EUROWIZJA: wygrana Holendra i pech Tulii

Dzisiaj w nocy rozstrzygnął się Konkurs Piosenki Eurowizji 2019. Wielkim zwycięzcą okazał się Duncan Laurence z Holandii, który zaprezentował balladę „Arcade”. Dowiedzieliśmy się również jak w półfinale wypadła Tulia.

Zmieniona formuła głosowania miała zapewnić jeszcze większe emocje przy ogłoszeniu wyników i rzeczywiście sięgnęły one zenitu. Do końca nie wiedzieliśmy kto wygra tegoroczną edycję. Oto pełne wyniki wielkiego finału:

Trzeci wynik wśród międzynarodowych jury i drugi wynik wśród telewidzów dał Holandii wygraną z wynikiem 492 punktów.

Drugie miejsce zajęły Włochy reprezentowane przez Mahmooda z utworem „Soldi” z wynikiem 465 punktów, zaś trzecie miejsce Sergey Lazarev z Rosji z wynikiem 369 punktów (drugi raz 3. miejsce Sergeya na Eurowizji- wcześniej w 2016 roku). Wszyscy byli faworytami bukmacherów do zwycięstwa. Największą ilość głosów od międzynarodowych jury otrzymała Szwecja (239 punktów), zaś od telewidzów Norwegia (291 punktów).

Które miejsce zajęła Tulia?

Można powiedzieć, że zabrakło nam odrobinę szczęścia, gdyż Tulia zajęła 11. miejsce w pierwszym półfinale. 120 punktów niestety nie wystarczyły aby zająć 10. miejsce (Białoruś- 122 punkty). Półfinały okazały się zacięte jak nigdy. Polsce zabrakło 2 punktów do finału, zaś w 2. półfinale Litwie zabrakło jedynie 1 punktu.

W półfinale dostaliśmy 120 punktów, w tym 60 punktów od europejskiej publiczności. Były to punkty m.in. od Islandii i Francji (po 8), od Czechów (7), od Węgier i Finlandii (po 6). Zdobyliśmy również 60 punktów od międzynarodowych jury, m.in. 10 punktów z Finlandii, 8 punktów z Australii i Węgier, 7 punktów z Czech i Estonii. Łącznie najwięcej punktów dostaliśmy z Finlandii- 16 punktów. Dziękujemy bardzo Tulii za wspaniałe reprezentowanie Nas w Izraelu i prosimy o ogromny szacunek dla dziewczyn i całego sztabu, który pracował nad występem w Tel-Awiwie. Dały z siebie wszystko i były bardzo blisko awansu. Szanujmy to, pamiętając, że jest to konkurs, gdzie nie zawsze najlepsze piosenki wchodzą do finału. Dziewczyny zaśpiewały pewnie, czysto i pięknie wyglądały na scenie. Miejmy nadzieję, że w następnym roku będziemy emocjonowali się wynikami wielkiego finału konkursu już z naszym udziałem.

Kończymy eurowizyjne zmagania w 2019 roku, ale już za pół roku rozpoczną się przygotowania Europy i Australii do kolejnej 65. edycji konkursu, która odbędzie się w Holandii.

Pamiętajmy również, że już 24. listopada Polska będzie organizatorem Eurowizji Junior w Arenie Gliwice, po tym jak Roksana Węgiel wygrała w Mińsku w 2018 roku, co sprawia, że o konkursach Eurowizji będziemy w tym roku słyszeć jeszcze nie raz!

Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę konkursu: https://eurovision.tv/