Daniel Spaleniak z utworem do serialu „Zasada przyjemności”

Jeden z najciekawszych polskich twórców młodego pokolenia, Daniel Spaleniak, napisał piosenkę „Upadamy tu” do serialu „Zasada przyjemności”. Muzyk jest wziętym kompozytorem na rynku amerykańskim, a jego utwory towarzyszyły produkcjom Netflixa, Hulu, TNT czy Paramountu. Nowy polski serial w międzynarodowej koprodukcji z udziałem Canal+ będzie można oglądać na antenie stacji już od 9 czerwca br.


Daniel Spaleniak to muzyk, producent, kompozytor i autor tekstów. Jego charakterystyczna twórczość, składająca się z białego bluesa i folku z domieszką alternatywy, wzbudziła prawdziwy zachwyt amerykańskich studiów filmowych. Od kilku lat muzyka Spaleniaka pojawia się w serialowych produkcjach zza oceanu. Kompozycje takie jak „Dear Love Of Mine”, „Why” czy „Back Home” można usłyszeć w różnych popularnych serialach: „Ozark” (Netflix), „Elementary” (CBS), „Six” (History Channel), „Good Behavior” (TNT), „The Path” (Hulu)„Shooter” (Paramount). Daniel Spaleniak jest dotychczas jedynym Polakiem, którego dorobek artystyczny tak mocno zagościł w amerykańskich produkcjach filmowych. Jego nową piosenkę, „Upadamy tu”, usłyszymy teraz w serialu „Zasada przyjemności” dostępny na antenie CANAL+ od 9 czerwca. Piosenka ta to pierwszy utwór Spaleniaka napisany do polskiej produkcji, pierwszy też w języku polskim.


W filmach i serialach najbardziej cenię gęsty klimat, atmosferę emocjonalnego napięcia i mroku. Jest to dla mnie bardzo inspirująca materia. Jako muzyk i kompozytor poruszam się w tych obszarach na co dzień. Każdy film to inne emocje, które trzeba zanalizować i przełożyć na dźwięki i tak też było z „Zasadą przyjemności”. Kiedy Dariusz, reżyser serialu, zaproponował mi napisanie utworu do jednej z najmroczniejszych scen „Zasady przyjemności”, zwyczajnie nie mogłem odmówić – mówi o swojej pracy Daniel Spaleniak.


Muzyką Daniela zainteresowałem się ponad rok temu. To bardzo sugestywna muzyka, w klimatach, które sam lubię jako reżyser. A ponieważ „Zasada przyjemności” jest zrealizowana przez najbardziej utalentowanych twórców filmowych z tej części świata, zaprosiliśmy też i Daniela do stworzenia muzyki do bardzo specjalnej – i jednej z moich ulubionych – sekwencji „Zasady…”. Daniel zrobił to znakomicie, z właściwym sobie talentem i oryginalnością – dodaje reżyser serialu, Dariusz Jabłoński.Muzyk ma na koncie już cztery albumy, które spotkały się z uznaniem fanów i krytyków muzycznych. Jego trzecia płyta, „Life issomewhereelse”, była nominowana do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii „Blues/Country”. Artysta wciąż pisze również muzykę do filmów i seriali. Najnowszy, wydany w 2019 roku album, „Burning Sea”  stanowi zbiór utworów pochodzących z tego typu produkcjach. Ponadto Spaleniak aktywnie koncertuje ze swoimi muzykami. Zagrał na tak kultowych festiwalach, jak Opener, OFF Festiwal, Halfway czy Soundrive, a w sierpniu 2016 roku nagrał sesję dla legendarnej stacji radiowej KEXP z Seattle.


„Zasada przyjemności”, CANAL+ 9 czerwca, godzina 21, również CANAL+ 4K Ultra HD
https://www.canalplus.pl/seriale/zasada-przyjemnosci


Ów nowy mroczny serial kryminalny stworzyli między innymi reżyser Dariusz Jabłoński, scenarzysta Maciej Maciejewski i autor zdjęć Paweł Dyllus. W rolach głównych zobaczymy zaś Małgorzatę Buczkowską, Karela Rodena, Sergieja Strelnikova, Roberta Gonerę czy Dawida Czupryńskiego„Zasada przyjemności” zabiera widzów w sam środek wielowątkowego policyjnego śledztwa, gdzie początkiem są morderstwa młodych kobiet w Warszawie, Odessie i Pradze. Zrealizowany z rozmachem serial powstał w pierwszej w historii koprodukcji serialowej Polski, Czech i Ukrainy, a za jego produkcję odpowiadają czołowi polscy twórcy. Na ekranie będzie można zobaczyć plejadę polskich i międzynarodowych gwiazd.


Plaża w Odessie, ciepłe popołudnie. Uwagę plażowiczów zwraca dryfująca samotnie łódka, wewnątrz której dwóch przerażonych pływaków odkrywa nagie, okaleczone ciało młodej kobiety. Tego samego dnia na Bulwarze Wiślanym w Warszawie wezwana do tajemniczej napaści policja dokonuje makabrycznego odkrycia w bagażniku opuszczonego samochodu. Czarną serię zdaje się potwierdzać kolejne dramatyczne znalezisko, odkryte przez aktorów w trakcie spektaklu na deskach praskiego teatru. Pozostawione przez morderców tropy zmuszają do współpracy trójkę śledczych z Polski, Ukrainy i Czech: Marię, Viktora i Serhija. Krwawa układanka prowadzi ich szlakiem ciemnych biznesów, nieuczciwych prawników, skorumpowanych polityków i brutalnych zabójstw… Kto wygra walkę z czasem?


najbliższe koncerty Daniela Spaleniaka:

16 czerwca | Kielce
29 czerwca | Gdańsk
19 lipca | Kraków
20 lipca | Liptovský Mikuláš
08 sierpnia | Toruń
13 września | Łódź
14 września | Gostyń
27 września | Szczecin
11 października | Opole


zajrzyj po więcej:

Daniel Spaleniak na Facebooku


fot. Weronika Ovors Izdebska