Drugi „Woodstock” zaczyna się już dziś [sprawdź szczegóły]

Jak błąd dziennikarza i żart przy piwie doprowadził do jednego z najbardziej fascynujących wydarzeń tego lata? Przekonamy się już 6-7 sierpnia na Cegielni, uczestnicząc w Przystanku Żory – imprezie w klimacie woodstockowym. Na scenie wystąpią miedzy innymi Oberschlesien, Closterkeller, Pro-Pain czy Carrion.

Przystanek Żory - plakat

Jeszcze kilka miesięcy temu nikt nie pomyślałby, że swój Przystanek będą organizować Żory. Wszystkiemu „winna” jest Gazeta Wyborcza, która opublikowała artykuł z błędną informacją. Dziennikarz, pisząc o żorzance, złotej medalistce Mistrzostw Europy w sprincie, Ewie Swobodzie, pomylił Żory z Żarami, twierdząc, że słynny Przystanek Woodstock organizowany przez Jurka Owsiaka co roku odbywa się w… Żorach. W jednym zdaniu pojawiły się dwa błędy: Przystanek Woodstock miał miejsce w Żarach, a nie Żorach – i nie „odbywa”, a odbywał, bo obecnie od ponad 10 lat Woodstock gra w Kostrzynie nad Odrą. Żorzanie, woodstockowicze od lat, zdecydowali się wykorzystać okazję.

Przystanek Żory to lokalne wydarzenie, oddolna inicjatywa mieszkańców miasta. Odbędzie się 6-7 sierpnia 2016 r., a klimatem nawiąże do festiwalu z Kostrzyna nad Odrą. W programie przewidziano nie tylko koncerty, ale także – tak, jak na „prawdziwym”  Woodstocku – warsztaty, prelekcje i wykłady. Zgłosiło się 200 zespołów, zaledwie 17 zaprezentuje się na żorskiej scenie.


6 sierpień (sobota)

13:00 – Rozpoczęcie: Eksplozja Kolorów

13:10 – 21 Garage (Żory)

14:00 – Calladorn (Żory/Chorzów)

14:50 – The Harpagans (Czeladź/Mikołów)

15:40 – Mr. Blues (Żory)

16:30 – Loa Karma (Katowice)

17:20 – Cronica (Jaworzno)

18:20 – Opozycja (Wodzisław Śl.)

19:30 – Coria (Jastrzębie)

21:00 – Oberschlesien (Śląsk)


7 sierpień (niedziela)

13:00 – Jan Niezbędny (Żory)

13:50 – Back To School (Żory)

14:40 – Załoga Andrzeja (Jaworzno)

15:40 – Good Girl Maggie (Cieszyn)

16:40 – Need For Strings (Katowice)

17:40 – Carrion (Radom)

19:30 – Pro-Pain (New York, USA)

21:00 – Closterkeller (Warszawa)


Poza sceną muzyczną działać będzie namiot ASP, w którym przygotowano szereg atrakcji:

warsztaty lalkarskie, muzyczne czy slackline; malowanie buziek, modelowanie balonów, fotobudka; zajęcia z jogi czy poznanie w Wikingów dzięki wczesnośredniowiecznej grupie rekonstrukcji historycznej. Nie zabraknie także spotkań z lokalnymi osobowościami – Dawidem Krawcem (Przez świat na Fazie) oraz Lucjanem Buchalikiem, Katarzyną Podymą i Tomaszem Góreckim (Muzeum Miejskie w Żorach).


Wstęp na Przystanek Żory jest darmowy.


Osoby, które chcą rozbić namiot, otrzymają opaskę festiwalową, która upoważnia ich do skorzystania z pryszniców w MOSiR za opłatą 5 zł. Na miejscu imprezy są zapewnione punkty gastronomiczne z różnorodną ofertą.

Dokładniejsze informacje na temat Przystanku Żory można znaleźć na stronie internetowej:

www.przystanekzory.pl


Przystanek Żory w liczbach

Żorzanie wspólnymi siłami pokonali wiele barier, udowadniając, że chętnie angażują się w życie miasta: 26 wolontariuszy, wybór 17 z 200 zespołów muzycznych oraz 38 pomysłów na warsztaty wraz z prelekcjami to liczby ulegające stałemu powiększeniu. Swoją obecność, poprzez portal społecznościowy Facebook, zadeklarowało ponad 2,9 tysiące osób, z czego wydarzenie obserwuje ok. 4,4 tysięcy. Informacja o Przystanku dotarła zaś do 15 tysięcy użytkowników portalu.

Śledź fanpage: https://www.facebook.com/PrzystanekZory/

Zobacz filmik promocyjny: https://www.youtube.com/watch?v=RyNTqIa0fxw

Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/444004832460957/


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *