Anita Lipnicka zaczyna „OdNowa”, czyli „Piosenka księżycowa” w zaskakująejj odsłonie

Zaledwie kilka dni temu, tj. 9 sierpnia br., Anita Lipnicka zaprezentowała odświeżoną wersję „Piosenki księżycowej”. Za produkcję nowej odsłony utworu odpowiada Kuba Karaś z zespołu The Dumplings.


Dwadzieścia pięć lat temu na polskim rynku muzycznym pojawiła się dziewiętnastoletnia Anita Lipnicka. W tym roku mija ćwierć wieku od jej spektakularnego debiutu. Wiele jej utworów, stworzonych z Varius Manx, w duecie z Johnem Porterem czy tych pochodzących z solowych projektów artystki, na trwałe zapisało się w kanonie rodzimej popkultury, a ją samą wielokrotnie nazywano „głosem pokolenia”. Dzisiaj Anita oddaje w ręce swoich słuchaczy jedno na nagrań, od których wszystko się zaczęło. „Piosenka księżycowa” – bo o niej mowa – to kompozycja ponadczasowa, doskonale rozpoznawalna wśród osób choć w minimalnym stopniu interesujących się muzyką.


Wielokrotnie spotykałam się z opiniami, że „Księżycowa” ludzi nieustannie wzrusza, że stanowi soundtrack do ich młodości, a i dla mnie zawsze była utworem o ogromnym ładunku emocjonalnym – opowiada Anita. – Nieraz zastanawiałam się, czy w dzisiejszych czasach miałaby szansę, aby się przebić pośród tak wielu innych utworów, dostępnych dwadzieścia cztery godziny na dobę nie tylko w stacjach radiowych, ale przede wszystkim w sieci! – dodaje.


Tym ciekawiej zapowiada się współpraca Anity z czołowymi polskimi producentami zaproszonymi do jubileuszowego projektu „OdNowa”, którym Anita zamierza uczcić 25-lecie pracy artystycznej. Ich twórczość zna bowiem każdy, kto śledzi polski rynek muzyczny. Pierwszą odsłoną zapowiadanego na jesień albumu, który ukaże się pod szyldem Warner Music Poland, jest wspomniana wcześniej „Piosenka księżycowa” będąca niekwestionowanym hitem lat dziewięćdziesiątych. Nową wersję wyprodukował Kuba Karaś, czyli współzałożyciel duetu The Dumplings. W jego interpretacji piosenka nabrała zdecydowanie odmiennego charakteru. Zyskała zadziorny „pazur”, a zarazem została umiejętnie wpisana w nowoczesną dynamikę z pogranicza alternatywnego disco, inspirowaną brzmieniami z czasów, gdy Kuby Karasia (urodzony w roku 1995) jeszcze nie było na świecie!


Kuba to pierwszy z zaproszonych gości, którzy podjęli się dekorowania tego jubileuszowego tortu – śmieje się wokalistka. – Na jesień szykujemy jeszcze wiele niespodzianek. Nawet dla mnie samej to będzie prawdziwe „surprise party” – wyznaje tajemniczo.


Nie pozostaje zatem nic innego, jak uwierzyć Anicie Lipnickiej na słowo i oczekiwać, aż odkryje kolejne karty tego jubileuszowego wydarzenia, jakim będzie zapowiadany na jesień album „OdNowa”.


zajrzyj po więcej:

Anita Lipnicka na Facebooku
The Dumplings na Facebooku
nowa wersja „Piosenki księżycowej”