Finał Eurowizji już jutro

Już jutro, 13 maja, odbędzie się wielki finał 62. Konkursu Piosenki Eurowizji, który w tym roku odbywa się w Kijowie. Ukraina organizuje tegoroczny konkurs za sprawą zwycięstwa swojej reprezentantki, Jamali, prezentującej utwór „1944” rok temu w Sztokholmie. Znamy cały skład finału, w którym, dzięki fantastycznemu występowi w półfinale, wystąpi również nasza reprezentantka, Kasia Moś, w piosence „Flashlight”.

Konkurs Eurowizji organizowany jest corocznie od 1956 roku i jest oglądany przez coraz większą rzeszę publiczności, tak w Europie, jak i na świecie. Według oficjalnych danych zeszłoroczny finał konkursu śledziła niewiarygodna liczba 204 milionów widzów na całym globie.
Eurowizyjna scena gościła największe gwiazdy światowej muzyki, takie jak: ABBA, Celine Dion, Toto Cotugno czy Bonnie Tyler. Dzięki występowi na Eurowizji wielką karierę rozpoczęli m.in.: Loreen, Lena czy Mans Zelmerlow.

W tym roku do rywalizacji przystąpiły 42 kraje członkowskie Europejskiej Unii Nadawców (EBU). 9 i 11 maja odbyły się 2 półfinały, w których wystąpiło po 18 artystów. Z każdego z półfinałów do wielkiego finału dostali się przedstawiciele 10 krajów, czyli łącznie aż 20 państw. Stawkę finału uzupełnili artyści krajów Wielkiej Piątki: Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy oraz kraj organizujący konkurs – Ukraina. Tym samym w sobotnim konkursie zobaczymy występy 26 państw.

Głosowanie w wielkim finale uważane jest za bardziej emocjonujące niż same występy. W tym roku, tak jak w poprzednim, przydzielanie punktów będzie podzielone na 2 etapy. W pierwszym przedstawiciel każdego kraju zaprezentuje punktację od krajowego jury (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10 i 12 punktów). Po zliczeniu punktów od krajowych jury odbędzie się druga część – nowość od 2016 roku. W tym etapie zostaną przyznane punkty od telewidzów: od ocenionego najsłabiej do najlepiej ocenianego państwa. Do punktów od jury będzie zatem dopisywana suma punktów od telewidzów. Wprowadzono taki zabieg, aby budować napięcie i poznać zwycięzcę na samym końcu punktacji.

Reprezentant Polski zaśpiewa w finale konkursu po raz 4 z rzędu! Przed Kasią dokonali tego: Donatan i Cleo, Monika Kuszyńska oraz Michał Szpak. Nasza wokalistka wystąpi w finale jako 2 z kolei. Niektórzy sądzą, że występ w drugiej części koncertu jest lepszy, inni zaś, że najlepiej zapamiętywane są piosenki z początku i końca stawki. Do której grupy nie należelibyśmy, trzeba być zgodnym, iż numer na starcie nie wygra Eurowizji i należy zaprezentować najlepsze wykonanie na jakie artystę stać.


Wspaniałą Kasię Moś będzie wspierał na scenie jej brat, Mateusz, grający na skrzypcach. Oprócz efektu dźwiękowego, o który Kasia dba jak mało kto, bardzo dobre wrażenie robi również efekt wizualny. Kasia wystąpi w pięknej białej kreacji, a otoczy ją w nieco mroczna sceneria, zmieniająca się w trakcie w scenerię symbolizującą nadzieję, gdy zza wokalistki wyłonią się gołębie. Na końcu zaś na ekranie ukaże się napis „FREEDOM”, czyli „wolność”.

Według bukmacherów Kasia powinna zająć miejsce w połowie finałowej stawki, choć nie ukrywamy, że liczymy na poprawienie miejsca Michała Szpaka z poprzedniego roku, co byłoby wielkim sukcesem. Szczęśliwie na artystce nie wywiera się dodatkowej presji i może skupić się ona na swojej pracy. Tegorocznymi faworytami do zwycięstwa są: Bułgaria, Włochy, Portugalia i Szwecja, w których, co najciekawsze, śpiewają wyłącznie mężczyźni.

Nie oznacza to jednak, iż reszta się nie liczy, a show okaże się monotonne. Wręcz przeciwnie: czeka nas niesamowite widowisko! Oto porządek jutrzejszego finału:

1. Izrael
2. POLSKA
3. Białoruś
4. Austria
5. Armenia
6. Holandia
7. Mołdawia
8. Węgry
9. Włochy
10. Dania
11. Portugalia
12. Azerbejdżan
13. Chorwacja
14. Australia
15. Grecja
16. Hiszpania
17. Norwegia
18. Wielka Brytania
19. Cypr
20. Rumunia
21. Niemcy
22. Ukraina
23. Belgia
24. Szwecja
25. Bułgaria
26. Francja

A oto wyżej wymienieni faworyci konkursu:

Zwycięzcę tegorocznej Eurowizji powinniśmy poznać niedługo po północy. Trzymajmy mocno kciuki za Kasię, zachęcajmy Polonię do głosowania i niech wygra najlepszy!

Więcej informacji:

https://eurovision.tv/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.