Felieton: Dobre, bo polskie… # 1 Strachy na Lachy i „Dzień dobry, kocham Cię”

Piosenka „Dzień dobry, kocham Cię” zespołu Strachy na Lachy została wydana w 2005 roku na ich albumie zatytułowanym „Piła Tango”. Co ciekawe kawałek ten grają nawet ogólnopolskie stacje radiowe, mimo tego przecież, że to raczej alternatywna formacja.

Ciekawostką jest, że piosenka została wykorzystana w filmie z 2014 „Dzień dobry, kocham cię!”, w którym utwór coverują odtwórczyni głównej roli żeńskiej Barbara Kurdej-Szatan i raper Liber.

Zespół Strachy Na Lachy (do 2005 roku Grabaż i Strachy Na Lachy) założono w 2002 roku. Jego inicjatorami byli Krzysztof „Grabaż” Grabowski i Andrzej „Kozak” Kozakiewicz – założyciele punk-rockowego zespołu Pidżama Porno.

 Ich debiut do płyta zatytułowana „Strachy Na Lachy” wydana w 2003 roku, a znalazły się na niej hity: „Ballada o Tolku Bananie” i „BTW (Mamy tylko siebie)”.

Kolejny album – „Piła Tango” formacja wydała pod koniec 2005 roku. To właśnie z tej płyty pochodzą ich kolejne przeboje: „Dzień dobry kocham Cię”, „Jedna taka szansa na 100″, „Moralne salto”, „Piła tango” oraz „Czarny chleb i czarna kawa”.

Kapela ma na swoim koncie również longplaye: „Autor” (2007) z coverami piosenek Jacka Karczmarskiego, „Zakazane piosenki” (2008) zawierający covery różnych artystów, „Dodekafonia” (2010) z ich autorskimi hitami: „Chory na wszystko”, „Twoje oczy lubią mnie” i „Żyję w kraju”, składanka hitów „Dekada” (2011) oraz „!TO!” z przebojami „I can’t get no gratisfaction” i „Mokotów”.

Autor: Łukasz Borys

Źródło: wikipedia.org

Łukasz Borys

- Mazur z krwi i kości - odkrywca nowych niebanalnych kawałków - maniak list przebojów - bloger – www.obliczamuzyki.blog.onet.pl - amator piłki nożnej i biegania - początkujący polityk - do bólu uparty i dociekliwy - niespotykanie artystyczna dusza... towarzystwa - bywa rozważny i... romantyczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *