Kolejne Grammy dla Polski?

 

O tym dowiemy się dokładnie 12 lutego przyszłego roku, kiedy to w Los Angeles odbędzie się gala wręczenia najbardziej prestiżowych nagród przemysłu muzycznego na świecie (odpowiednika Oskarów) – GRAMMY AWARDS! W kategorii „Najlepsze wykonanie chóralne” nominowany został album Penderecki conducts Penderecki 1/Warsaw Philharmonic” z kolekcji Warner Classics, na którym Krzysztof Penderecki dyryguje Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej.

Krzysztof Penderecki jest dyrygentem, kompozytorem, pedagogiem muzycznym, byłym rektorem i aktualnym profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Brytyjski dziennik The Guardian okrzyknął go najlepszym żyjącym polskim kompozytorem. Jego utworów nie sposób zliczyć, podobnie  nagród, orderów i odznaczeń, którymi był wyróżniany. Wśród nich znajdują się m.in. Order Orła Białego oraz 3 nagrody Grammy (1987, 1998 and 2001). Teraz ma szansę na czwartą!

„Nie sposób zapomnieć o duchowych korzeniach sztuki muzycznej Pendereckiego – najtrwalszym fundamencie wszelkich jego artystycznych działań” – Iwona Lindstedt
W albumie „Penderecki conducts Penderecki 1” wiele spraw dzieje się po raz pierwszy. Pierwszy raz w historii Krzysztof Penderecki dyryguje podczas nagrań Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej. Prezentowane tu dzieło „Dies Illa” to światowa premiera fonograficzna. Psalmy Dawida, także zawarte na płycie, wyznaczyły początek międzynarodowej kariery Pendereckiego. Zaś sam krążek rozpoczyna niezwykłą, wyczekiwaną serię – „Penderecki conducts Penderecki / Warsaw Philharmonic”!

 

Posłuchaj albumu: https://wmg.lnk.to/VdxTa

 

Choć już sama nominacja jest ogromnym wyróżnieniem i marzeniem wielu artystów, mamy nadzieję, że to wydawnictwo zostanie docenione przez największe grono Członków Akademii i statuetka powędruje po raz kolejny do rąk Krzysztofa Pendereckiego!

 

 

Więcej informacji:

http://culture.pl/pl/tworca/krzysztof-penderecki

http://www.grammy.com/nominees

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.