Janusz Wawrowski & Stuttgarter Philharmoniker z albumem „Brillante“

Pierwszy album, „Aurora”, z udziałem pianisty José Gallardo odniósł sukces komercyjny, zaś drugi, „Sequenza”, uzyskał wiele pozytywnych recenzji na całym świecie (między innymi w „The Guardian”) oraz nagrodę Fryderyk. Janusz Wawrowski koncertuje w Polsce i za granicą, 2 i 3 marca wykonał dwa koncerty ze Stuttgarter Philharmoniker pod dyrekcją Maestro Daniela Raiskina, co zaowocowało propozycją nagrań dla Warner Classics.


Myślę, że Wieniawski poprzez dodanie motywów polskich, momentami nawiązujących wręcz do Chopina, chciał podkreślić w swoim koncercie dziedzictwo kulturowe i tradycje muzyczne kraju, który wówczas nie istniał na mapach Europy. Bruch natomiast poszukiwał charakterystycznych motywów, jakich niewątpliwie dostarczyć mu mogła muzyka ludowa Szkocji – mówi Janusz Wawrowski.


Album zawiera zarówno muzykę polską, jak i niemiecką: II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego oraz Fantazję Szkocką Maxa Brucha, co stanowi szczególny dialog pomiędzy narodemi polskim i niemieckim, dzielącymi wspólną, nieraz trudną historię.


Tytuł płyty Janusza Wawrowskiego & Stuttgarter Philharmoniker, „Brillante”, zgodnie z dosłownym i przenośnym znaczeniem tego słowa w niejednym języku europejskim (lśniący i świetlisty, ale też wspaniały i błyskotliwy), prowokuje jawne skojarzenia z wykonawczą wirtuozerią – pisze dr hab. Iwona LindstedtAbsolutnie słuszne, gdyż płyta zawiera dwa reprezentatywne, XIX-wieczne jej przykłady w dziełach na skrzypce z orkiestrą. Wirtuozeria będąca jednym ze znaków rozpoznawczych epoki romantycznej, związana z rozmaitymi kontekstami ówczesnego życia społecznego, wywarła silny wpływ na niemal wszystkie formy i gatunki uprawianej wówczas muzyki. A na jej firmamencie rozbłysły prawdziwe gwiazdy.


Wydawnictwo powstało we współpracy z Instytutem Polskim w Düsseldorfie z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, przy wsparciu Polpharmy Sp. z o.o.


Zajrzyj po więcej:
Janusz Wawrowski na Facebooku


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.