Łona, Webber & The Pims wystąpią na Małej Scenie 22. Przystanku Woodstock, a zespół Kabanos poprowadzi warsztaty muzyczne na Akademii Sztuk Przepięknych!
Z przyjemnością ogłaszamy, że na Łona, Webber & The Pimps zagrają w piątek (15 lipca) na Małej Scenie 22. Przystanku Woodstock. Z kolei dobrze znany Wodostockowiczom zespół Kabanos poprowadzi warsztaty muzyczne na Akademii Sztuk Przepięknych, które tradycyjnie zakończą się wspólnym występem na zakończenie festiwalu.
Łona i Webber to pochodzący ze Szczecina duet, w skład którego wchodzą raper Adam „Łona” Zieliński i producent Andrzej „Webber” Mikosz.
W zeszłym roku minęło okrągłe dziesięć lat od wydania płyty „Koniec żartów” – oficjalnego debiutu, który ukazał się nakładem cenionej wytwórni Asfalt Records, znanej z wydawania ambitnego hiphopu. Już przy okazji pierwszego albumu, środowisko fanów i krytyków muzycznych zwróciło uwagę na niebanalny styl Łony, przepełniony inteligentnym humorem oraz na produkcje Webbera, ze smakiem nawiązujące do klasycznej nowojorskiej stylistyki mieszanej nierzadko z analogową syntezą. Łona od początku przyzwyczajał do nietypowego charakteru swoich utworów. Poczynając od rozmowy telefonicznej z Bogiem (interpracja tego utworu była jednym z tematów na maturze z języka polskiego), poprzez rozmowę z cut’ami (skrecze z cytatami z przeróżnych utworów innych artystów), rzecz o zacinającym się bumboksie, który zamiast czytać płyty, życzył sobie czytać wysmakowaną literaturę, kończąc choćby na utworze zarapowanym całkowicie bez polskich znaków (na pochybel internautom, stroniącym od polskich znaków diakrytycznych). To tylko przykład utworów z twórczości tej dwójki.

Niewątpliwie największym jak dotąd sukcesem szczecinian jest płyta „Cztery i pół”, wydana przez nich w 2011 r., we własnej wytwórni Dobrzewiesz. Zawarte na tej płycie nagrania dobitnie pokazują, że od debiutu zdążyła już minąć dekada: Łona, komentując kąśliwie acz subtelnie rzeczywistość swojego pokolenia, prezentuje nową w polskim hiphopie jakość wykorzystywania języka polskiego; Webber, operując dźwiękiem w sposób przemyślany i oszczędny, tworzy unikalne kompozycje utrzymane w duchu hiphopowym, nie pozbawione jednak elementów nowoczesnej elektroniki. Teledysk do „To nic nie znaczy”, drugiego singla z najnowszej płyty, w ciągu zaledwie kilku tygodni osiągnął imponujący wynik ponad miliona odsłon na portalu youtube.com.
Kipiące sceniczną energią koncerty Łony i Webbera od wielu lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Poza ponad 300 koncertami w Polsce, duet odwiedziłm.in. Wielką Brytanię, Czechy, Słowację czy Niemcy, wszędzie spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem.
Warto zwrócić uwagę również na koncertowy projekt Łona, Webber & The Pimps, w ramach którego Łonie na scenie towarzyszą instrumentaliści wykonujący muzykę Webbera w całkowicie nowych aranżacjach. Brzmienie „żywych” instrumentów stanowi rzadko spotykane w polskim środowisku hiphopowym urozmaicenie. W skład grupy The Pimps wchodzą: Jose Manuel Alban Juarez (perkusja), Michał Kowalski (instrumenty klawiszowe), Daniel Popiałkiewicz (gitara), Maciej Kałka (bas).
Twórczość Łony i Webbera została doceniona poprzez liczne nominacje i nagrody. Wysokie miejsca w rankingach najlepszych wydawnictw 2011r. W Polityce, Przekroju i Gazecie Wyborczej, oraz tytuł Artystów Roku wg dziennikarzy portalu Popkiller i magazynu Aktivist. Artyści wzięli również udział w przygotowaniu „Balu manekinów” Brunona Jasieńskiego, w reżyserii Adama Opatowicza, w szczecińskim Teatrze Polskim – Łona napisał teksty piosenek a Webber zajął się oprawą muzyczną tego spektaklu.
Warsztaty muzyczne, które są nieodłącznym elementem Przystanku Woodstock poprowadzi w tym roku zespół Kabanos! Tradycyjnie zakończą się one wspólnym występem na Dużej Scenie, wieńczącym tegoroczną edycję festiwalu.
- środa (13 lipca) – w godzinach 13:30-15:00,
- od czwartku (14 lipca) do soboty (16 lipca) – w godzinach 11:30- 13:00.

Przystanek Woodstock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. 22. Przystanek Woodstock odbędzie się w terminie 14-16 lipca 2016 roku w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie). W czasie tegorocznej edycji festiwalu na 4 scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata, m.in. The Hives, Molotov, HEY, Vintage Trouble, Luxtorpeda, Marcelina, Inner Circle, Apocalyptica, The Dead Daises, The Rumjacks, Bring Me The Horizon, Living Colour, Dilated People, Tarja Turunen i DragonForce.
W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu. Z Woodstockowiczami spotkają się m.in. Janina Ochojska, Jerzy Stuhr, Tomek Michniewicz, Karolina Korwin Piotrowska, czy Zbigniew Buczkowski. Uczestnicy Festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.
Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.
Oficjalna strona Przystanku Woodstock: www.woodstockfestival.pl.