony tylko jako idol nastolatków, ale jako dojrzały artysta. Stąd też decyzja o firmowaniu albumu pełnym imieniem i nazwiskiem. Tak w muzyce, jak i tekstach, odbicie znalazły ostatnie doświadczenia Andrzeja. Muzyka prezentowana na krążku nabrała nowego wymiaru również dzięki bardzo nowoczesnej produkcji.

We wrześniu 2005 roku Andrzej Piaseczny prezentuje swój najnowszy album, zatytułowany „Jednym tchem”. Wydawnictwo promują utwory „Jednym tchem” oraz „Z głębi duszy”, za który artysta otrzymał nagrodę Bursztynowego Słowika na 42. Sopot Festival 2005. Jak powiedział sam wokalista, płyta jest kontynuacją tego, co zaproponował na krążku „Andrzej Piaseczny” – był tam pewien klimat spokoju, niejednokrotnie zadumy – dodaje.

Pod koniec marca 2009 roku premierę miał najnowszy krążek artysty – „Spis rzeczy ulubionych”, nagrany wspólnie z Sewerynem Krajewskim.

7 lutego Andrzej zostaje nagrodzony statuetką „Gwiazda dobroczynności” w kategorii Edukacja za udział w spocie „Porozmawiaj ze mną”.

„Kalejdoskop” – niezwykłe wydawnictwo muzyczne ukazuje się na rynku 24 marca 2015. Płyta zawierająca autorskie interpretacje znanych utworów oraz dwa utwory premierowe, nagrana została z towarzyszeniem słynnej holenderskiej Metropole Orkest. Album już w dniu premiery uzyskał status platynowej płyty.


[RECENZJA] Andrzej Piaseczny – Kalejdoskop (Limited Edition)

[Relacja] „Kalejdoskop” Andrzeja Piasecznego


DawidPodsiadloDawid Podsiadło wygrał drugą edycję „X Factor”, później odgrażał się, że nie podpisze kontraktu płytowego, a następnie wydał jeden z najlepszych polskich albumów popowych ostatnich lat. W międzyczasie zaśpiewał w duecie z Tatianą Okupnik.

Dawid śpiewa równolegle w dwóch rockowych zespołach – Curly Heads oraz Reaching For The Sun – i nawet nieźle mu idzie: z tym pierwszym zdobył w 2012 roku wyróżnienie w Jarocinie. Dawid Podsiadło rozwiewa wszelkie wątpliwości debiutancką płytą „Comfort and Happiness”, która swoją premierę miała 28 maja 2013 roku, na której nie tylko daje popis swoich możliwości wokalnych, ale także dowodzi, jak znakomicie radzi sobie w roli kompozytora i tekściarza. Za produkcję albumu odpowiedzialny był Bogdan Kondracki, natomiast autorką polskich tekstów na płycie jest Karolina Kozak.

W czerwcu 2013 otrzymał dwie nominacje do nagrody Eska Music Awards w kategoriach najlepszy artysta oraz najlepszy artysta w sieci. 2 czerwca na warszawskim Torwarze wystąpił jako support przed koncertem Lany Del Rey. Następnie zaśpiewał na dwóch festiwalach – 3 lipca na Tent Stage podczas dwunastej edycji Open’er Festivalzorganizowanego na terenie wojskowego lotniska Marynarki Wojennej w Gdyni – Babich Dołach, a 9 sierpnia na Cracow Stage podczas Coke Live Music Festival w Krakowie.

We wrześniu został nominowany do nagrody MTV Europe Music Awards 2013 w kategorii Najlepszy polski wykonawca, a pod koniec 2013 do Paszportów Polityki w dziedzinie muzyki popularnej.

W lutym 2014 otrzymał cztery Fryderyki. W marcu natomiast został jednym z laureatów nagród Wiktory, w kategorii Gwiazda piosenki. Miesiąc później otrzymał dwie nominacje do Superjedynek, odbywających się w ramach Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w kategoriach: SuperArtysta i SuperAlbum (za Comfort and Happiness).

W maju wystąpił w Koncercie TOP na TOPtrendy 2014 wśród dziesięciu artystów z największą liczbą sprzedanych płyt, w poprzedzającym roku w Polsce. W klasyfikacji generalnej zajął 1. miejsce z albumem Comfort and Happiness.

22 czerwca na Stadionie Miejskim w Rybniku wystąpił jako support przed koncertem 30 Seconds to Mars.

29 maja 2015 roku podczas Polsat SuperHit Festiwalu 2015 otrzymał Bursztynowego Słowika.

We wrześniu piosenkarz poinformował o wydaniu swojej drugiej płyty studyjnej zatytułowanej Annoyance and Disappointment, której premiera odbyła się 6 listopada. Producentami krążka zostali Bogdan Kondracki i Daniel Walczak. Album zapowiadał singiel „W dobrą stronę”.


