Kto ma szanse dostać nagrodę Fryderyk 2016 ? My już wiemy! [sprawdź]

12809916_1095380860483726_1713833373_oWłasnie zakończyła się konferencja prasowa na której  zostały ogłoszone nominację do nagród Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2016 oraz przestawieni zostali laureaci nagród Złoty Fryderyk, które przyznawane są za całokształt osiągnięć artystycznych.

Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do 22. edycji nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk. Z roku na rok rośnie liczba zgłaszanych artystów, albumów i singli. W tegorocznej edycji odnotowano 1120 zgłoszeń do nominacji.


Muzyka rozrywkowa


Fonograficzny debiut roku

Kortez

Mary Komasa

Leski

Rysy

Terrific Sunday


Album roku ROCK

Lao Che „Dzieciom”

Lipali „Fasady”

Riverside „Love, fear and  the Time Machine”

Tomek Lipiński „To, czego pragniesz”

Voo Voo i goście „Placówka 44”


Album roku POP

Dawid Podsiadło „Annoyance and disappointment”

Kortez „Bumerang”

Stanisława Celińska „Atramentowa”

Zakopower „Drugie pół”

Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch orchestra and choir „1976: a space odyssey”


Utwór roku:

Ania Dąbrowska „Nieprawda”

Dawid Podsiadło „W dobra stronę”

Kortez „Zostań”

Lao che „Wojenka”

Zbigniew Wodecki „ Rzuć to wszystko co złe”


Album Roku Hip-Hop

GrubSon „Holizm”

O.S.T.R. „Podróż zwana życiem”

Sokół/ Hades/ Sampler Orchestra „Różewicz – inspiracje”

Taco Hemingway „Umowa o Dzieło”

TEDE&SIR MICH  „Vanillahajs”


Album roku elektronika i alternatywa

Bokka „Don’t Kiss and tell”

Daniel Bloom „Lovely Fear”

Micromusic „ Matka i żony”

Smolik/ Kev Fox „Smolik/ Kev Fox”

The Dumplings „Sea you later”


Album roku muzyka korzeni

Adam Strug „Mysz”

Chłopcy Kontra Basia „O”

Jafia „Ka Ra va va”

Kapela ze wsi warszawa „Święto słońca”

Maleo Reagge Rockers „Wake up”


Teledysk roku

Artur Andrus „ Nazwali go marynarz – Szanta narciarska”

Daniel Bloom feat. Mela Koteluk „Katarakta”

Dawid Podsiadło „ W dobrą stronę”

Kortez „Zostań”

Smolik/ Kev Fox „Run”


MUZYKA JAZZOWA


ALBUM ROKU

ADAM PIEROŃCZYK & MIROSLAV VITOUS „Wings”
ATOM STRING QUARTET „AtomSPHERE”
KAZIMIERZ JONKISZ ENERGY „6 Hours with Ronnie”
MAREK NAPIÓRKOWSKI, ARTUR LESICKI „Celuloid”
NIKOLA KOŁODZIEJCZYK ORCHESTRA „Barok Progresywny”

ARTYSTA ROKU

ADAM BAŁDYCH
ADAM PIEROŃCZYK
ATOM STRING QUARTET
JANUSZ MUNIAK
NIKOLA KOŁODZIEJCZYK

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

AGA DERLAK
AGNIESZKA WILCZYŃSKA
KRZYSZTOF LENCZOWSKI
NIKA LUBOWICZ

OLGA BOCZAR


MUZYKA POWAŻNA


Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa
Benjamin Britten -The Turn Of The Screw
Eric Barry, Emily Workam, Kathleen Reveille, Diana Montague, Rosie Lomas, Dominic Lynch oraz Maria Machowska, Krzysztof Bąkowski, Katarzyna Budnik-Gałązka, Rafał Kwiatkowski, Tomasz Januchta, Krzysztof Malicki, Aleksandra Rojek, Adrian Janda, Leszek Wachnik, Tomasz Bińkowski, Leszek Lorent, Anna Marchwińska, Anna Sikorzak-Olek pod dyrekcją Łukasza Borowicza
Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Guz, Michał Szostakowski
DUX
 _____
Ewa Podleś: World Opera Stars
Ewa Podleś i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza
Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Domżał
DUX
_____
Musica Caelestis (DVD)
Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA oraz Joanna Łukaszewska, Anna Krawczykiewicz, Konrad Tanewski, Małgorzata Kołcz, Łukasz Farcinkiewicz, Michał Markuszewski pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego
Realizacja nagrania: Alicja Nowak, Adam Szlenda
Musica Sacra Edition
_____
Stanisław Moniuszko – Litanie Ostrobramskie
Anna Dennis, Markéta Cukrová, Virgil Hartinger, Jarosław Bręk, Chór Polskiego Radia (Izabela Polakowska – przygotowanie chóru), Magdalena Lisak (pianoforte), Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Jacka Kaspszyka
Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
Agencja Muzyczna Polskiego Radia
_____
Warsaw Philharmonic Choir: Kolędy
Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Henryka Wojnarowskiego oraz Julian Gembalski (organy) i Agnieszka Wilczyńska (fortepian), a także soliści: Magdalena Dobrowolska, Monika Dobrzyńska-Krysiak, Anna Fijałkowska, Justyna Jedynak-Obłoza, Kinga Łukasik, Samitra Suwannarit, Barbara Szczerbaczewicz, Tomasz Warmijak, Przemysław Żywczok
Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
Warner Music Poland

Album roku muzyka dawna

Gdańsk Baroque Cantatas. Kantaty na Wniebowstąpienie i Święto Zesłania Ducha Świętego w zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej
Goldberg Baroque Ensemble oraz soliści: Ingrida Gapova, Klaudia Trzasko, Bettina Ranch, Georg Poplutz i Stefan Geyer pod dyrekcją Andrzeja Mikołaja Szadejko
Realizacja nagrania: Ewa Guziołek-Tubelewicz, Katarzyna Rakowiecka-Rojsza
Sarton Records
 _____
Kodeks Wrocławski
Ars Cantus pod dyrekcją Tomasza Dobrzańskiego
Realizacja nagrania: Maurycy Kin
Wrocławscy Kameraliści
 _____
TELEMANN: Arte Dei Suonatori
Bolette Roed, Reiko Ichise, Alexis Kossenko, Arte Dei Suonatori
Realizacja nagrania: Ingo Petry
DUX
 _____
Verbum Incarnatum
Paweł Gusnar (saksofon) i Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti pod dyrekcją Michała Sławeckiego
Realizacja nagrania: Jakub Garbacz
Ars Sonora
_____
Viola organista – The da Vinci Sound
Sławomir Zubrzycki
Realizacja nagrania: Grzegorz Stec
Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic / Stockholm Early Music Festival

Album roku muzyka kameralna

Dream Lake (Witold Lutosławski, Andrzej Czajkowski)
Agata Zubel (sopran), Joonas Ahonen (fortepian)
Realizacja nagrania: Ewa Guziołek-Tubelewicz
CD Accord
 _____
Jerzy Artysz – Baryton
Agencja Muzyczna Polskiego Radia
_____
MECCORE STRING QUARTET – Szymanowski & Debussy
Meccore String Quartet (Wojciech Koprowski, Jarosław Nadrzycki, Michał Bryła, Karol Marianowski)
Realizacja nagrania: Thomas Bössl / Leonie Wagner
Polskie Nagrania
_____
Przemyk-Bryła, Kulka, Strahl – Chopin Chamber Works
Agnieszka Przemyk-Bryła, Tomasz Strahl, Konstanty Andrzej Kulka
Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska
DUX
 _____
RAVEL PIANO DUO: A Polish Kaleidoscope (Dobrzyński, Moszkowski, Zarębski, Palester)
RAVEL PIANO DUO: Agnieszka Kozło i Katarzyna Ewa Sokołowska
Realizacja nagrania: Marcin Domżał
DUX

Album roku muzyka symfoniczna i koncertowa

Górecki / Aukso
Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia
Realizacja nagrania: Beata Jankowska – Burzyńska, Julita Emanuiłow
Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów
 _____
PANUFNIK in memoriam
Paweł Kowalski (fortepian), Roman Perucki (organy), Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Ernsta van Tiela i Łukasza Borowicza
Realizacja nagrania: Igor V. Budaj
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
 _____
Tadeusz Wroński „Rediscovered”
Tadeusz Wroński (skrzypce) oraz Krakowska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Jerzego Gerta, Wielka Orkiestra Polskiego Radia pod dyrekcją Jana Krenza i Orkiestra Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Karola Stryi
Mastering nagrania: Małgorzata Napiontek, Magdalena Plewa
Fundacja SKRZYPCE & FFV Records
 _____
Warsaw Philharmonic: the 1st Concert in the Rebuilt Hall
Orkiestra Filharmonii Narodowej (1955) i Wanda Wiłkomirska (skrzypce) pod dyrekcją Witolda Rowickiego
Realizacja nagrania: nagranie archiwalne, remastering Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko
Warner Music Poland
 _____
Wybitni twórcy polscy: GÓRECKI + PANUFNIK
Roman Perucki (organy) i Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza
Realizacja nagrania: Igor V. Budaj
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Album roku recital solowy

Grzegorz Olkiewicz: Wybitne utwory fletowe kompozytorów śląskich XX wieku
Grzegorz Olkiewicz (flet) oraz Maciej Paderewski, Orkiestra Kameralna Filharmonii Śląskiej, Mirosław Makowski, Eugeniusz Knapik, Teresa Baczewska, Orkiestra Kameralna PRiTV Amadeus; Jan Wincenty Hawel, Agnieszka Duczmal – dyr.
Realizacja nagrania: Zbigniew Kusiak, Jan Aleksander Dowsilas, Jan Ewicz, Ewa Szczerba, Andrzej Solczak
DUX
 _____
Ingolf Wunder – Chopin & Liszt in Warsaw
Ingolf Wunder (fortepian), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Jacka Kaspszyka
Realizacja nagrania: Zbigniew Kusiak
Universal Music Polska
 _____
Kazimierz Serocki: Pianophonie
Szábolcs Esztényi, Jerzy Witkowski, Polish Radio and Television Symphony Orchestra in Krakow; Stanisław Wisłocki – dyr.
Realizacja nagrania: Ewa Guziołek-Tubelewicz, Joanna Szczepańska-Antosik
DUX/Bôłt
_____
Krzysztof Meyer: Piano Works vol. 2
Marek Szlezer (fortepian)
Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska
DUX
 _____
Szymon Nehring. Chopin, Szymanowski, Mykietyn
Szymon Nehring (fortepian)
Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska
DUX

Album roku muzyka współczesna

Krzesimir Dębski
Łukasz Błaszczyk (skrzypce), Adam Bogacki (kontrabas) i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego
Realizacja nagrania: Ewa Guziołek-Tubelewicz; Julita Emanuiłow, Zbigniew Kusiak
Agencja Muzyczna Polskiego Radia
_____
Marian Borkowski: Solo Works
Marian Borkowski, Andrzej Chorosiński, Andrzej Dutkiewicz, Marcin Tadeusz Łukaszewski, Patrycja Piekutowska, Zdzisław Piernik, Stanisław Skoczyński, Tomasz Strahl
Realizacja nagrania: Andrzej Brzoska, Andrzej Lupa, Andrzej Lipiński, Janusz Urbański, Krystyna Urbańska, Andrzej Solczak
DUX
 _____
Paweł Łukaszewski: Symphony of Providence (DVD)
Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Agnieszka Rehlis, Jarosław Bręk, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego
Realizacja nagrania: Wojciech Łopaciuk, Roman Rutyna
DUX
_____
real life song. Joanna Freszel (Bembinow, Borzym jr, Szwed, Janiak, Kościów, Zamuszko, Zubel, Szmytka)
Joanna Freszel (sopran) oraz Agata Igras-Sawicka, Piotr Zawadzki, Łukasz Piotrowski, Marek Szlezer, Mariusz Rutkowski, Krzysztof Garstka, Zuzanna Elster, Maksymilian Grzesiak, Kamila Wąsik-Janiak, Katarzyna Grygiel, Jan Kalinowski, Dominik Płociński, Andrzej Kopeć, proModern; dyrygenci: Andrzej Borzym jr., Rafał Janiak, Marta Kluczyńska, Jarosław Praszczałek
Realizacja nagrania: Marcin Domżał, Małgorzata Polańska
DUX
 _____
Znikąd historie. Agata Zubel, Cezary Duchnowski – Elettrovoce
Agata Zubel (głos), Cezary Duchnowski (fortepian, elektronika)
Realizacja nagrania: Cezary Duchnowski
CD Accord

