Felieton: Dobre, bo polskie… # 8 Coma i „Leszek Żukowski”

Utwór „Leszek Żukowski” to piosenka wydana w 2004 roku na debiutanckim albumie grupy Coma zatytułowanym „Pierwsze Wyjście z Mroku”. Ciekawostką jest, że kompozycja została napisana na specjalne życzenie Leszka Żukowskiego – przyjaciela grupy z czasów studiów, który oblał egzamin na studia. Chociaż numer liczy sobie już ponad dekadę, ciągle brzmi świetnie i świeżo. Według mnie to jedna z najlepszych polskich rockowych piosenek w historii polskiej muzyki.

Kompozycji możecie posłuchać poniżej:


Łódzki zespół Coma powstał w czerwcu w 1998 roku, założony przez Dominika Witczaka (gitara) i Tomasza Stasiaka (perkusja). Do tej dwójki dołączyli Wojciech Grenda, Rafał Matuszak, Piotr Rogucki i Marcin Kobez. Muzycy początkowo określali swoją grupę jako Voo Doo Art, jednak za sprawą rzutu monetą powstała nazwa Coma.

Pierwszy poważny występ zespołu miał miejsce podczas Juwenaliów na Politechnice Łódzkiej w 1999 roku. Natomiast pierwszym nagranym utworem był „Pasażer”, zrealizowany w domowym studiu Piotra Tyszkiewicza. Warto wspomnieć, że Coma dotarła do ostatniego etapu przesłuchań konkursu debiutów 2001 w Opolu. W tym samym roku formacja otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przełomem w karierze grupy był rok 2003, kiedy formacja podpisała kontrakt z BMG Poland i rozpoczęła nagrania debiutanckiej płyty – „Pierwsze Wyjście z Mroku”, która ostatecznie ukazała się w maju 2004 roku. Wkrótce Coma wygrała Festiwal Rockowy Węgorzewo 2004 i otrzymała nagrodę dziennikarzy oraz nagrodę publiczności. O uznaniu dla dokonań grupy świadczą także cztery nominacje do Fryderyków i Fryderyk za Najlepszy Rockowy Album Roku.


Z kolei płyta „Zaprzepaszczone siły wielkiej armii świętych znaków” miała oficjalną premierę w maju 2006 roku, a krążek już od pierwszych dni sprzedaży cieszył się dużym zainteresowaniem fanów.
Dyskografię zespołu uzupełnia wydana w listopadzie 2008 roku „Hipertfofia”. To dwypłytowe wydawnictwo – pierwszy krążek to koncept – album, skupiony wokół egzystencjalnej tematyki, zaczerpniętej z filozofii Fryderyka Nietzschego, a drugi to prawdziwy smaczek dla kolekcjonerów – pojawiły się na nim utwory nigdy wcześniej nie opublikowane, a znane publiczności z wykonań koncertowych, np. słynna już „Cisza i ogień”. Krążek zatytułowany „Excess” trafił na rynek w 2010 roku.
Pod koniec 2011 roku został wydany piąty album studyjny zespołu, potocznie nazywany „Czerwonym Albumem”.
Jesienią 2012 roku Coma pojechała w specjalną trasę jubileuszową z okazji 15-lecia zespołu. Trasa ta obejmowała 27 koncertów w 25 miastach i nosiła nazwę „Ulubiony numerek”. Niezwykłość trasy polegała na losowym wybieraniu utworów, jakie zespół zagra z dwóch kół losujących podczas występu.
8 lutego 2013 zespół wydał anglojęzyczną wersję Czerwonego Albumu „Don’t Set Your Dogs On Me” – w Polsce ukazał się dzięki Mysticowi, za granicą jest edycją niemieckiej wytwórni EarMusic.

http://www.coma.art.pl/news/

Autor: Łukasz Borys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *