Felieton: Dobre, bo polskie… # 19 Kasia Kowalska i „Aya”

Piosenka „Aya to najnowszy utwór Kasi Kowalskiej, który to artystka prezentuje dosyć niespodziewanie. Na ten numer jej fani czekali aż 8 lat, czyli  od czasów wydania ostatniej autorskiej płyty wokalistki „Antepenultimate”.

Jak dla mnie kawałek jest bardzo interesujący i jak na tę wokalistkę ma zaskakująco… alternatywne brzmienie. Czyżby piosenkarka poszła w ślady np. Kasi Stankiewicz?

Czy okaże się to wielkim hitem jak chociażby jego wcześniejsze przeboje: „Bezpowrotnie”, „Pierz i Sól” i „Jak Rzecz”? Na to będziemy musieli jeszcze odrobinę poczekać.


Piosenki możecie posłuchać poniżej:


 

Kasia Kowalska śpiewać zaczynała… w kościele. Występowała z warszawską formacją Human. Kiedy miała 19 lat zaśpiewała w Stodole z Evergreen i wtedy została zauważona przez Katarzynę Kanclerz z Izabelina, która zaproponowała jej kontrakt. W ten sposób, 1994 roku, doszło do wydania pierwszej płyty wokalistki, zatytułowanej „Gemini”. W połowie 1994 roku, wystąpiła w Krakowie i Warszawie przed koncertami Boba Dylana, a we wrześniu rozpoczęła wspólną trasę z Edytą Bartosiewicz. Dostała Fryderyka 1994 w kategorii Debiut Roku. W 1995 roku Kasia brała udział w koncercie poświęconym pamięci Ryśka Riedla, wystąpiła też na festiwalu w Sopocie, gdzie zdobyła Grand Prix i Nagrodę Publiczności. W tym samym roku ukazała się jej kolejna płyta – „Koncert inaczej”. Artystka została ponownie wyróżniona Fryderykiem 1995 tym razem za Piosenkę Roku. W 1996 roku wokalistka reprezentowała nasz kraj na festiwalu Eurowizji w Oslo. Zaśpiewała piosenkę „Chcę znać swój grzech” i zajęła 14 miejsce. Pod koniec roku ukazała się jej trzecia płyta, zatytułowana „Czekając na…”. W 1997 roku wokalistka zagrała w filmie „Nocne Graffiti” M. Dutkiewicza, gdzie wcieliła się w rolę narkomanki. Nagrała do niego utwór „Straciłam swój rozsądek”. Kolejny krążek wokalistki, zatytułowany „Pełna obaw” na rynek trafił w 1998 roku, kiedy to artystka otrzymała kolejnego Fryderyka za Piosenkę Roku oraz Nagrodę Publiczności w głosowaniu audio-tele. W listopadzie 2000 roku, po ponad dwóch latach milczenia, ukazał się kolejny, studyjny album Kasi Kowalskiej, zatytułowany „5″. W 2002 roku, wokalistka została zaproszona do wzięcia udziału w nagraniu specjalnej płyty, poświęconej pamięci wspaniałego kierowcy Ayrtona Senny – „A Tribute To Ayrton Senna (A Music Documentary)”. Wśród wykonawców znalazły się takie gwiazdy jak: Queen, Tina Turner, Pink Floyd, Lisa Stansfield, Phil Collins, Eurythmics, Chris Rea. Premiera szóstego krążka Kasi zatytułowanego „Antidotum” odbyła się po koniec 2002 roku. Kawałki „Bezpowrotnie” oraz „Antidotum”, promowały album na singlach. We wrześniu 2004 roku ukazał się najnowszy album wokalistki – „Samotna w wielkim mieście”. Płytę promowały single – „To co dobre”, „Prowadź mnie” i „Domek z kart”. Krążek przyniósł Kowalskiej w 2005 roku Superjedynkę za najlepszą płytę rockową. Rok później swoją premierę miała piosenka „Dlaczego nie!”, która promowała polską komedię romantyczną pod tym samym tytułem. Pięć miesięcy później wydała swoją kolejną płytę – „Antepenultimate”, na której znalazły się między innymi takie utwory, jak – „A Ty, czego chcesz?”, „Miłość, trzeźwość i pokora”, a także „Spowiedź”. Pod koniec 2012 roku miała miejsce premiera nowego singla zatytułowanego „Ikar”, który promował książkę „Miłosne konstelacje” autorstwa Katarzyny Błeszyńskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *