Inne brzmienia to, niewątpliwie, istotny projekt dla szerzenia wieści o muzyce innej, nietypowej. W tym roku, ma on swoją już 16-stą odsłonę, z czego 10-tą pod mianem Wschodu Kultury.
Wschód Kultury to niejednoznaczne określenie, ale taki jest właśnie ten festiwal. Z jednej strony chodzi o inność, świeżość, ale także powrót do korzeni, które utwierdzają fundamenty dzisiejszej muzyki popularnej. Inne brzmienia-Wschód Kultury to siedlisko staro-nowoczesnej muzyki, będącej siłą napędową dla najwybitniejszych artystów. Jak co roku, odbędzie się w zalewie najprzedziwniejszych dźwięków Lublina. Gdzie go szukać? Błonia pod Zamkiem, przy ul. Grodzkiej 7, w terminie 7-9 lipca 2023 r. Co istotne, wstęp jest bezpłatny.
Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival umożliwia spotkanie z najciekawszymi zjawiskami muzycznymi na pograniczu różnych gatunków, tradycji i wpływów kulturowych – a to wszystko pod jednymi współrzędnymi geograficznymi. Stanowi on nie lada gratkę dla wszystkich fanów nietuzinkowości oraz folku. Oferuje muzykę ambitną, w której główny cel to poszukiwanie nowych rozwiązań poprzez zabawy dźwiękiem i słowem. Bez dwóch zdań, jest to jedno z najbardziej inspirujących i odkrywczych wydarzeń muzycznych w Polsce, które pozwala usłyszeć-poczuć-dotknąć, w sercu Lublina, niekiedy egzotyczną muzykę wschodu. Idea „wschodu kultury”, sprowadza do Lublina najciekawszych artystów m.in. z takich krajów, jak Ukraina, Białoruś, Gruzja czy Armenia, ułatwiając im tym samym wejście na zachodni rynek muzyczny. Podczas tegorocznej edycji festiwalu, szczególnie, nie może zabraknąć artystów z Ukrainy. Sztuka, w obliczu poważnych kryzysów, ma swoje niezwykle ważne miejsce i istotną rolę, a przypominanie o ukraińskiej kulturze i promowanie jej, jest dla nas dziś priorytetowe. W tym roku w Lublinie zaprezentują się trzy znakomite projekty ze sceny alternatywnej naszych sąsiadów. Jazzowy Hyphen Dash oraz elektroniczne The Lazy Jesus i Monoconda.



Ale, ale… cztery dni zabawy to nie tylko muzyka. Program obfituje również w wydarzenia dla miłośników ambitnego kina z krajów Partnerstwa Wschodniego, literatury i szeroko-rozumianej sztuki współczesnej. Najmłodsi uczestnicy będą mieć możliwość udziału w specjalnie przewidzianym dla nich programie, tj. Małych Innych Brzmieniach (polegającym na oswajaniu dzieci i młodzieży z dźwiękiem, różnymi gatunkami muzycznymi oraz pokazujący, że muzyka to bogate terytorium poznawcze).
Do tej pory na scenie Innych Brzmień wystąpili m.in. tacy artyści, jak: Einstürzende Neubauten, Goldfrapp, Nouvelle Vague, Mulatu Astatke, Tuxedomoon, Juno Reactor, Tortoise, Shibusashirazu Orchestra, Tony Allen, UK Subs, Asian Dub Foundation, Yat-Kha, The Tiger Lilies, Easy Star All Stars czy trio Aksak z legendą niemieckiej awangardy Eberhardem Kranemannem.
Co ważne i istotne, festiwal mieści się w gałęzi Keychange, co stanowi deklarację związaną z zapewnieniem równości płci w branży muzycznej w programie festiwalu. ⚖️
Po więcej informacji zapraszamy na stronę wydarzenia: http://www.wschodkultury.eu/
Organizatorzy festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Kultura Dostępna.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
fot. materiały prasowe