Trasa koncertowa Dawida Podsiadło „Comfort and Happines”

Felieton: Dobre, bo polskie… # 2 Dawid Podsiadło i „Trójkąty i Kwadraty”


GrzegorzHyzy, fot. Anna Powierża

Grzegorz Hyży swoją przygodę ze śpiewaniem zaczął… przypadkiem na jam session w jednym z poznańskich klubów. Od tego momentu podążał jasno określoną drogą, gdzie nie ma już mowy o przypadkach. Przełomem dla wokalisty okazał się udział w trzeciej edycji programu X-Factor, w którym zajął drugie miejsce. Krótko po tym podpisał kontrakt płytowy z firmą Sony Music Polska.

Premiera debiutanckiego albumu miała miejsce 27 maja 2014 roku. Od tamtego momentu światło dzienne ujrzały 4 single, wszystkie podbiły serca słuchaczy i okazały się wielkimi przebojami ( ok 10 milionów odtworzeń klipów na youtube)

„Na chwilę” , „Wstaję” „Pusty dom” czy „Zagadka” pozwoliły Artyście ugruntować swoją pozycję na rynku muzycznym a także zagrać na dzień dzisiejszy ponad 100 koncertów w całej Polsce.
Razem z zespołem zagrał na największych festiwalach w Polsce; Sopot Festiwal, Festiwal w Opolu, Festiwal Top of the Top, Trasa Lato Zet i Dwójki, Sylwester TVN itd. itd.
Spotkał się z fanami podczas klubowej trasy, uwiecznił swoim koncertem eventy firmowe.
Od roku nie zwalnia, koncertuje i pracuje nad kolejnym albumem!

Doskonałe poczucie rytmu, niepokojąco hipnotyzujący wokal, a przede wszystkim jasno określony pomysł na własną twórczość – to wszystko sprawia, że Grzegorz Hyży debiutuje albumem, jakiego nie powstydziłby się nie jeden bardziej doświadczony artysta.

Niezwykłą wrażliwość Grzegorza podkreślają także niebanalne polskie teksty, które oprócz samego wokalisty napisali m.in. Wojciech Łuszczykiewicz, Kamil Durski z zespołu Lilly Hates Roses, czy wreszcie Karolina Kozak (autorka tekstów m.in. na płytę Dawida Podsiadło). Historią opowiedzianą na tym albumie jest niespokojna podróż przez rozmaite emocje… Nastrój płyty nieustannie balansuje pomiędzy patrzeniem z nadzieją w słoneczną przyszłość, a trudną próbą rozliczenia się z bolesną przeszłością. Te piosenki uczą nas jak zapomnieć, o tym, co się zdarzyło, ale też jak uwierzyć w to, co jeszcze przed nami. A wierzyć – jak twierdzi Grzegorz – musimy „z całych sił”.


Bednarek

Kamil Bednarek zaistniał dzięki udziałowi w show „Mam Talent!”. Programu co prawda nie wygrał, ale zdobył setki fanów. Kamil Bednarek ze swoją mieszanką reaggae i dancehallu jest dziś jednym z najpopularniejszych wokalistów w Polsce.

Kamil Bednarek pochodzi z Brzegu, gdzie w 2008 roku z grupą znajomych, założył zespół Star Guard Muffin. Własnym sumptem wydali EP-kę „Ziemia Obiecana”. W 2010 roku Bednarek wystąpił w trzeciej edycji programu „Mam Talent!”. Choć zajął drugie miejsce, to i tak program okazał się dla młodego muzyka przepustką do kariery. Wydany jeszcze w tym samym roku debiutancki album „Szanuj” pod szyldem Star Guard Muffin odniósł wielki sukces. Wkrótce zespół się ropzadł, ale kariera Bednarka nie zwolniła. Wręcz przeciwnie. Kolejna płyta „Jestem…” podpisana już tylko przez Bednarka pokryła się potrójną platyną!

W 2013 roku Bednarek nagrał cover „Dni, których nie znamy” z repertuaru Marka Grechuty, a piosenka trafiła na ścieżkę dźwiękową do filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Teledysk, w którym muzyk reagge wcielił się w rolę stoczniowca wzbudził niemałe kontrowersje.

Wielkim hitem okazał się także owoc współpracy z przebojowym duetem Donatan i Cleo. Jesienią 2014 roku muzycy wypuścili piosenkę „Ten Czas”, która z miejsca stała się przebojem.

W lutym 2015 roku zespół wystąpił na gali 25-lecia radia RMF. W kwietniu odbył krótką trasę w Anglii, a w tym uczestniczył w transmitowanym przez polską stację telewizyjną koncercie na Wembley.
W maju 2015 zespół „Bednarek” wydał swoją drugą płytę, zatytułowaną „Oddycham…”. Po pięciu tygodniach od premiery uzyskała ona status złotej.
Kamil udzielił się gościnnie na płytach Trzeciego Wymiaru oraz Chrisa Hilla (nowy projekt KrzyHa).
W listopadzie zespół zagrał poraz pierwszy w Berlinie.

Kamil cały czas aktywnie koncertuje i tworzy nowe utwory. Dotychczas muzycy zagrali ponad 550 koncertów (w tym ponad 400 jako „Bednarek”) i sprzedali ponad 300 tys. płyt. Poza Polską, zespół zjawił się także na Jamajce, w Grecji, Irlandii, Szkocji, Anglii, Niemczech, USA.


