Felieton: Dobre, bo polskie… # 17 LemON – Nice

„Nice” to singel polsko-łemkowskiej grupy LemON z ich płyty z 2012 roku zatytułowanej po prostu „LemOn”. Ciekawostką jest, że wersja albumowa jest  diametralnie różna od tej radiowej. Jej tytuł to „Nice (Epilog)” i Igor Herbut deklamuje w niej poezję, przez co jest nieco bardziej emocjonalna. Ale dzisiaj wersja moim zdaniem lepsza, czyli tzw.: „radio edit”, którą zapewne znacie.

Według mnie kompozycja jest po prostu świetna, zwłaszcza muzycznie, tekstowo i wokalnie.


Piosenki możecie posłuchać poniżej:


LemON to polsko-łemkowsko-ukraińska grupa, założona w 2011 roku z inicjatywy wokalisty Igora Herbuta, tuż po zakwalifikowaniu się do programu „Must Be the Music” na precastingu we Wrocławiu, na który Igor Herbut wybrał się spontanicznie ze swoim kuzynem Adamem Horoszczakiem. W etapie castingowym pięcioosobowy już zespół wykonał w języku łemkowskim utwór „Litaj ptaszko”, który zachwycił jurorów i zagwarantował grupie udział w półfinałach. Piosenka „Dewiat” także przekonała do siebie publiczność, dzięki czemu zespół awansował do finału i ostatecznie wygrał trzecią edycję programu.

W czerwcu 2012 roku grupa wystąpiła jako gość specjalny na festiwalu TOPtrendy, natomiast w sierpniu podczas konkursu Sopot Festival zespół wykonał we własnej interpretacji hit „All You Need Is Love” z repertuaru grupy muzycznej The Beatles.

W 2012 roku ukazał się ich debiutancki album „LemON”. Pierwszym singlem promującym wydawnictwo został utwór „Będę z Tobą”. Rok później zespół został nominowany do nagrody muzycznej Fryderyki 2013 w kategorii najlepszy debiut. W 2013 roku w ramach sopockiego festiwalu Sopot Top of the Top Festival 2013 zespół zagrał mini recital. W trakcie występu wokalista rozrzucił wśród publiczności kartki z napisem „Take What You Need” w związku z akcją Be Nice. Pod koniec 2013 roku Igor Herbut wydał solowy utwór „Wkręceni – Nie ufaj mi”, będący soundtrackiem filmu „Wkręceni”. W 2014 roku na rynek trafił drugi longplay formacji zatytułowany „Scarlett”, który promował utwór o tym samym tytule.

W 2016 roku grupę LemON osobiście wybrali członkowie amerykańskiego zespołu Imagine Dragons, na jedyny support podczas ich pierwszego koncertu w Polsce w Atlas Arenie w Łodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *