Felieton: Dobre, bo polskie… # 14 Janusz Radek i „Żałuję Każdego Dnia Bez Ciebie”

Kompozycja Żałuję każdego dnia bez Ciebie” to najnowszy singiel Janusza Radka, z którym wokalista bierze udział w tegorocznym plebiscycie SuperPremiery podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Utwór nie jest jeszcze zapowiedzią nowej płyty, ale już można doszukać się zmiany klimatu brzmień i melodyki. Co jednak niezmienne, to przepiękny wokal Janusza i dopracowana piosenka, które stanowią o jej wyjątkowości. Teledysk i piosenka, jak u tego artysty częste, oparty jest na emocjach i jest to kontynuacja wirtualnych spotkań artysty z fanami.


Nie odkrywam już nowego siebie, nie poszukuję swojego miejsca. I tak jak w warstwie tekstowej zbliżam się do spraw najprostszych, najbliższych, tak i w obrazie chciałem pokazać tą najbliższą mi rzecz, fragment mojej pracy, moment tworzenia, śpiewania piosenki. Interpretację zostawiam każdemu, kto zechce wsłuchać się w treść” – powiedział o kompozycji „Żałuję każdego dnia bez ciebie” Janusz Radek.


Piosenki możecie posłuchać poniżej:


Janusz Radek to nie tylko świetny wokalista, ale również aktor teatralny. Zagrał w kilkunastu spektaklach, np. „Jesus Christ Superstar” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie oraz „Sen nocy letniej” w Gdyni.

W początkach swojej działalności scenicznej związał się z kabaretem Zielone Szkiełko oraz z Piwnicą pod Baranami. Sukcesy zaczął odnosić bardzo wcześnie, bo np. w 1990 roku został nagrodzony laurem Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, a w latach późniejszych wielokrotnie nagradzany był zarówno przez jurorów, jak również publiczność na innych festiwalach i przeglądach: Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie czy Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 2003 roku za wykonanie utworu „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena podczas 24. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu otrzymał Grand Prix oraz nagrodę dziennikarzy i publiczności.

Śpiewał też w zespołach o ostrzejszym brzmieniu – punkrockowym Gównoprawda i rockowych: Moonwalker, Obcy, Jutro, Zanderhaus. Występował również w akcjach charytatywnych promujących kampanie społeczne, z czego najpopularniejszą była „Pokonamy fale” (na rzecz pomocy ofiarom fali tsunami – 2004).

Na swoim koncie ma także współpracę między innymi z: Leszkiem Możdżerem, Zbigniewem Preisnerem i Piotrem Rubikiem („Tu es Petrus”, „Psałterz wrześniowy”). Jego dyskografia składa się z kilku płyt solowych: „Królowa Nocy” (2004), „Serwus Madonna” (2004), „Dziękuję za miłość” (2007), „Dziwny ten świat_opowieść Niemenem i Jeszcze bliżej” (2009), „Gdzieś-po-między” (2010), „Dom za miastem” (2011), „Z ust do ust” (2012), „Popołudniowe przejażdżki” (2015).

Przez wielu uznawany jest za artystę odważnego, który nie czuje lęku przed sięgnięciem do repertuaru Czesława Niemena czy Violetty Villas.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *