Karolina Cicha odkrywa kulturę Karaimów. Mapa muzyczna najmniejszej mniejszości w Polsce

To już drugi projekt muzyczny Karoliny Cichej & Spółki mający premierę tej jesieni. W wrześniu ukazał się jej album TANY, w którym odkrywała taneczne Podlasie. “Diwa polskiego folku” – czytamy w mediach. Bo rzeczywiście to jedna z najważniejszych artystek folkowych w Polsce – tradycyjnym pieśniom polskim i mniejszości narodowych poświęciła kilka ostatnich swoich płyt. Najnowszy wirtualny album CichejKaraimska Mapa Muzyczna” z udziałem Karaimów ukaże się w sieci w najbliższy poniedziałek – 26 października.

Muzyka Karaimów jest bardzo ważną częścią wielowiekowej świeckiej kultury najmniejszej mniejszości w Polsce. W poszukiwaniu źródeł i świadectw praktyki muzycznej wśród społeczności karaimskiej trzeba sięgnąć do historii Krymu, Wielkiego Księstwa Litewskiego, Wileńszczyzny oraz Polski XIX i XX w. Dziś pieśni pozostają w ulotnej pamięci najstarszych Karaimów zamieszkałych w rozproszeniu oraz w nielicznych świadectwach materialnych – archiwalnych nagraniach zachowanych w karaimskich kolekcjach prywatnych.

„Najmniejsza mniejszość” mówi się o Karaimach, bo rzeczywiście ich liczba w Polsce może sięgać najwyżej 200 osób. W zupełnej zgodzie i integracji prowadzą obok codzienne współczesne życie, nie zapominając o swoich korzeniach czy to kulturowych, czy religijnych. Ze względu na kosmopolityczny charakter społeczności karaimskiej w odkrywaniu ich tożsamości, historii i – w końcu – kultury niezbędna jest mapa. Warszawa, Łuck, Troki, Halicz, Wilno, Kijów czy miasta Krymu – pieśni tak, jak twórcy czy późniejsi wykonawcy, wiążą się z miejscami, których historię współtworzyła karaimska mniejszość. Wszystkie znajdą się na Karaimskiej mapie muzycznej.

Mapa dostępna pod adresem mapamuzyczna.karaimi.org

Muzyka Karaimów czerpie inspiracje z litewskich i krymskich tradycji muzycznych, słychać też wpływy ukraińskie, rosyjskie czy polskie. Karolina Cicha jest już specjalistką w odkrywaniu dźwiękowego i tekstowego bogactwa kultur mniejszości. To też ona przywraca ducha tych pieśni, w twórczy sposób integruje karaimską, orientalną tradycję ludową ze swoją współczesną wrażliwością.  Powstający projekt Karoliny Cichej & Spółki doczeka się swojej wirtualnej premiery 26 października i dopełni mapę muzyką. 


Projekt powstaje dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Związku Karaimów Polskich.


Warto jeszcze wspomnieć o niedawnej premierze artystki, płycie –TANY, która ukazała się 11 września 2020.


TANY to dialog tradycji ze współczesnością. Cicha sięgnęła po formy typowe dla Podlasia: traktując je z szacunkiem wzbogaca o współczesne efekty dźwiękowe i taneczne gatunki muzyki etnicznej. TANY promuje singiel „Płacz nad młodością, co odchodzi” z gościnnym udziałem Kayah. Słyszymy rootsowe uderzenie bębnów, polkę, sambę, czy elementy technotransu i rapu w utworze, który powstał z udziałem Karoliny Czarneckiej.

Płyta Karoliny Cichej & Spółki porywa i porusza. Wydawnictwo powstało mimo kwarantanny i utrudnień w branży muzycznej, ale może właśnie tym bardziej potrzebna jest radość i pozytywna energia, którą niesie. 

Podziel się swoją opinią ;)