Muzyk Snowmana w wersji klubowej

„Cześć” to dobry tytuł na solowy debiut – stąd remiks do tej właśnie piosenki, poznańskiego duetu RAT KRU, stał się pierwszym oficjalnym spotkaniem z odbiorcą w blisko dwudziestoletniej działalności muzycznej artysty ukrywającego się pod pseudonimem CJ Viann.   

CJ Viann (Maciej Molewski) – współzałożyciel zespołu Snowman oraz Ligi Polskich Bittów. DJ poznańskiej sceny klubowej początku nowego Millenium, producent remiksów i autor muzyki dla produkcji telewizyjnych, teatralnych i reklamowych, supporter młodych artystów (Musta Funk, Papa Musta, Agnieszka Twardowska).

Od blisko dwudziestu lat operuje muzyką jako narzędziem narracji emocji, w którym wyraźnie słyszalne pozostają wpływy house’u, electro, synth-popu, nu-jazzu i funku. Wypadkową nazywa emocjonalnymi dokumentami współczesnego człowieka egzystującego w nurcie wykreowanej przez niego technokratycznej cywilizacji. Słychać to w remiksie utworu „Cześć”, poznańskiego duetu RAT KRU, który stał się podsumowaniem dotychczasowych doświadczeń artysty.

Do spotkania z RAT KRU doszło na początku 2018 r., dzięki BLACK RAT XL, z którym CJ Viann współpracował wcześniej przy autorskim albumie „Papa na Regale” (2010) oraz debiutanckim singlu „Dobrze w r…j” (2003) składu Musta Funk. Pierwsze przesłuchanie roboczego jeszcze materiału na nowy album RAT KRU narodziło pomysł wyprodukowania remiksu do jednej z singlowych kompozycji – utworu „Cześć”

– Decyzja zapadła praktycznie natychmiast, za sprawą surowej energii kompozycji autorstwa RAT ONE i ironicznego tekstu BLACK RAT XL – Minęło jednak kilka miesięcy, zanim powstał remiks – Postanowiłem się nie śpieszyć, spędzając kilka miesięcy na myśleniu o tym, jak chcę opowiedzieć ten utwór, zanim położę pierwszy dźwięk.

Potem wszystko potoczyło się już w ekspresowym tempie

– Remiks powstał w jedną noc, w małym domku pod Warszawą. Choć otaczał mnie absolutny mrok, dźwiękami opisywałem samotność miasta zatopionego w anonimowym nurcie pędzących świateł. Z tekstu najbardziej utkwił mi ostatni wers i to on stał się motorem do napisania własnej wersji tego utworu. Tak natrętnie brzmiał w mojej głowie, że poza samym remiksem wpłynął też na teledysk do niego:

Zamysłem videoklipu było przede wszystkim uwypuklenie dialogu jaki cechuje każda relacja remiksu do jego oryginału. W przypadku „Cześć” osią tej narracji stała się podróż przez miasta – Poznań i Warszawę.

– Chciałem przede wszystkim skupić się na tym dialogu, ponieważ najbardziej odzwierciedlał to, co chciałem przedstawić w swojej wersji utworu.

RAT KRU – istniejący od 2016 roku poznański duet wykonujący muzykę z pogranicza hip-hopu i szeroko pojętej elektroniki. Upodobali sobie symbolikę szczura jako zwierzęcia inteligentnego, wyrzutka postrzegającego zarazem jako istotę odrażającą, żyjącą na uboczu. W pierwszym roku działalności zagrali ponad 50 koncertów, między innymi w UK, Estonii, Chorwacji i Polsce. Obecnie kończą pracę nad drugą płytą.


CJ Viann w sieci:

Facebook – https://www.facebook.com/cjviannofficial

Instagram – https://www.instagram.com/cjviann

www – https://www.CJViann.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.