Letnia Akademia Jazzu 2024: Program pełen gwiazd i niezapomnianych koncertów
Tegoroczna Letnia Akademia Jazzu rozpocznie się 4 lipca i potrwa aż do 29 sierpnia. Wydarzenie to odbędzie się w Klubie Wytwórnia, gdzie na scenie pojawią się legendy polskiego i światowego jazzu, cenieni muzycy oraz debiutanci, którzy dopiero zaczynają swoją muzyczną karierę.
Inauguracja z Umlaut Big Band
4 lipca, podczas koncertu inauguracyjnego 17. Letniej Akademii Jazzu, wystąpi Umlaut Big Band, jedna z najlepszych francuskich formacji jazzowych. 14-osobowa orkiestra pod dyrekcją Pierre-Antoine’a Badaroux specjalizuje się w swingującym jazzie z przełomu lat 20., 30. i 40. XX wieku. Zespół wydobywa na światło dzienne zapomniany repertuar kompozytorów tamtych czasów, mając na koncie 5 płyt i ponad 200 utworów. Podczas koncertu zaprezentują projekt „Mary’s Idea”, oddając hołd Mary Lou Williams – wybitnej pianistce i kompozytorce, która była jedną z pierwszych kobiet odnoszących sukcesy w jazzie. Będzie to ich pierwsza wizyta w Polsce.
Tercet Kamili Drabek i Marcin Masecki
11 lipca scenę przejmie Tercet Kamili Drabek, tworzony przez Kamilę Drabek, Marcina Konieczkowicza oraz Kacpra Kaźmierskiego. Ich muzyka, pełna śpiewnych, folkowych melodii, stanowi jedno z najciekawszych zjawisk młodej polskiej sceny jazzowej. Następnie Marcin Masecki zaprezentuje projekt „Boleros y mas”, który przeniesie słuchaczy w klimaty muzyki latynoamerykańskiej, takie jak bolera meksykańskie, walce wenezuelskie, chory brazylijskie i tanga argentyńskie. Masecki, znany z wirtuozerskiego łączenia różnych gatunków muzycznych, z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń.
Koncerty familijne i muzyka dla dzieci
14 lipca odbędzie się koncert familijny z zespołem Czereśnie, którego twórczość skierowana jest do najmłodszych, ale również dorosłych. Muzyka Czereśni porusza ważne tematy takie jak zdrowie, ochrona przyrody i miłość do najbliższych, unikając infantylizacji.
1 sierpnia na scenie pojawią się Maniucha i Ksawery, duet łączący jazzową improwizację z tradycyjnymi pieśniami ukraińskiego Polesia. Tego samego wieczoru zagra Mitch & Mitch, prezentując utwory Ennia Morricone z lat 1969-1971 w projekcie Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico.
Specjalne projekty i goście
8 sierpnia odbędzie się koncert projektu Wodecki Twist, kierowanego przez Tomasza Szymusia. Na scenie wystąpią znani polscy artyści: Anna Maria Jopek, Ania Rusowicz, Alicja Majewska, Wiktor Dyduła i Wiktor Waligóra, którzy wykonają utwory Zbigniewa Wodeckiego w nowych aranżacjach.
Finałowy koncert
Letnia Akademia Jazzu zakończy się 29 sierpnia wyjątkowym występem Studia Jazzowego Polskiego Radia, 20-osobowej orkiestry pod batutą Nikoli Kołodziejczyka. Koncert przypomni twórczość legendarnego zespołu założonego przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego w 1968 roku, prezentując utwory, które nigdy wcześniej nie były wydane.
Warsztaty i koncerty INTL Jazz Platform
Od 21 do 25 lipca odbędą się warsztaty INTL Jazz Platform, oferujące muzykom jazzowym możliwość doskonalenia swoich umiejętności pod okiem międzynarodowych ekspertów. W ramach warsztatów zaplanowano również koncerty mistrzowskie, w których wystąpią m.in. Jaga Jazzist, PIXVAE, Tarwid Wójciński Szablowski i Signe Emmeluth Amoeba.
Letnia Akademia Jazzu 2024 zapowiada się jako niezapomniane wydarzenie, pełne różnorodnych muzycznych doświadczeń i wyjątkowych artystycznych spotkań.
Bilety i karnety
Bilety na wybrane koncerty, a także karnety na wszystkie wydarzenia 17. Letniej Akademii Jazzu dostępne są już w sprzedaży. Szczegóły na www.wytwornia.pl oraz www.letniaakademiajazzu.pl
Lato w Klubie Wytwórnia po raz kolejny upłynie pod znakiem znakomitej, jazzowej muzyki.
Zadanie Letnia Akademia Jazzu jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.