Katarzyna Groniec to prawdziwa mistrzyni piosenki aktorskiej. Całkiem niedawno zadebiutowała w zupełnie nowej dla siebie roli.
Debiut literacki
Artystka postanowiła przełamać swoje demony i zainwestować w swoje słowo. Jej doskonałe teksty piosenek zna wielu z nas. Tym razem przyszedł czas na dłuższą formę literacką w postaci książki. 15 marca ukazała się pozycja “Kundle”, która stanowi debiut literacki Katarzyny Groniec.
“Jestem piosenkarką. Urodziłam się w Zabrzu 22.02.1972. Nie podobało mi się, że w tej dacie jest tak dużo dwójek. Szybko zaczęłam mówić, ale nie chciało mi się chodzić. Żeby mnie sprowokować do wysiłku, zabierano mi zabawki i kładziono je trochę dalej, niż na wyciągniecie ręki. Bawiłam się palcami. Piosenkarsko zadebiutowałam na komunii siostry, mając półtora roku. Ku ogólnej konsternacji Mazurkiem Dąbrowskiego. Lubiłam pisać, ale nienawidziłam dwójek i pytania: jak ktoś, kto tyle czyta, może walić tyle ortów? Postanowiłam komunikować się śpiewem. Po pięćdziesiątce nabrałam odwagi” – Katarzyna Groniec
Laureatka nagrody Bardiniego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie piosenki aktorskiej. Premiera ostatniej
płyty autorskiej „Ach!” miała miejsce 16 marca 2018 roku. W 2019 roku po 60 koncertach Artystka zaplanowała przerwę artystyczną, która z powodu pandemii trwała dłużej niż to zostało zaplanowane.
Nowa płyta już w kwietniu
Jesienią powróciła z programem „Niektóre sytuacje”, w którym znajdowały się piosenki śpiewane od lat, w nowych aranżacjach, z nowym zespołem muzycznym. Po pięciu latach od ostatniej płyty przyszedł czas na premierę nowego albumu autorskiego.
Większość tekstów na płytę napisała sama artystka, muzykę skomponowała: Katarzyna Groniec, Barbara
Wroń ska, Tomasz „Harry” Waldowski i Piotr Wojtanowski.
Album „Konstelacje” to taka łamigłówka, a może układanka? Może to być odkrywanie, wędrówka,
poddanie się emocjom albo wszystko razem.
Pewnie warto wiedzieć, że 23-letnia księgowa Evelyn McHale 1 maja 1947 roku wjechała na 86
piętro Empire State Building, powiesiła na balustradzie swój płaszcz, napisała krótki list i skoczyła… Ciało
Evelyn wbiło się w dach limuzyny stojącej pod wieżowcem. Przypadkowy przechodzień Robert Wiles,
student z aparatem niemalże od razu zrobił zdjęcie. Gdy po paru tygodniach fotografia zjawiskowo
wyglądającej, martwej kobiety pojawiła się w gazecie Life, uznano ją za obraz „najpiękniejszego
samobójstwa”. Narzeczony Evelyn, 24-letni Barry Rhodes, z którym miała wziąć ślub miesiąc później,
przeżył następne 61 lat samotnie…
Pewnie warto zwrócić uwagę na jedno słowo w tytułowym utworze Konstelacje: eon.
Eon może oznaczać miliard lat, ale może to też być niezdefiniowany bliżej czas od powstania naszego Wszechświata do jego nieuchronnie nadchodzącej zagłady. Nie powinno nas to jednak martwić – Wszechświatów jest wiele, a George Saunders, którego proza zainspirowała artystkę do napisania piosenki „Kto”, twierdzi, że między nimi jest jeszcze Bardo.
W ten album można wejść głębiej, ale można inaczej, tylko na emocji, pokładach własnej wrażliwości i oceanie własnych, indywidualnych skojarzeń – to wszystko jest przecież takie ulotne…
Przecież każdy ma swoją rybę, każdy na swój sposób czuje tego chłopca o buzi miękkiej jak kwiat tulipanowca, każdy ma swoją niezgodę i swój własny bunt, każdy szuka swego własnego spokoju i własnej równowagi. Każdego dnia ryba jest inna, chłopiec jest inny, a nasz spokój i równowagę odnajdujemy w czymś innym. Może też nie być kolejnego dnia – tutaj, bo gdzieś na pewno jest.
Premiera zapowiedziana jest na 21 kwietnia 2023 r.
fot. Alex Lua Kaczkowska
Katarzyna Groniec, laureatka głównej nagrody Festiwalu Młodych Talentów w Poznaniu (1988); debiutowała rolą Anki w musicalu „Metro” w Teatrze Dramatycznym (1991). W 1997 roku na Festiwalu Piosenki Aktorskiej zdobyła Grand Prix, Pierwszą Nagrodę i Nagrodę Dziennikarzy, gdzie zaśpiewała „Zdemaskowanie piosenki” Hemara oraz „Amsterdam” Brela.
W kwietniu 2008 roku Katarzyna Groniec otrzymała dyplom mistrzostwa im. Aleksandra Bardiniego – za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie piosenki aktorskiej. Wyjątkowa wokalistka i osobowość polskiej sceny. Niekiedy cały teatralny zespół nie jest w stanie dostarczyć tylu emocji i tak umiejętnie przenieść słuchaczy w świat, o którym opowiada. A opowiada niezwykle przejmująco i wiarygodnie, dzięki czemu po chwili każdy przenosi się w świat kreowany słowem i melodią. Jej występy to przejmujące spektakle, a widzowie od początku czują realistyczność wszystkich historii. Towarzyszący artystce muzycy w idealny sposób dozują emocje, budując niepowtarzalny nastrój.