Felieton: Dobre, bo polskie… # 18 Maria Peszek – Polska A B C i D

Piosenka „Polska A B C i D to najnowsza propozycja od polskiej wokalistki Marii Peszek, z jej ostatniego albumu zatytułowanego „Karabin” (2016). Warto tutaj zwrócić uwagę przede wszystkim na mocny tekst, w którym artystka odnosi się do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych: „Chce mi się jeść, chce mi się pić”, „Dzieli nas wszystko, Nie łączy nic, Daj mi być sobą, Pozwól mi żyć”, „Bo nic nie jest takim, Jakim się wydaje, So don’t judge the book, by its cove”, „Można szczuć słowem, Można szczuć modlitwą, Można dzielić ludzi, Ciąć krzyżem jak brzytwą” dają wiele do myślenia.

Również melodia jest kapitalna, co w całości tworzy świetny utwór o czymś. Posłuchajcie koniecznie!


Piosenki możecie posłuchać poniżej:


Maria Peszek to polska aktorka i wokalistka spod znaku muzyki alternatywnej i eksperymentalnej. Córka znanego aktora Jana Peszka. Oprócz dokonań muzycznych i teatralnych na swoim koncie ma także role filmowe między innymi w „Wiedźminie” i „Nocnym graffiti”. Zadebiutowała w 2005 roku na scenie muzycznej wydając tak genialne kompozycje jak: „Nie mam czasu na seks”, „Mam kota”, „Miły mój” czy „Pieprzę cię miasto”. Jako wokalistka została uhonorowana kilkoma nagrodami – w tym Nagrodą Publiczności na 21. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz Fryderykami za album „Miasto mania” w kategorii Nowa Twarz Fonografii i Produkcja Muzyczna Roku.

W 2007 roku po raz pierwszy wystąpiła na Off Festiwalu.

Rok później wydała drugi krążek – „Maria Awaria”. Singlem promocyjnym był kontrowersyjny utwór „Ciało”. Płyta okazała się sukcesem komercyjnym i szybko osiągnęła status platynowej. Artystka otrzymała za nią dwa Fryderyki w kategorii Autorka Roku oraz Album Roku – Alternatywa. Za produkcję odpowiedzialny jest Andrzej Smolik.

W lutym 2014 roku ukazała się koncertowa płyta „Jezus Is aLIVE”, którą Maria Peszek podsumowała trasę promującą album „Jezus Maria Peszek” z października 2012 roku.

Dyskografię artystki uzupełnia album „Karabin” z 2016 roku, z którego pochodzi kapitalny utwór „Polska A B C i D”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *