Muzyczny Festiwal w Łańcucie!

Fot. Jacek Dyląg
Fot. Jacek Dyląg

Tegoroczna edycja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie zachwyca programem. Niezapomnianych wrażeń dostarczy słuchaczom m.in. prawdziwy wirtuoz skrzypiec – Julian Rachlin. Nie zabraknie także uwielbianych przez uczestników występów plenerowych. Pod majowym niebem uczestnicy Festiwalu zobaczą operę „Straszny Dwór”, a dzień później wysłuchają koncertu z udziałem Anny Marii Jopek zatytułowanego „Feelharmony”. Sala koncertowa Filharmonii Podkarpackiej wypełni się natomiast muzyką wirtuozów zespołu Janoška Ensemble. Na jej deskach wystąpi również Jan Peszek ze swoim „Podwójnym Solo”.
Muzyczny Festiwal w Łańcucie każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem entuzjastów muzyki. Świadczy o tym duża ilość gości, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Organizatorzy przewidują, że same koncerty plenerowe w trakcie tegorocznej edycji przyciągną ponad 6000 słuchaczy, a karnety na tegoroczną edycję zostały już wyprzedane.

„Podwójne solo” – Jan Peszek
Muzyka nie jest jedyną formą sztuki obecną na Festiwalu. Tworzy go także teatr. 27 maja na deskach sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej wystąpi Jan Peszek w monodramie „Podwójne Solo”, który stanowi podsumowanie 50. lat aktorskiej pracy artysty. Sztuka cieszy się w całej Polsce olbrzymią popularnością, na występy Jana Peszka w Warszawie trudno się dostać. Artysta bawi, szokuje i skłania do refleksji. Sztuka składa się z dwóch części, połączonych ze sobą w nowatorski sposób. Pierwsza z nich – Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego aktor gra od 38 lat. Część druga Dośpiewanie. Autobiografia. jest nowym bytem scenicznym. Występ Jana Peszka to wydarzenie obowiązkowe dla każdego miłośnika teatru i sztuki.

Koncerty plenerowe organizowane podczas Muzycznego Festiwalu w Łańcucie mają dużą grupę oddanych wielbicieli. Nie można się temu dziwić. Ciepłe, majowe powietrze i piękno przyrody łańcuckiego parku czynią z tych występów niezapomniane wydarzenia. Festiwal zainauguruje Opera Krakowska wystawieniem Opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. W niedzielę, 22 maja przed Zamkiem w Łańcucie, artyści Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oraz zespołu Kroke zaprezentują wyjątkowy muzyczny projekt z pogranicza muzyki klasycznej i rozrywkowej. Gwiazdą wieczoru będzie Anna Maria Jopek, artystka jazzowa, która od wielu lat występuje na scenach całego świata.

Elbląską Orkiestrę Kameralną tworzą młodzi i utalentowani absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej. Drugi z zespołów występujących tego dnia na festiwalowej scenie plenerowej nazywa się Kroke, co w języku jidysz oznacz „Kraków”. Trójka tworzących go artystów uświetnia swoją obecnością największe festiwale na świecie. Taka wyjątkowa muzyczna synteza z pewnością zapisze się na stałe na kartach łańcuckiego Festiwalu.

Wielki finał
Organizatorzy Muzycznego Festiwalu w Łańcucie zadbali, by całe wydarzenie zakończyło się w wielkim stylu. – Niedziela to finałowy dzień Festiwalu. Uświetni go występ znakomitej gwiazdy światowego formatu – skrzypka Michaela Barenboima. – mówi prof. Marta Wierzbieniec, Dyrektor Naczelny Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Artysta wystąpi wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej. Zespół rozpoczął swoją działalność w 1955 roku. Obecnie to jeden z najprężniej rozwijających się zespołów symfonicznych w kraju. Orkiestra prowadzi regularną działalność koncertową. W jej repertuarze znajdują się utwory od baroku do współczesności. W swoim dorobku ma współpracę z wybitnymi dyrygentami, jak np. J. Maksymiuk, K. Penderecki czy J. Krenz. Tegoroczny koncert finałowy orkiestra zagra pod batutą Case Scaglione.


Zajrzyj po wiecej!

https://m.facebook.com/festiwalwlancucie/


Redakcja Muzykoholicy

Muzykoholicy.com | Miejsce Polskiej Muzyki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *