Już w czwartek rusza Tauron Life Festival Oświęcim 2017

W Oświęcimiu rusza jeden z najpopularniejszych festiwali muzycznych. Na dwóch scenach nie zabraknie polskich artystów reprezentujących najróżniejsze gatunki.


[Piątek, 23 czerwca]

Lao Che:

 

Lao Che to płocki zespół założony w 1999 roku. Od tego czasu wydał 6 albumów. Ich pomysł na muzykę to ciągłe poszukiwanie nowych form artystycznego wyrazu, odkrawanie nowych możliwości brzmieniowych starych analogowych instrumentów. Znakiem rozpoznawczym są koncept-albumy takie jak: „Gusła”, „Gospel” , „Powstanie Warszawskie” czy wydana w 2015 r. płyta ”Dzieciom”, której producentem jest Piotr „Emade” Waglewski. Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w tym między innymi: „Złoty Bączek”, „Mateusz” Trójki, Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. G. Ciechowskiego, „Gwarancje Kultury” oraz Fryderyk w kategorii „Najlepsza płyta rock, metal, punk” (2006). Muzycy grupy zostali uhonorowani Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

 


BeMy:

 

BeMy to wschodząca gwiazda polskiego rynku muzycznego i jeden z niewielu zespołów w Polsce grający indierocka. BeMy założyli bracia, Mattia i Elie Rosinscy – od dłuższego czasu grają w stałym składzie z Konradem Załęskim na basie i Wojtkiem Trusewiczem na gitarze. Popularność zyskali dzięki udziałowi w programie Must Be The Music (gdzie przyrównani byli do polskich Beatlesów), a uznanie dla ich talentu rośnie przy okazji koncertów zagranicznych gwiazd – Maroon 5 sami wybrali właśnie ich na swój support. Mają talent, charyzmę, wdzięk i energię – świadczyć o tym mogą co raz liczniejsze występy na dużych festiwalach (Woodstock, TLFO, Seazone Music & Conferance, Kortowiada). Po festiwalu wystąpią na dniach Białegostoku, gdzie zagrają przed Alphaville. Zespół kontynuuje promocję debiutanckiego albumu „Grizzlin'”, za który otrzymali nominację do Fryderyków 2017 w kategorii „Fonograficzny Debiut Roku”.  Na każdym kolejnym koncercie liczba fanów wzrasta, a muzyka dociera do co raz większego grona zafascynowanego polsko-francuskim zespołem. BeMy jest w trakcie pracy nad drugą płytą.

 


Maleo Reggae Rockers:

 

Maleo Reggae Rockers to zespół kierowany przez Dariusza „Maleo” Malejonka. W ciągu 20-letniej kariery wydał 13 płyt. Cztery z nich to projekt Panny Morowe/Wyklęte/Wygnane, poświęcony losom Polaków w czasie II wojny światowej i pod rządami komunistów. Malejonek to polski gitarzysta, wokalista, kompozytor, producent muzyczny i autor tekstów. Urodzony w Warszawie. Muzyk zespołów Kultura, Izrael, Moskwa, Armia, Houk, 2Tm 2,3, Arka Noego, Maleo Reggae Rockers. Jeden z najbardziej wpływowych muzyków polskiej sceny rockowej. Karierę muzyczną rozpoczął na początku lat 80. w reagge’owych zespołach Kultura i Izrael. W drugiej połowie lat 80. dołączył jako basista do punkrockowych grup Moskwa i Armia. W 1988 roku założył zespół Houk, który przez następne lata regularnie wygrywał plebiscyty na najlepszą rockową grupę w Polsce. W 1993 roku zespół wygrał plebiscyt słuchaczy Radio France Internationale i w nagrodę wystąpił na targach muzycznych Midem w Cannes. Występ był wielokrotnie emitowany w muzycznym kanale telewizyjnym MTV. Grupa koncertowała w kraju i w Europie, zagrała m. in. krótką trasę koncertową w Finlandii, którą pomógł zorganizować fan zespołu, reżyser Mika Kaurismaki. W swoim filmie „The Last Border” wykorzystał kompozycję „Soul Ammunition II”.

 


Mesajah:

 

Mesajah (właściwie Manuel Rengifo Diaz) jest wokalistą, autorem tekstów, producentem i kompozytorem. Przygodę z muzyką zaczął w 2003 roku jako frontman i współzałożyciel zespołu Natural Dread Killaz. W 2008 roku zdecydował się na rozpoczęcie równoległej solowej kariery, wydając album „Ludzie prości”. Płyta – zaskakująca autorskimi interpretacjami reggae, dancehallu, dubu i hip-hopu – odniosła duży sukces, a promujący ją utwór „Każdego dnia” stał się przebojem znanym nie tylko fanom reggae. Mesajah ma wyjątkową zdolność do wychodzenia poza ramy gatunków, czerpania z kwintesencji przeróżnych form, a także do nadawania swoim utworom potężnej mocy. Niesamowita energia towarzysząca jego koncertom udziela się publiczności, która bawi się nieprzerwanie aż do ostatnich dźwięków.

 


[Sobota, 24 czerwca]

Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn:

 

Mówią o sobie: „Jesteśmy grupą komediowo muzyczną. Nasz występ to humorystyczne piosenki połączone ze zgrabną konferansjerką. Mamy za sobą parę tytułów i nagród na festiwalach piosenki autorskiej, poetyckiej, studenckiej oraz na przeglądach kabaretowych. W repertuarze zgromadziliśmy bardzo wiele różnych utworów, w różnorodnych konwencjach. Posiadamy piosenki o zwierzętach i miłości przetykane opowieściami o trudach życia, biedzie, rozczarowaniach i o nas samych – prostych ludziach, którym w zasadzie nic nie wyszło. Spotkanie z nami to śmiech przez łzy. Też ze śmiechu. Staramy się łączyć dowcip i chłopięcą nostalgię z bezpretensjonalną i absurdalną poezją. W krótkim czasie na wytworzyliśmy swój własny, rozpoznawalny styl na pograniczu sceny muzycznej i kabaretowej.”

 


Leski:

 

Leski, czyli Paweł Leszoski, muzyką zajmuje się od lat, ale szerszej publiczności dał się poznać dopiero w kwietniu 2014 r., dzięki samodzielnie wydanej EP-ce „Zaczyn”, bardzo dobrze przyjętej przez dziennikarzy muzycznych oraz słuchaczy. W tym samym roku podpisał kontrakt z wytwórnią Warner Music Poland i ruszył w trasę z Edytą Bartosiewicz. W czerwcu 2015 roku ukazał się debiutancki album „Splot” – Leski napisał wszystkie teksty i skomponował do nich muzykę, jest również współproducentem krążka. Leski z wykształcenia jest ekonomistą i lingwistą, który 10 lat spędził za korporacyjnym biurkiem. Nie przeszkadzało mu to jednak w wymyślaniu piosenek. Sam o sobie mówi „niespieszny debiutant”, bowiem dopiero po trzydziestce pożegnał etat i poświęcił się muzyce. W swoich piosenkach miesza różnorodne style i intryguje słowem. Jego twórczość można określić mianem ambitnego alternatywnego popu. 22 października 2015 r. Leski odebrał nagrodę Mateusz Trójki w kategorii „Muzyka rozrywkowa – Debiut roku”, a w marcu 2016 r. otrzymał nominację do Fryderyków w kategorii „Fonograficzny debiut roku”. Aktualnie pracuje nad nowym albumem, którego premiera planowana jest na jesień 2017 roku.

 


Bisquit:

 

Bisquit ma w dorobku płyty „Inny Smak” (2006), „Pytania” (2008), „Lilly” (2014) oraz „Nagi król” (2017), a także winylową EP-kę „Dunes Blanches” (2015). Grupa w składzie: Asia Chacińska (wokal), Tomek Krawczyk (gitary), Piotr Rychlec (klawisze), Maciej Szczyciński (bas) i Sebastian Frankiewicz (perkusja) w swych autorskich utworach łączy niebanalne teksty z unikalnym brzmieniem, nie dając się zaszufladkować do żadnej muzycznej kategorii. Zespół zagrał m.in. na festiwalach: Malta (Poznań), Spring Break (Poznań), Songwriter Festiwal (Łódź), Festiwal Czterech Kultur (Łódź), Festiwal Grzegorza Ciechowskiego (Tczew), grał na jednej scenie z Jamiroquai (Wianki, Kraków 2008) czy supportował koncert Joe Cocker’a na warszawskim Torwarze (2007). Muzycy świetnie czują się na dużych scenach ale przede wszystkim stale koncertują w klubach w całej Polsce. Ich piosenki pojawiały się w filmach i serialach polskiej produkcji m.in „Rozmowy Nocą” czy „Prawo Agaty” oraz na wyjątkowych składankach: „Don’t Panic! We’re From Poland”, „Dobra Alternatywa 2″ i „Sounds of the 80s” – ostatnia to zbiór wykonywanych przez światowych artystów coverów z lat 80., wyselekcjonowanych przez dziennikarzy radia BBC2.

 


Julia Pietrucha:

 

Julia Pietrucha zasłynęła jako aktorka serialowa i filmowa. W kwietniu 2016 roku samodzielnie wydała swój debiutancki album „Parsley” zainspirowany kilkumiesięczną podróżą po Azji. Płyta zawiera 15 autorskich piosenek w balladowym klimacie pop, z elementami folku i kojącymi dźwiękami ukulele. Cały pierwszy nakład został błyskawicznie wyprzedany, a tytuł znalazł się pośród najpopularniejszych w serwisie iTunes. Sam album spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem krytyki i został scharakteryzowany jako zaskakujący i porywający. Następstwem udanego debiutu było zaproszenie na Open’er Festival, gdzie pierwszy (!) koncert artystki z entuzjazmem przyjęła ponad tysięczna publiczność. W kolejnych tygodniach singiel „On My Own”, promujący płytę „Parsley”, zagościł na Liście Przebojów Programu 3 Polskiego Radia. Akademia Muzyczna Trójki uhonorowała także Julię swoją najważniejszą coroczną statuetką – Mateuszem 2016 w kategorii Muzyka Rozrywkowa – Debiut, za „unikatową wrażliwość i udowodnienie sobie i światu, że można inaczej”.

 


Kasia Kowalska:

 

Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich artystek, obecna na scenie muzycznej już 23 lata. Ma na koncie wiele prestiżowych nagród w tym: Fryderyki, Superjedynki, MTV European Music Awards oraz ponad milion sprzedanych płyt. Każdy z jej albumów pokrył się kilkukrotną platyną. Autorka wielu przebojów, m.in.: „Prowadź mnie”, „A to co mam”, „Wyznanie”, „Coś optymistycznego”, „Wyrzuć ten gniew”, „Spowiedź”, „Antidotum”, „To co dobre”, „Być tak blisko”, „Co może przynieść nowy dzień”. Aktualnie artystka pracuje nad nowa płytą, która ukaże się jesienią 2017 roku.

 


Zajrzyj po więcej:

Life Festival na Facebooku

Strona WWW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.