Felieton: Dobre, bo polskie… # 7 Marek Grechuta i „Wiosna, ach to ty”

Utwór „Wiosna, ach to ty” został wydany w 1987 roku na albumie Marka Grechuty o tym samym tytule. Autorem słów i muzyki do tej kompozycji jest sam Marek Grechuta.

Muszę przyznać, że dosyć dawno nie słyszałem tego kawałka, ale teraz jest przecież ku temu doskonała okazja… Jutro pierwszy dzień kalendarzowej WIOSNY! Jak Wam się podoba ta piosenka?


Kompozycji możecie posłuchać poniżej:


Marek Grechuta z pewnością można zaliczyć do grona najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Był przede wszystkim wokalistą, ale również pianistą, kompozytorem i aranżerem, poetą, a także malarzem. Urodził się w Zamościu w 1944 roku. Od dzieciństwa uczył się gry na fortepianie. Marek Grechuta debiutował wraz z grupą Anawa w 1967 roku na VI Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, gdzie „Tango Anawa” zostało uznane za najlepszą piosenkę, a Marek Grechuta zajął drugie miejsce w kategorii wokalistów (za Marylą Rodowicz). Występ zespołu na festiwalu w Opolu w 1969 roku zaowocował nagrodą Telewizji Polskiej za utwór „Wesele”, natomiast wykonanie „Korowodu” (1971) przyniosło artyście i zespołowi nagrodę Grand Prix. Po nagraniu dwóch płyt z Anawa, Marek Grechuta rozpoczął karierę solową – towarzyszyła mu grupa WIEM (czyli W Innej Epoce Muzycznej). W roku 1976 Marek Grechuta rozpoczął współpracę z Piwnicą pod Baranami, którą kontynuował przez 10 lat.


Ponadto Marek Grechuta razem z Krystyną Jandą prezentował widowisko telewizyjne „W malinowym chruśniaku” oparte na erotykach Bolesława Leśmiana. Skomponował też muzykę do licznych przedstawień teatralnych („Otello”, „Niebezpieczne związki”) oraz filmów. Marek Grechuta wystąpił na ponad trzech tysiącach koncertów. W 2003 roku razem z zespołem Myslovitz nagrał utwór „Kraków”, który został okrzyknięty jednym z największych hitów 2003 roku. Marek Grechuta zmarł 9 października 2006 roku.

Autor: Łukasz Borys

 

Łukasz Borys

- Mazur z krwi i kości - odkrywca nowych niebanalnych kawałków - maniak list przebojów - bloger – www.obliczamuzyki.blog.onet.pl - amator piłki nożnej i biegania - początkujący polityk - do bólu uparty i dociekliwy - niespotykanie artystyczna dusza... towarzystwa - bywa rozważny i... romantyczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *