Eurowizja 2019- TVP zdecyduje!

Właśnie dowiedzieliśmy się, iż tegoroczny reprezentant Polski na 64. Konkurs piosenki Eurowizji, który odbędzie się w Tel-Awiwie (Izrael) w dniach 14-18 maja, zostanie wybrany przez specjalną komisję powołaną w tym celu przez Telewizję Polską, nie zaś jak w poprzednich latach, poprzez krajowe eliminacje, w których głosowało zarówno jury, jak i widzowie.

Nie będzie to odosobniony przypadek w najnowszej historii polskich decyzji dotyczących utworu na ten największy muzyczny konkurs na świecie. Po wielkiej nieobecności Polski podczas konkursów w 2012 i 2013 roku, w dwóch kolejnych latach zdecydowano się wybrać uczestnika wewnętrznie. Telewizja Polska zdecydowała, iż to Cleo i Donatan „My Słowianie” reprezentowali nas w 2014 roku, zajmując 14. miejsce w finale (najlepsze od 2003 roku) i Monika Kuszyńska „In The Name of Love” w 2015 roku zajmując 23. lokatę.

W 2016 roku odbyły się preselekcje, w których decydowali jedynie widzowie i w ten sposób do Sztokholmu poleciał Michał Szpak „Color of Your Life”, wygrywając w eliminacjach z Margaret, Edytą Górniak czy Natalią Szroeder, zaś w samym finale konkursu zajmując 8. miejsce. W kolejnych latach odbyły się preselekcje, w których reprezentanta wybierali zarówno widzowie, jak i profesjonalne jury, i tak oto w 2017 roku reprezentowała nas Kasia Moś „Flashlight”, zajmując 22. miejsce w finale, a rok temu Gromee i Lukas Meijer „Light Me Up” nie wchodząc do finału.

Zgłoszenia można nadsyłać do 5. lutego, a reprezentanta Polski w 2019 roku poznamy już 3 dni później. Wpływ na decyzję włodarzy TVP może mieć również fakt, iż to oni wybrali Roksanę Węgiel, jako polską reprezentantkę na konkurs Eurowizji Junior 2018 w Mińsku, co jak dobrze wiemy, zakończyło się jej triumfem. Dzięki Roksanie i staraniom TVP, konkurs Eurowizji dla dzieci w 2019 roku odbędzie się w Polsce, lecz jeszcze nie wiadomo, w którym mieście. Roksana Węgiel dostała również zaproszenie do Tel-Awiwu, gdzie zaprezentuje się na tegorocznej, 'dużej’ eurowizyjnej scenie!

Decyzja Telewizji Polskiej może mieć zarówno swoich fanów, jak i przeciwników, lecz trudno określić, czy wybór wewnętrzny dawał lepsze, czy gorsze skutki w wyniku podczas konkursu. A Wy jak sądzicie? Czy to dobra decyzja? Na odpowiedzi czekamy w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.