18. Lotos Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa

BIELSKA ZADYMKA JAZZOWA to największy polski festiwal jazzowy oraz jeden z najbardziej znanych festiwali jazzowych w Europie, którego 18-ta edycja odbędzie się ponownie w Galerii SFERA w BielskuBiałej.

jaz

Przez niemal tydzień, od wtorku 1 marca do niedzieli 6 marca,  będzie można usłyszeć ponad 30 wykonawców, a między innymi: Dave’a HollandaZbigniewa Namysłowskiego, uważanego za jednego z trzech najwybitniejszych i najbardziej znaczących muzyków w historii polskiego jazzu, Maceo ParkeraBiréliego Lagrène’aChinę MosesPhronesis TrioSlowly Rolling Camera, a także młodych muzyków Sceny Instytutu Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej: Maciej Wojcieszuk QuintetAgnieszka Derlak Trio.

Ponadto przez cztery pierwsze dni festiwalu odbędą się jam sessions oraz koncerty Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej. Koncerty są organizowane w Nowym Klubie i Klubie Klimat – w budynku Galerii I na 2. piętrze – oraz na Festiwalowej Scenie Promocji Galerii SFERA – również w Galerii I.

Festiwalowi towarzyszy konkurs skierowany do młodych muzyków jazzowych, który w ubiegłych latach wypromował kariery takich wykonawców, jak „RGG Trio”, Maciej Obara czy „Atom String Quartet”. Główną nagrodą w konkursie jest wydanie debiutanckiej płyty laureata.

Zadymce towarzyszą, również w Galerii SFERA, muzyczne happeningi, wystawy plakatu, fotografii, malarstwa i multimediów. Wybrane koncerty są emitowane w prime time’ie przez Mezzo Live HD, telewizję muzyczną docierającą do milionów miłośników muzyki klasycznej i jazzu na całym świecie. Niepowtarzalna atmosfera festiwalu, gwiazdy światowego formatu, które na Zadymce dają jedyne koncerty w kraju, a często i w Europie – to wszystko przyciąga fanów jazzu z całej Polski i z zagranicy, w tym licznych dziennikarzy, przedstawicieli agencji artystycznych czy dyrektorów międzynarodowych festiwali.


PROGRAM LOTOS JAZZ FESTIVAL 18. BIELSKIEJ ZADYMKI JAZZOWEJ 2016

W GALERII SFERA – Galeria I (ul. Mostowa 5)


1 marca

 • 16.00 – koncert uczniów ZPSM w Bielsku-Białej / wstęp wolny
 • 19.30 – Phronesis Trio (Wielka Brytania, Dania, Szwecja) / koncert biletowany, China Moses (USA, Francja) / koncert biletowany
 • 23.00 – Jam session

2 marca

 • 16.00 – koncert uczniów ZPSM w Bielsku-Białej / wstęp wolny
 • 23.00 – Jam session

3 marca

 • 16.00 – koncert uczniów ZPSM w Bielsku-Białej / wstęp wolny
 • 18.00 – koncert Sceny Instytutu Jazzu AM w Katowicach: Maciej Wojcieszuk Quintet / wstęp wolny – Nowy Klub w Galerii SFERA
 • 19.30 – Bireli Lagrene Electric Quartet (Francja) / koncert biletowany, Dave Holland Trio (Wielka Brytania, USA) / koncert biletowany
 • 23.00 – Jam session

4 marca

 • 16.00 – koncert uczniów ZPSM w Bielsku-Białej / wstęp wolny
 • 18.00 – koncert Sceny Instytutu Jazzu AM w Katowicach: Agnieszka Derlak Trio / wstęp wolny
 • 19.30 – Slowly Rolling Camera (Wielka Brytania) / koncert biletowany, Maceo Parker (USA) / koncert biletowany
 • 23.00 – Jam session

6 marca

 • 16.00 – Zbigniew Namysłowski Quintet – „Polish Jazz – Yes!” / wstęp wolny

 

  Zbigniew Namysłowski – saksofonista, multiinstrumentalista, znakomity kompozytor i aranżer. Jeden z najwybitniejszych i najbardziej znaczących polskich jazzmanów. Współpracował między innymi z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem i Michałem Urbaniakiem. Jest pierwszym polskim jazzmanem, który nagrał płytę za granicą. Album „Lola” wydała brytyjska wytwórnia Decca w 1964 r. Współpracował z Polish All Stars, Modern Dixielanders, Traditional Jazz Makers, New Orleans Stompers, Modern Jazz Group oraz muzykami: Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim. Repertuar Kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego składa się z utworów o charakterze etniczno-jazzowym. Zawiera kompozycje oparte na polskich tańcach ludowych, takich jak: oberek, mazur, kujawiak, krakowiak., a takżę melodie z wyraźnym wpływem muzyki góralskiej. W niektórych kompozycjach słychać wyraźnie wpływy arabskie czy hiszpańskie. Program, który zespół zaprezentuje na koncercie, jest programem, który znajdzie się na nowej płycie Quintetu „Polish Jazz – Yes!”.


Bilety i wejściówki na koncerty można kupić od poniedziałku do piątku od 10.00 do 18.00 w Biurze Festiwalowym, w budynku Galerii I, w klatce D, na 2. piętrze.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *