“Wielka Dama tańczy sama” – 40. rocznica śmierci Anny Jantar

Dziś mija 40 lat od katastrofy lotniczej na Okęciu, której jedną z ofiar była Anna Jantar, mama Natalii Kukulskiej, żona Jarosława Kukulskiego, jedna z najpopularniejszych i najsłynniejszych polskich piosenkarek lat 70. XX wieku. Artystka odchodząc przedwcześnie zostawiła nam wspomnienie swojego talentu w utworach nuconych do dzisiaj.

Urodzona w Poznaniu 10 czerwca 1950 roku swoją muzyczną drogę rozpoczęła z grupą Polne Kwiaty, potem współpracowała z zespołem Waganci. Z tego okresu pochodzi znany utwór „Co ja w tobie widziałam”. W 1971 poślubiła Jarosława Kukulskiego, 5 lat później na świat przyszła ich córeczka – Natalka.


W 1972 po zdaniu egzaminu została zawodową piosenkarką estradową i rozpoczęła karierę solową jako Anna Jantar. Z piosenką “Najtrudniejszy pierwszy krok” w 1973 wystąpiła na scenie KFPP  w Opolu. Artystka ma na swoimi koncie same wielkie przeboje, min. „Tyle słońca w całym mieście”, „Staruszek świat”, „Za każdy uśmiech”, „Baju-baj proszę pana (Jambalaya)”, „Radość najpiękniejszych lat”, „Mój tylko mój”, „Nie wierz mi, nie ufaj mi”, „Wielka dama tańczy sama”, „Moje jedyne marzenie” czy „Nic nie może wiecznie trwać”.

Współpracowała z wieloma polskimi artystami m.in. ze Stanisławem Sojką, Bogusławem Mecem, Zbigniewem Hołdysem, Andrzejem Tenardem, nagrywała również piosenki z Budką Suflera i zespołem Perfect.


27 grudnia 1979 roku wyleciała w trasę koncertową do Stanów Zjednoczonych. W styczniu i lutym 1980 roku grała koncerty w klubach polonijnych w Chicago i New Jersey. 12 marca wystąpiła w klubie „Zodiak” w New Jersey, gdzie zagrała swój ostatni koncert przed śmiercią.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.


Pamięć wciąż żywa

Po śmierci wielu przyjaciół z branży muzycznej oddawało hołd Jantar w swoich utworach – zespół Budka Suflera dedykował artystce piosenkę “Słońca jakby mniej”, który nawiązuje do piosenki “Tyle słońca w całym mieście”; Halina Frąckowiak w utworze “Anna już tu nie mieszka”; Krzysztof Krawczyk“To co dał nam świat” oraz “Lot nr 205”; Papa Dance “Ocean wspomnień”; Natalia Kukulska “Dłoń” oraz “Po tamtej stronie”. Koncerty upamiętniające Annę Jantar oraz Jarosława Kukulskiego“Życia mała garść”.


Zajrzyj po więcej:

www: http://annajantar.pl/

PODZIEL SIĘ