Felieton: Dobre, bo polskie… # 16 Püdelsi – Mundialeiro

Utwór ”Mundialeiro” został wydany w 2003 roku na albumie zatytułowanym Wolność słowa zespołu Püdelsi.

Jest to jedna z bardziej znanych ich piosenek. Na uwagę zasługują tutaj zwłaszcza muzyka i tekst. Ciekawostką jest, że kawałek powstał na otarcie łez po udziale reprezentacji Polski w mundialu w Korei i Japonii w 2002 roku.


Piosenki możecie posłuchać poniżej:


W 1986 roku Püdelsi wystąpili w Jarocinie. Rok później nagrali album „Kora – Püdelsi – Bela Pupa” z udziałem Kory Jackowskiej i Macieja Maleńczuka. Po wydaniu pierwszego krążka zespół przechodził burzliwy okres, a ciągłe zmiany składu nie wpływały pozytywnie na pracę muzyków. Dlatego też kolejny longplay, zatytułowany „Viribus Unitis”, ukazał się dopiero w 1996 roku. Od tego momentu Püdelsi osiągali coraz większe sukcesy. Rok po „Viribus Unitis” pojawiła się płyta „Narodziny Zbigniewa (Püdelsi grają Düpą)”, a w 1999 roku ukazał się krążek „Psychopop”. Następnie zespół zrobił sobie kolejną przerwę, aby w 2003 roku znów podbić serca fanów nowym wydawnictwem – „Wolność Słowa”. Rok później w sklepach pojawia się płyta „Jasna Strona – Legendarni Pudelsi 1986 – 2004” z nowymi aranżacjami utworów z poprzednich albumów.

Pod koniec 2005 roku z grupą pożegnał się Maciej Maleńczuk, którego następcą był Szymon Goldberg. Z udziałem tego wokalisty zespół nagrał dwa albumy: „Zen” (2006) i „Madame Castro” (2008). Ten artysta również opuścił formację (w 2010 roku), a jego miejsce zajął Piotr Foryś. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *