Frytka OFFjazd – Dezerter, Mery Spolsky i kto jeszcze?

Cześć, czołem! 🙂
Pierwsze informacje dotyczące Frytka OFFjazd pojawiły się już w marcu, mając lekkie opóźnienie przeczytajcie kto wystąpi na Częstochowskiej scenie. Mam nadzieję, że zarezerwowaliście już daty 14 i 15 czerwca w kalendarzu. Jeśli jeszcze nie – mam nadzieję, że jednak zmienicie zdanie.
Pierwsze jaskółki zapowiedziały, że na Festiwalu Frytka OFFjazd wystąpi Warsaw Village Band/Kapela ze Wsi Warszawa! To jeden z najważniejszych, polskich zespołów folkowych, który od lat stoi w awangardzie muzycznych poszukiwań. W odważny sposób łączy to co stare i nowoczesne, wiejskie i miejskie, lokalne i globalne – za każdym razem zdobywając uznanie fanów.
Lubisz mocniejsze bity? Masz okazję posłuchać XX▲N▲XX na żywo. Jest to polski zespół muzyczny, wykonujący muzykę elektroniczną, który powstał w 2012 roku w Warszawie z inicjatywy Klaudii Szafrańskiej i Michała Wasilewskiego. Niektórzy mieli już okazję wysłuchać ich na  Open’er Festival, Audioriver, Tatarak, Selektor, Matla Festival czy też The Great Escape – teraz czas na Częstochowę.
Kolejna gwiazda, która zagra to prawdziwa legenda polskiego punk rocka! Zespół Dezerter gra od początku lat 80. XX w. i przez cały ten czas  niezmiennie postrzegany jest jako jeden z najważniejszych głosów polskiej muzyki niezależnej. Dzięki agresywnemu, ostremu brzmieniu oraz mocnym, zaangażowanym tekstom zdobył ogromna rzeszę wiernych fanów, a  takie utwory jak „Spytaj milicjanta”, „Polska złota młodzież” czy „Ku przyszłości” stały się hymnami całej punkowej generacji.
Przyznać się, kto już zna Mery Spolsky? Jest wybuchową mieszanką koncertowej energii, ma świetny kontakt ze słuchaczami a wyjątkowe teksty i unikalny muzyczny solo-performance tylko dopełniają kształtu całej imprezy! Debiutancka płyta Mery „Miło było pana poznać” pojawiła się na rynku w 2017 i była prawdziwym powiewem świeżości. Zaskoczyła nie tylko warstwą muzyczną, ale również fantastycznymi tekstami piosenek.
„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – to jakby było to o mnie 😉 Do momentu ogłoszenia nie wiedziałam, że mamy taki zespół w Częstochowie, ale do rzeczy. „Sołtys” powstał w Częstochowie z inicjatywy lidera i autora piosenek Jakuba Sołtysika. Ich muzykę można określić jako rockową alternatywę, ale w założeniu zespołu każda piosenka ma być inna niż pozostałe. Dlatego też w ich repertuarze można znaleźć inspiracje muzyką country, bluesa i grunge. Zespół gra piosenki z wyrazistymi, zapadającymi w pamięć refrenami, od spokojnych ballad po ostre, hard rockowe brzmienia z galopującą perkusją. Chociaż Sołtys powstał w 2017 roku, jest już jednym z najlepiej rozpoznawalnych zespołów na częstochowskim rynku muzycznym.