Bartek Wąsik zagra wyjątkowy koncert

16 sierpnia 2020 o godz. 18:00 w warszawskiej Królikarni Bartek Wąsik w ramach cyklu „Pianokrąg” zagra kompozycje Philipa Glassa, które nie były dotąd w Polsce wykonywane, a stały się już kanonem muzyki fortepianowej XX wieku.

Styl twórczości Philipa Glassa poddawany był wielu dyskusjom, od dekad ma swoich zwolenników i przeciwników. Sprawą niekwestionowaną jest rozpoznawalność i oryginalny język muzyczny, który sprawia, że już po kilku taktach jesteśmy w stanie stwierdzić, że to utwór tego amerykańskiego kompozytora, współtwórcy stylu minimal music. Mimo pojawiających się co jakiś czas krytycznych głosów, ciężko zaprzeczyć stwierdzeniu, że muzyka ta jest ujmująca i hipnotyzująca, a w odpowiedniej dawce obcowanie z nią może sprawiać ogromną przyjemność.

Przekonać się o tym mogły osoby, które w listopadowy wieczór ubiegłego roku zjawiły się na koncercie zamykającym cykl „Słuchy” w warszawskiej Królikarni. Bartek Wąsik wykonał wtedy muzykę Philipa Glassa do filmu „Godziny” w wersji na fortepian solo, a w ciszy i skupieniu słuchało go kilkaset osób. Niektórym osobom nie udało się wtedy na koncert wejść – powodem był brak miejsc. Okoliczności samego wykonania, podczas którego licznie zgromadzona publiczność wypełniła po brzegi Salę Rotundową, między innymi siedząc wokół fortepianu – dosłownie na wyciągnięcie ręki pianisty – udowodniły, jak ważna jest taka bliskość, intymna relacja, która

zachodzi pomiędzy wykonawcą a słuchaczem, jak wielki sens ma przekraczanie takiego dystansu, i jak podczas kilkudziesięciu minut muzyki może zrodzić się wspólnota pomiędzy słuchaczem a artystą.

Ta obserwacja stała się też jednym z zarzewi pomysłu Bartka Wąsika na stworzenie w Królikarni cyklu koncertów, który wykreuje więcej intymnych sytuacji muzycznych. Z całą pewnością ogromny wpływ na odbiór tego typu wydarzeń ma specyficzny program, w tym przypadku zawierający utwory Philipa Glassa – które pomimo swojego klasycznego rodowodu nie mają wyłączności tylko na sale filharmonii. Wręcz przeciwnie, jesteśmy przekonani, że muzyka ta lepiej brzmi i jest intensywniej odbierana w niezobowiązujących wnętrzach: w galeriach, halach fabrycznych, ulicach, a nawet na dworcach kolejowych.

Koncertu będzie można słuchać na żywo i w internecie. Specyfika otoczenia pałacu w Królikarni daje możliwość nagłośnienia samego miejsca koncertu, co umożliwi publiczności wysłuchanie podczas spaceru po parku, siedząc lub leżąc na trawie, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpiecznego dystansu społecznego i bezpośredniego kontaktu z Artystą. Wstęp wolny.

Transmisja online na profilu FINA Wałbrzyska 3/5 – facebook.com/finawalbrzyska.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.