Jazz Band Młynarski-Masecki w „Domówce z Dwójką”

Rozkochali publiczność w przedwojennym polskim jazzie. To dzięki nim dziś nucimy dawne piosenki Henryka Warsa, Mariana Hemara czy Zygmunta Karasińskiego. Jazz Band Młynarski-Masecki po raz pierwszy wystąpi jako akustyczne trio w sobotę 4 lipca w ramach kolejnej odsłony cyklu „Domówka z Dwójką”. Transmisja koncertu na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stronie internetowej oraz Facebooku stacji.

Jazz Band Młynarski-Masecki to zespół grający przedwojenny polski jazz. Wbrew obiegowej opinii, jazz nie trafił do Polski na falach słuchanego po kryjomu Radia Wolna Europa. Pierwsze polskie jazzowe utwory powstawały już pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. Henryk Wars, Jerzy Petersburski, bracia Artur i Henryk Gold i inni wybitni kompozytorzy, zasłuchani w płytach zza oceanu czy z Berlina, tworzyli hity na potrzeby filmu, kabaretów, teatrów i rewii, a także na zamówienie coraz liczniejszych wytwórni płytowych takich, jak Columbia czy Syrena Record. W ten sposób do 1939 roku powstały tysiące kompozycji i nagrań z udziałem wybitnych instrumentalistów oraz śpiewaków i aktorów. II wojna światowa przekreśliła życiorysy, przerwała ciągłość i zakończyła okres „prosperity” młodego polskiego show biznesu – na szczęście jednak nie bezpowrotnie.

W trakcie występu online Marcin Masecki, Jan Emil Młynarski i Jerzy Rogiewicz zaprezentują kameralne wersje przebojów prosto z warszawskiego domu Marcina Maseckiego. Będziemy mieli zatem szansę na zobaczenie artystów w mniej oficjalnej scenerii” – powiedział Andrzej Zieliński, wydawca tego wydarzenia.

Transmisja koncertu w sobotę 4 lipca o godz. 19.00 – na antenie, stronie internetowej oraz Facebooku Dwójki.


Zajrzyj po więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.