Felieton: Dobre, bo polskie… # 10 Czesław Niemen i „Sen o Warszawie”

Utwór „Sen o Warszawie” Czesława Niemena to kompozycja z 1966 roku, kiedy to ukazała się na płytach winylowych tzw. czwórkach – najpierw we Francji (A-Z), a potem w Polsce (Muza). Natomiast na płycie kompaktowej numer opublikowano dopiero w 1995 r.- CD Cz. Niemen „Sen o Warszawie” (PN).”. Obok piosenki „Dziwny jest ten świat” jest to najważniejsza i najbardziej znana kompozycja tego artysty. Ciekawostką jest, że kompozycja jest róznież nieoficjalnym hymnem Legii Warszawa. Ponadto wielu artystów brało na warsztat ten utwór, za każdym razem jednak, według mnie, ustępując niedoścignionemu oryginałowi.

W tym kawałku wrażenie robi przede wszystkim tekst, ale wokal i melodia niewiele mu ustępują. Chciałoby się powiedzieć stare, ale jare…:)


Piosenki możecie posłuchać poniżej:


Czesław Niemen naprawdę nazywał się Czesław Wydrzycki i jest to z pewnością jeden z najważniejszych i najwybitniejszych twórców w historii polskiej muzyki. W 1967 roku zakończył współpracę z zespołem Niebiesko-Czarni, aby rozpocząć karierę solową. Udzielał się także w kilku innych grupach takich jak: Akwarele, Niemen-Enigmatic oraz Grupa Niemen.
Niemen poza nagrywaniem własnych piosenek był autorem także muzyki filmowej i teatralnej. Jest np. współautorem muzyki do „Wesela” Andrzeja Wajdy (partia  Chochoła).
Artysta fascynował się też poezją. W swoich utworach wykorzystywał np. wiersze Norwida, Asnyka czy Przerwy-Tetmajera. Aczkolwiek w bogatej twórczości Niemena możemy znaleźć również jego autorskie wiersze. Publikował między innymi na łamach magazynu „Tylko Rock”. Jako ciekawostkę można uznać również fakt, że wokalista zajmował się też tworzeniem grafik komputerowych.

W 1999 roku w plebiscycie „Polityki” Czesława Niemena wybrano wykonawcą wszech czasów. W tym samym roku wystąpił w studiu koncertowym radowej Trójki. Warto wspomnieć, że artysta miał zamiar wznowienia większości swego dorobku muzycznego, co rozpoczął w 2002 roku.

Zaś pod koniec 2001 roku  na rynek trafił jego ostatni krążek zatytułowany ”spodchmurykapelusza”, który promował singiel kompaktowy z trzema wersjami piosenki „Jagody szaleju”. 
Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 roku.

Łukasz Borys

- Mazur z krwi i kości - odkrywca nowych niebanalnych kawałków - maniak list przebojów - bloger – www.obliczamuzyki.blog.onet.pl - amator piłki nożnej i biegania - początkujący polityk - do bólu uparty i dociekliwy - niespotykanie artystyczna dusza... towarzystwa - bywa rozważny i... romantyczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *