Co łączy agencję kosmiczną NASA, Franka Drake’a i Misię Furtak?

Co łączy agencję kosmiczną NASA, Franka Drake’a – autora równania, próbującego określić, ile cywilizacji technologicznych istnieje w naszej galaktyce i Misię Furtak – wokalistkę i basistkę, laureatkę Paszportu Polityki i Fryderyka? Wspólna piosenka i teledysk, które są już dostępne w sieci.
 Swoboda użycia_grafika1
Otwarte zasoby i domena publiczna to materiały, których status prawny umożliwia bezpłatne i swobodne przetwarzanie, remiksowanie i wykorzystywanie ich do własnych celów. W oparciu o takie materiały powstało video oraz częściowo także sam utwór Misi Furtak The Drake Equation.


 INSPIRACJA Z KOSMOSU

Utwór Misi Furtak nawiązuje do postaci Franka Drake’a, autora równania nazwanego jego imieniem, które próbuje określić, ile cywilizacji technologicznych istnieje w naszej galaktyce:

Zafascynowała mnie postać naukowca, który całe życie poświęcił obserwacjom, które do dziś nie przyniosły rezultatu. Poszukiwanie, zwątpienie i sens to motywy obecne w życiu każdego z nas, a jego historia jest wehikułem, aby o nich opowiedzieć – wyjaśnia Furtak.

W utworze wykorzystane zostały dźwięki udostępnione przez NASA: sonifikacja krzywych światła gwiazd Keplera oraz „hi” nadane morsem z ziemi do sondy kosmicznej Juno, która 5 lipca br., po prawie pięciu latach lotu, wykonała manewr wejścia na orbitę polarną wokół Jowisza.
NASA od lat dzieli się swoimi zasobami, np. zdjęciami planet wykonywanych z satelity, plakatami promującymi akcje kosmiczne czy dokumentacją wizualną lądowania na Księżycu.

TELEDYSK Z DOMENY PUBLICZNEJ
Za realizację teledysku do piosenki odpowiadają Jakub Puzyna i Konrad Styczeń. Wspólnie stworzyli video, bazując na kanadyjskim filmie edukacyjnym z 1960 roku (znajdującym się w domenie publicznej) oraz materiałach dostępnych na licencjach Creative Commons. To materiały, z których dowolnie może korzystać każdy z nas.

KTO ZA TYM WSZYSTKIM STOI?

Inicjatorem akcji jest Centrum Cyfrowe i jego projekt Swoboda Użycia. Organizacja pomaga instytucjom kultury wdrażać nowe, otwarte modele dzielenia się cyfrowym dziedzictwem kultury. W tym celu, w ramach programu Otwartej Kultury, realizuje szeroką gamę projektów adresowanych do sektora kultury i jego odbiorców:
Tym razem chcieliśmy pokazać, że zbiory kultury są dla nas dostępne bardziej niż nam się wydaje. I, że swobodnie możemy z nich korzystać, także do celów komercyjnych – wyjaśnia Aleksandra Janus z zespołu Otwartej Kultury Centrum Cyfrowego, koordynatorka akcji.

Szczegółowe informacje nt. akcji:

http://otwartakultura.org/swobodauzycia/

FB: https://goo.gl/Iv75Il


Centrum Cyfrowe Projekt: Polska pracuje na rzecz zmiany społecznej i zwiększenia zaangażowania obywatelskiego, wykorzystując potencjał narzędzi cyfrowych oraz modeli współpracy opartych na dzieleniu się zasobam www.centrumcyfrowe.pl / www.facebook.com/centrumcyfrowe


unnamed

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *