Kult ujawnia datę premiery nowego albumu!

KULT – „Wstyd – Suplement”. Premiera płyty 2 grudnia 2016 r.

Wydawcą albumu jest SP Records.

Suplement stanowi kontynuację i jednocześnie uzupełnienie płyty „Wstyd”. 
Nowy album rozwija poruszane we wcześniejszym wydawnictwie wątki polityczne  i społeczne, a muzyka utrzymana jest w charakterystycznym dla KULTU stylu – wyrazista rytmika oraz rozbudowane sekcje dęte. 

unnamed-1

Na płycie pojawi się osiem utworów, a oprócz autorskich kompozycji będą też dwa covery – Leave the kids alone zespołu“ zespołu Booze & Glory oraz Modlitwa o wschodzie słońca” – trio Gintrowski, Kaczmarski, Łapiński.

Poniżej posłuchajcie koniecznie najnowszego genialnego singla formacji zatytułowanego „Madryt”.

Jarek Ważny, puzonista zespołu, tak mówi o „Suplemencie”: „…niektóre rzeczy z suplementu podobały mi się bardziej niż te, które znalazły się na „Wstydzie”. Dzięki głosowaniu, dzięki temu quasi-demokratycznemu sposobowi mamy dwie płyty równe, ciężko powiedzieć, która jest lepsza i obie wydają mi się sensowne.”


Track lista :

1. Modlitwa o wschodzie słońca
2. Leave the kids alone
3. Na dworze twego rodzaju
4. Jeśli nie masz nic do powiedzenia
5. Ten kto patrzy w chmury
6. Polityk muzykiem
7. Z podniesionym czołem
8. Tylko tego mi daj


Kult to polski zespół grający rocka alternatywnego i post punka z elementami new wave. Występują w składzie –Kazimierz „Kazik” Staszewski (wokal, saksofon), Piotr Morawiec (gitara), Janusz Grudziński (instrumenty klawiszowe, gitara, wiolonczela, wibrafon), Ireneusz Wereński (gitara basowa), Tomasz Goehs (perkusja), Janusz Zdunek (trąbka), Tomasz Glazik (saksofon tenorowy), Wojciech Jabłoński (gitara) oraz Jarosław Ważny (puzon).

Zespół powstał w 1982 roku w Warszawie z inicjatywy Kazika i Piotra Wieteski. W lipcu tego samego roku po raz pierwszy wystąpili publicznie.
Cztery lata później wydali swoją debiutancką płytę – „Kult”, na której znalazły się między innymi – „Krew Boga”, „O Ani” oraz „Wspaniała nowina”. W październiku 1987 roku ukazał się ich drugi krążek – „Posłuchaj to do ciebie” z pamiętną „Wódką”, wydaną pod tytułem „Na całym świecie źle się dzieje, koledzy”. W grudniu następnego roku do sklepów trafił ich trzeci album studyjny – „Spokojnie” z prawdopodobnie największym przebojem formacji – „Arahja”. Muzycy nie zwalniali tempa i w 1989 roku wydali aż dwa krążki – studyjna „Kaseta” oraz koncertowy „Tan”. Niedługo potem grupa zawiesiła działalność na trzy miesiące.
Rok później do sklepów trafił longplay „45-89”, którego tytułowa piosenka była kolażem fragmentów przemówień członków partii, które nałożono na podkład muzyczny.
Dwa lata później formacja przedstawiła się słuchaczom w lekko zmienionym składzie – do grupy dołączył nowy bębniarz Andrzej Szymańczak. W tym ustawieniu nagrali płytę „Tata Kazika”. Zgodnie z tytułem – znalazły się tam utwory autorstwa ojca Kazika, Stanisława Staszewskiego. Singlem promującym wybrano piosenkę „Baranek”.
W 1998 roku grupa zaprezentowała świeży materiał studyjny – „Ostateczny krach systemu korporacji”. Po raz pierwszy zaprezentowano też nowego muzyka w składzie – trębacza Janusza Zdunka. Krążek przyniósł grupie takie przeboje, jak „Lewy czerwcowy” (znany też jako „Panie Waldku, Pan się nie boi”, „Gdy nie ma dzieci”, a także „Dziewczyna bez zęba na przedzie”. W tym czasie formacja straciła swojego perkusistę, Andrzeja Szymańczaka, który po zbyt dużej dawce zażytych narkotyków zadławił się gumą do żucia podczas snu.
W 2001 roku Kult wydał dwupłytowe wydawnictwo „Salon Recreativo”, składające się z premierowych utworów oraz piosenek zaaranżowanych powtórnie. Do promocji wybrano singiel – „Brooklyńska Rada Żydów”. Cztery lata później do sklepów trafił krążek – „Poligono Industrial”, wydany w dwóch wersjach – zwykłej oraz kolekcjonerskiej, poszerzonej o DVD z klipami formacji. Pierwszymi kompozycjami z tej płyty wybrano – „Kocham cię, a miłością swoją” i „Pan Pancerny”.

W 2007 roku muzycy ponownie weszli do studia, by pracować nad nowym materiałem, który światło dzienne ujrzał dopiero dwa lata później pod tytułem „Hurra”. Płytę zapowiadał utwór „Marysia”.
W międzyczasie skład grupy opuścił Krzysztof Banasik, a na jego miejsce przyjęto Wojciecha Jabłońskiego i Jarosława Ważnego.

Dyskografię zespołu uzupełnia krążek zatytułowany „Prosto” z 2013 roku, ze świetnym tytułowym singlem.

Łukasz Borys

- odkrywca nowych niebanalnych kawałków - maniak list przebojów - bloger – https://www.facebook.com/obliczamuzyki - Mazur z krwi i kości - amator piłki nożnej i biegania - początkujący polityk - do bólu uparty i dociekliwy - niespotykanie artystyczna dusza... towarzystwa - bywa rozważny i... romantyczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *