„Froots”, czyli nowy album Kuba Płużek Quartet

W miniony piątek, tj. 27 października br., nakładem wydawnictwa For Tune, ukazała się nowa, drug już płyta kwartetu Kuby Płużka, zatytułowana „Froots”. 


Wydawca informuje, że to kontynuacja drogi, jaką jeden z najlepszych i najaktywniejszych pianistów jazzowych w kraju obrał na debiutanckim „First Album” nominowanym do Fryderyka i okrzykniętym przez wielu krytyków „debiutem roku 2014”. Na nowej płycie Płużkowi towarzyszy niezmienny skład kwartetu: Dawid Fortuna (perkusja), Max Mucha (kontrabas) oraz Marek Pospieszalski (saksofon tenorowy i sopranowy).


Płytę „Froots” promuje teledysk do tytułowego singla:


„Froots” można odsłuchać tutaj, a zamawiać tutaj.


Prezentowaną płytą Kuba Płużek rozbija bank kumulacji wysokich oczekiwań nowego talentu, nie nowego grajka, ale wieloformatowego lidera, świadomego siebie kompozytora, aranżera i dyrygującego od klawiatury reżysera muzycznego spektaklu – czytamy w opisie krążka autorstwa Oresta Baretty. – Jeśli idzie o prezentowaną właśnie „Froots” – nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z płyta wielką, wyjątkowo spójną. Wytrakowana w myśl idei trzech minisuit, otwiera ją przebojowy „Froots”, zamyka zaś przepiękna ballada poświęcona Januszowi Muniakowi, któremu też Kuba podziękuje w książeczce za… „lekcje bez słów”.


„Froots” – tracklista:
1. Froots
Ogumienie
2. Part 1
3. Part 2
Veehighster – piece for critics
4. Part 1
5. Part 2
6. Part 3
Homonto
7. Part 1
8. Part 2
9. Part 3
10. Ballad for Janusz Muniak


Kuba Płużek – pianista i kompozytor, urodzony w 1988 roku w Krakowie. Studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. To jeden z najbardziej utalentowanych instrumentalistów na polskiej scenie muzycznej. Jego twórczość charakteryzuje wielka muzyczna wyobraźnia, idealne panowanie nad instrumentem i piorunująca siła wyrazu. Niepokorna osobowość muzycznego światka i jednocześnie śmiały wirtuoz, który w porywających kompozycjach łamie i rozrywa frazy, z wyczuciem balansuje na cienkiej linii zachowania harmonii oraz otwiera przed słuchaczem świat prawdziwego jazzu z najwyższej półki. Debiut Kuby porównywalny jest z osiągnięciami wybitnych kolegów po fachu zza Wielkiej Wody. Finalista Montreux Piano Competition, nominowany do nagrody Fryderyk 2015, zwycięzca i finalista najważniejszych polskich oraz międzynarodowych konkursów jazzowych.


Wyróżnienia:
2007 – I miejsce na Festiwalu Pianistów Jazzowych w Warszawie
2008 – I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych Jazz
Juniors w Krakowie
2008 – I miejsce w Konkursie Standardów Jazzowych Siedlce
2009 – I miejsce i nagroda dla najlepszego instrumentalisty w Azoty Tarnów
International Jazz Competition
2009 – finalista i wyróżnienie w Montreux Jazz Piano Competition
2009 – I miejsce w konkursie pianistów jazzowych i rozrywkowych Warszawa
2009 – Złota Tarka w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego
Old Jazz Meeting „Złota Tarka”
2010 – I miejsce w Jazz nad Odrą 2010
2014 – finalista Nottingham Piano Competition
2015 – nominacja do nagrody „Fryderyk” Polskiego Przemysłu Fonograficznego w kategorii Fonograficzny Debiut Roku


Współpracował i występował z takimi postaciami, jak: Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Zbigniew Wegehaupt, Arek Skolik, Charles White, Justin Faulkner, Frank Parker, Rusty Jones, Wayne Dockery, John BetshMaciej Sikała, Michael Parker, Nigel Kennedy, David Garibaldi, Bronisław Suchanek, Jazz Band Ball, Irek Dudek, Nathan Williams, Piotr Baron, Wojtek MazolewskiStanisław Sojka, Michael Patches Stewart, Michał Urbaniak czy Greg Osby.


Zajrzyj po więcej:

Kuba Płużek na Facebooku


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.