MichalSzpak

Jego kariera z pewnością była zapisana w gwiazdach, ale nie zapominajmy, że Michał Szpak pochodzi z wysoce artystycznej rodziny. Od dziecka nasiąkał poezją, malarstwem i przede wszystkim muzyką. Śpiewał non stop i na podwórku i w domu. A pierwszy raz na prawdziwej scenie stanął w wieku 9 lat. W Jasielskim Domu Kultury otrzymał nagrodę w Konkursie Młodych Talentów. A to był tylko początek, bo od tego momentu zaczął występować w większości przedstawień wystawianych przez szkołę. W I klasie liceum poznał Kamila Czaplę, założyciela zespołu Whiplash. I już dwa tygodnie później wystąpił z zespołem po raz pierwszy na ogólnopolskiej imprezie w Krośnie. Od razu zadziwił widzów tym, co stało się później jego artystyczną wizytówką – niezwykłym imagem i charyzmą estradową. Cover „Cienia w dolinie mgieł” w wykonaniu Whiplash wysłany na ogólnopolski konkurs dostał wyróżnienie od Roberta Gawlińskiego, co zaowocowało zaproszeniem Michała do Warszawy. Kolejnym etapem był udział w programie X-Factor.

Już pierwszym występem zachwycił jurorów i publiczność wykonując utwór Czesława Niemena “Dziwny jest ten świat”. I było zgodnie z planem – zaśpiewał w finale  wraz ze zwyciężczynią angielskiej edycji programu Aleksandrą Burke, która  nawet na znakomitym brytyjskim rynku mało widziała artystów o tam wyrazistym image’u i   wrodzonej charyzmie. To zaowocowało dodatkową, specjalną nagrodą – zaproszeniem na koncert Orange Warsaw Festiwal. Wystąpił tam przed m.in. Skunk Anansie i Moby’m śpiewając 3 utwory z repertuaru Red Hot Chili Peppers, Guns’n’Roses i Lenny’go Kravitza..

W grudniu 2011 roku ukazuje pierwsze wydawnictwo Artysty, EP’ka zawiera 5 premierowych utworów wyprodukowanych przez Łukasza Targosza oraz Michała Grymuzę. Na pierwszego singla zostaje wybrana piosenka “Pretty Babe”. Po 3-letniej przerwie Michał rozpoczął pracę nad swoim nowym materiałem muzycznym.

Ponownie zachwycił swoim nieprzeciętnym głosem i autorskim materiałem muzycznym zawartym na albumie zatytułowanym „Byle Być Sobą”.

Ten materiał wymyka się spod prób jakiejkolwiek klasyfikacji gatunkowej. Zupełnie jak jego autor, który nie daje się zaszufladkować. Płyta „Byle Być Sobą” zawiera 12 zróżnicowanych stylistycznie nagrań, które odzwierciedlają zainteresowanie artysty przede wszystkim klimatem muzycznym lat 80-tych i 90-tych, a nawet jego zamiłowanie do muzyki symfonicznej. W większości nagrań słyszymy żywe instrumenty – poza tymi typowymi dla muzyki rockowej i pop, na płycie można również usłyszeć  skrzypce, altówkę, wiolonczelę czy kontrabas, a dzięki swoim niespotykanym umiejętnościom wokalnym Michał buduje niezwykły nastrój.

Ta niecodzienna mieszanka osadzona została w aktualnej i nowoczesnej stylistyce za sprawą ekipy, która wspólnie z Michałem Szpakiem pracowała nad materiałem. Album został wyprodukowany przez Beat Music, mix i mastering – Coverius Studio, Master & Servant – Hamburg.
Pierwszym singlem z albumu była piosenka “Real Hero”. Utwór ten w polskiej wersji językowej pt “Jesteś Bohaterem” Michał zaśpiewał na 52. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w Konkursie „SuperPremiery 2015”. Na utwór „Jesteś Bohaterem” zagłosowała największa ilość telewidzów, co zagwarantowało olbrzymi sukces i główną nagrodę w Konkursie.

Drugim singlem jest tytułowy utwór albumu „Byle Być Sobą” – oryginalna mieszanka wokalu i instrumentów akustycznych podparta mocnym beatem. Niedawno swoją premierę miał mistyczny teledysk do monumentalnego utworu „Such Is Life” oraz Lyric Videodo do piosenki o „eurowizyjnym” charakterze – „Color Of Your Life”.

5 marca 2016 roku Michał Szpak z utworem „Color Of Your Life” wygrał polskie preselekcje do Eurovision Song Contest, który odbędzie się w maju 2016 w Sztokholmie. Pokonał biorącą udział w tegorocznych eliminacjach Edytę Górniak, która w 1994 reprezentowała Polskę w Konkursie Eurowizji w Dublinie i zajęła wtedy 2. miejsce.


Premiera nowego teledysku Michała Szpaka – „Real Hero”


Kto Waszym zdaniem zasłużył na ,,Złotą Nutę” ?