Najlepszy album polski za granicą

Grażyna Bacewicz: Complete String Quartets. Volume 1
Lutosławski Quartet: Jakub Jakowicz (I skrzypce), Marcin Markowicz (II skrzypce), Artur Rozmysłowicz (altówka), Maciej Młodawski (wiolonczela)
Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
NAXOS, NFM
_____
Krystian Zimerman, Berliner Philharmoniker, Simon Rattle – Lutosławski: Piano Concerto, Symphony No. 2
Krystian Zimerman i Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Simona Rattle
Realizacja nagrania: Rene Moller
Deutsche Grammophon/Universal Music Polska
_____
Mieczysław Weinberg – Concertino op. 42 für Violine & Streichorchester
Ewelina Nowicka (skrzypce), Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Agnieszka Duczmal, Anna Duczmal-Mróz – dyr.
Realizacja nagrania: Zbigniew Kusiak
CPO – Classic Production Osnabrück
 _____
Piotr Beczała – The French Collection
Piotr Beczała i Orchestre de L’Opera National de Lyon pod dyrekcją Alaina Altinoglu
Realizacja nagrania: Rainer Maillard
Deutsche Grammophon/Universal Music Polska
_____
Szymański, Mykietyn – Music for String Quartet
Royal String Quartet: Izabella Szałaj-Zimak (I skrzypce), Elwira Przybyłowska (II skrzypce), Marek Czech (altówka), Michał Pepol (wiolonczela)
Realizacja nagrania: Andrew Keener/Simon Eadon
Hyperion Records

Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej

Krystian Zimerman, Berliner Philharmoniker, Simon Rattle – Lutosławski: Piano Concerto, Symphony No. 2
Krystian Zimerman i Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Simona Rattle
Realizacja nagrania: Rene Moller
Deutsche Grammophon/Universal Music Polska
_____
MECCORE STRING QUARTET – Szymanowski & Debussy
Meccore String Quartet (Wojciech Koprowski, Jarosław Nadrzycki, Michał Bryła, Karol Marianowski)
Realizacja nagrania: Thomas Bössl / Leonie Wagner
Polskie Nagrania
 _____
Paweł Łukaszewski: Symphony of Providence (DVD)
Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Agnieszka Rehlis, Jarosław Bręk, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego
Realizacja nagrania: Wojciech Łopaciuk, Roman Rutyna
DUX
 _____
real life song. Joanna Freszel (Bembinow, Borzym jr, Szwed, Janiak, Kościów, Zamuszko, Zubel, Szmytka)
Joanna Freszel (sopran) oraz Agata Igras-Sawicka, Piotr Zawadzki, Łukasz Piotrowski, Marek Szlezer, Mariusz Rutkowski, Krzysztof Garstka, Zuzanna Elster, Maksymilian Grzesiak, Kamila Wąsik-Janiak, Katarzyna Grygiel, Jan Kalinowski, Dominik Płociński, Andrzej Kopeć, proModern; dyrygenci: Andrzej Borzym jr., Rafał Janiak, Marta Kluczyńska, Jarosław Praszczałek
Realizacja nagrania: Marcin Domżał, Małgorzata Polańska
DUX
 _____
Szymański, Mykietyn – Music for String Quartet
Royal String Quartet: Izabella Szałaj-Zimak (I skrzypce), Elwira Przybyłowska (II skrzypce), Marek Czech (altówka), Michał Pepol (wiolonczela)
Realizacja nagrania: Andrew Keener/Simon Eadon
Hyperion Records

Fryderyki 2016 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej zostaną wręczone 20 kwietnia 2016 roku w Teatrze Polskim w Warszawie – transmisję z gali wyemituje TVP2 (tego samego dnia o godz. 22.20). Wręczenie nagród w kategoriach muzyki poważnej odbędzie się dzień później – 21 kwietnia 2016 roku – podczas uroczystości w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Jak co roku, obu uroczystościom towarzyszyć będą występy czołowych polskich artystów. Po raz 10. partnerem ZPAV przy organizacji gali wręczenia statuetek jest Agencja STX Jamboree.

FRYDERYK – to najważniejsza nagroda muzyczna na polskim rynku, wręczana od 1994 roku. Od 1999 przyznaje ją powołana przez ZPAV Akademia Fonograficzna,  która zrzesza ponad 1200 członków: twórców, kompozytorów, dziennikarzy muzycznych, przedstawicieli branży fonograficznej oraz artystów nominowanych w poprzednich edycjach nagród.


Relacja:

Klaudia Skóra, Ewelina Widuch

Alicja Gac

Alicja Gac

Twórca oraz Wydawca portalu Muzykoholicy.com ✌

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *