Felieton: Dobre, bo polskie… # 12 Varius Manx i „Maj”

Utwór „Maj” łódzkiego zespołu Varius Manx to ich pierwszy wielki przebój już z Moniką Kuszyńską na wokalu. Kompozycja pochodzi z albumu „Eta” (2001). Według mnie „Maj” to jeden z lepszych polskich popowych piosenek ever. Świetny tekst, fajna melodia i doskonały wokal. Takiego popu to ja mogę słuchać… A Wy?


Piosenki możecie posłuchać poniżej:


Grupa Varius Manx powstała w Łodzi, w 1990 roku. Ale przełom w karierze grupy nastąpił w 1994 roku po nagraniu albumu „Emu” z udziałem Anity Lipnickiej jako wokalistki. Utwory „Piosenka księżycowa” oraz „Zanim zrozumiesz” stały się od razu wielkimi przebojami i przez długie tygodnie nie schodziły z czołówek list przebojów.

W 1995 roku ukazało się kolejne wydawnictwo Varius Manx – płyta „Elf”, która momentalnie osiągnęła nakład ponad 500 tysięcy egzemplarzy (złota płyta). W tym czasie utwory zespołu pojawiły się na ścieżce dźwiękowej filmu „Młode Wilki”. W 1995 roku zespół otrzymał wiele nagród muzycznych, w tym trzy Fryderyki. Wkrótce zespół opuściła Anita Lipnicka, która zdecydowała się na karierę solową. Jej miejsce zajęła Kasia Stankiewicz. W 1996 roku ukazał się longplay „Ego”, który pilotował niezwykle popularny singiel „Orła cień”. Rok później Robert Janson skomponował muzykę do filmu „Nocne graffiti”, a kilka utworów wykonał Varius Manx, w tym piosenkę „Ruchome piaski”. W 1997 roku ukazał się ich szósty album, zatytułowany „End”, który jednak nie sprzedawał się już tak dobrze jak poprzednie krążki kapeli. W roku 2000, z okazji 10-lecia istnienia Varius Manx, zespół przygotował płytę „Najlepsze z dobrych”. W 2001 roku nastąpiły kolejne zmiany w składzie zespołu. Grupę opuściła Kasia Stankiewicz, a jej miejsce zajęła nowa wokalistka – Monika Kuszyńska, która śpiewała wcześniej w rockowym zespole Fahrenheit. Ich współpraca, to wydany w 2001 roku album „Eta”. Znalazły się tam między innymi takie przeboje, jak „Maj” i „Jestem twoją Afryką”. W 2002 roku ukazała się kolejna, płyta grupy Varius Manx, zatytułowana „Eno”. Album promował singiel „Moje Eldorado”. Na 15-lecie istnienia zespół przygotował dziewiątą w swej dyskografii płytę, zatytułowaną „Emi”. Monika Kuszyńska w połowie 2010 roku opuściła zespół. Jej miejsce zajęła Anna Józefina Lubieniecka, która po raz pierwszy wystąpiła z zespołem na gali urodzinowej radia RMF FM. Z udziałem tej wokalistki grupa wydała  krążek „Eli” z wielkim przebojem „Przebudzenie”. W 2013 roku nową wokalistką zespołu została Edyta Kuczyńska. Jak dotychczas największy przebój z tą wokalistką na wokalu to piosenka zatytułowana „Cudowne dni”. W 2016 roku, grupa wraz z jedną z byłych wokalistek zespołu, Kasia Stankiewicz wyruszyła w jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia istnienia grupy. 9 kwietnia premierę miał singiel „Ameryka”, w którym wokalnie udzieliła się właśnie ta artystka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *