Już wkrótce premiera albumu Krajewski/Osiecka „Strofki”

Już 16 lutego 2018 roku na półkach sklepowych pojawi się płyta Krajewski/Osiecka „Strofki”. Będzie to dwupłytowe wydawnictwo, którego druga część, również podwójna, zostanie wydana jesienią.


Patrząc z zewnątrz, można by odnieść wrażenie, iż u progu lat 70. minionego stulecia Seweryn Krajewski miał niemal wszystko. Młodość, talent, rola wokalisty w kultowym zespole Czerwone Gitary, umiejętność gry na gitarze i tworzenia przebojów nuconych przez całą Polskę. Jedni go kochali, inni zaś zazdrościli, nikomu nie pozostawał obojętny. A jednak czegoś Krajewskiemu brakowało. Zdawał sobie sprawę z tego że rock’n’roll – nad Wisłą znany jako bigbit – oprócz licznych zalet ma też jedną zasadniczą wadę: zbyt dużo w nim banalnych wersów. Krajewski tymczasem chciał tekstów mądrzejszych, pisanych piękniejszą polszczyzną, poetyckich. Pragnął, by słowa do jego melodii układała Agnieszka Osiecka.


Zabiegałem o tę znajomość, bo od dłuższego czasu czułem, że powinniśmy wspólnie tworzyć piosenki. Maryla pomogła – przyznaje dziś Seweryn Krajewski. – Agnieszka się wyróżniała. Jej teksty były bardzo „piosenkowe”, okraszone prawdziwą, ale zarazem przystępną poezją. Mało kto to potrafił. Jej teksty były wyjątkowe. Miała swój styl, a jest to niezwykle rzadkie. Osiecką się rozpoznaje, jak w muzyce rozpoznaje się Mozarta czy Chopina. To jest cud, który przytrafia się niewielu artystom, ale ona to miała. Marzyłem o tym, żeby układać muzykę do takich tekstów i to marzenie się spełniło.


Jak informuje wydawca, „Seweryn Krajewski kolaborował z Agnieszką Osiecką do końca, aż do jej śmierci w 1997 roku. Stworzyli razem dziesiątki utworów. Niektóre z nich to klejnoty koronne polskiej muzyki rozrywkowej, by wspomnieć tylko „Niech żyje bal” czy „Uciekaj moje serce”. Ale to tylko czubek góry lodowej. Nie, to złe porównanie – lód jest zimny, a piosenki napisane wspólnie przez Agnieszkę i Seweryna pełne są ciepła, liryzmu i życiowej mądrości”.

Na początku lat 80. oboje zostali zaproszeni do współpracy z produkcją telewizyjną „Z pamiętnika szalonej gospodyni”. Osiecka odpowiadała za poetyckie odpowiedzi na listy od telewidzów, zaś Krajewski układał do nich muzykę. Kiedy program zszedł z anteny, jego autorka, pani Krystyna Zielińska, zaczęła nalegać na wydanie tych piosenek na płycie – wspomina muzyk. – Najpierw wyszła jedna płyta, później postanowiłem to pociągnąć i na drugiej części „Strofek”, zatytułowanej „Części zamienne”, ukazały się piosenki z innymi tekstami. Również autorstwa Agnieszki, ale już nie z programu.


Dzisiaj „Strofki” ukazują się w formie przejrzanego, uporządkowanego i uzupełnionego kompletu. Czeka na nie miejsce w kanonie polskiej piosenki, ale autor muzyki i wykonawca ufa, iż nie będą one traktowane jako eksponaty muzealne. Wręcz przeciwnie, liczy na ich nowe życie. Mam nadzieję, że kiedyś, być może za wiele lat, jakiś muzyk to odkryje i zrobi z tego większe piosenki. Dlatego nie chciałem tu robić żadnych aranżacji, chciałem żeby to było czyste i prowokowało innych do myślenia – kontynuuje Krajewski. – „Strofki” pomyślane są nie tylko jako płyty do słuchania. To również źródło, z którego każdy może dowolnie czerpać.


„Strofki” – spis utworów:

1CD:
1. A jeśli
2. Co każdy chłopiec wiedzieć powinien
3. Kiedy mnie już nie będzie
4. Nie, niełatwo
5. Menażeria
6. Długie te nasze jesienie
7. Jakżeś niestała
8. Ta nadzieja
9. Pod niebami
10. Śpiewka o kamykach
11. Śpiewka o pękniętym sercu
12. Śpiewka o śmierci
13. Polskie życie 2
14. Wesele Marii
15. Kochać za młodu
16. Buty dwa
17. Bratni cień

2CD:
1. Części zamienne
2. Nie lubię niedziel
3. Zielona lipka
4. Zabierz mnie stąd
5. Noc św. Łucji
6. Diabły w deszczu
7. No jakże będzie tam
8. Luna srebrnooka
9. Polskie życie
10. Nie uciekaj do mamy
11. Tam gdzie kochają nas
12. Klucz do szczęścia


Zajrzyj po więcej:

Seweryn Krajewski na Facebooku

Seweryn Krajewski na YouTube

strona oficjalna Seweryna Krajewskiego


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.