Tej wiosny showcasowe szaleństwo festiwalowe wróci do Poznania, gdzie jeszcze zaledwie kilka lat temu tradycją była kwietniowa wizyta w Poznaniu podczas Spring Break’a. Przed nami pierwsza edycja świetnie zapowiadającego się następcy – NEXT FEST Music Showcase & Conference 2023, który wystartuje 20-22.04.
NEXT Festvial to idealna okazja do poznania nowych artystów, którzy mają szansę wkrótce podbijać największe sceny. Obok debiutantów zagrają również wielkie gwiazdy polskiej muzyki takie jak min. Ralph Kaminski ze swoim zjawiskowym „Balem u Rafała”, złoty MROZU oczaruje swoją rock’n’roll’ową aurą, Nosowska oraz Mery Spolsky zaprezentują wyczekane nowości, Sorry Boys i Igor Herbut, Piotr Zioła ze swoim najnowszym albumem „Wariat” wydanym po 6 latach od wielkiego debiutu oraz Tomasz Makowiecki.
Podczas trzydniowej imprezy oprócz koncertów nie zabraknie również ważnych rozmów.
Część konferencyjna pełni funkcję platformy do poznawania się, dzielenia wiedzą, wymiany doświadczeń, analizy trendów i networkingu. NEXT FEST to przede wszystkim okazja do spotkania się z ludźmi i muzyką, która ich łączy, niezależnie od tego, czy jest to praca w tej samej branży, czy życiowa pasja.
Panel inaugurujący. Rozmowa z zespołem Kwiat Jabłoni – PIOTR STELMACH i Kwiat Jabłoni
Większość słuchaczy zdążyło pokochać ich muzykę, zanim poznali ich nazwisko. Oni zaś – zamiast pójść na skróty wydeptaną już ścieżką – szukali własnej drogi, która nierzadko była kręta i trudna. Dziś mogą śmiało powiedzieć, że sukces zawdzięczają własnym wyborom i ciężkiej pracy. O tym, jak ich mądrze dokonywać, Kasia i Jacek Sienkiewiczowie opowiedzą w panelu inaugurującym część konferencyjną NEXT FEST Music Showcase & Conference. Muzycy podczas rozmowy opowiedzą również o pracy nad nowym albumem i zdradzą, czego fani zespołu Kwiat Jabłoni mogą spodziewać się w kolejnych miesiącach.
Czy radio nadal może wypromować artystów? – HUBERT GRUPA i Marcin Bąkiewicz, Marcelina Słomian, Łukasz Pieter, Mariusz Maurycy
Czy w dobie TikToka, który codziennie kreuje nowe trendy i gwiazdy, radio wciąż ma pozycję, dzięki której początkujący artyści mają szansę wypłynąć na szerokie wody? Czy przenosiny popularnych radiostacji do internetu osłabiły, czy może wzmocniły ich opiniotwórczą rolę, zwłaszcza wśród młodszych odbiorców? Na te i inne pytania odpowiedzą goście i gościnie panelu, który będzie poświęcony zjawisku na styku pokoleń, technologii, a może nawet epok. Czołowe radiowe autorytety zmierzą się nie tylko z niewygodnymi kwestiami – będą musiały coś udowodnić, by zachować budowane dekadami wiarygodność i status.
Jak zmieniał się rynek managerski począwszy od przemian ustrojowych w Polsce? – ŁUKASZ KAMIŃSKI i Tomik Grewiński, Krzysztof Dominik, Maciej Pilarczyk
Boom przemian ustrojowych w Polsce dał ogromne pole do popisu managerom, którzy łatwiej niż kiedykolwiek mogli wyłapywać, promować i współpracować z artystami, zarabiając przy tym często niebagatelne pieniądze. Co zmieniło się przez ostatnie trzy dekady? Jak globalizacja, rozwój technologii, a także profesjonalizacja lokalnej sceny wpłynęły na pracę i status managera? Czy artyście jest dziś trudniej, czy łatwiej niż kiedykolwiek być „sobie sterem, żeglarzem i okrętem” i tym samym – jak bardzo potrzebuje odpowiedniego nawigatora? O tym porozmawiamy z osobami, których głównym zadaniem jest szukanie artystów, budowanie ich pozycji na rynku, a następnie kuratela nad tym, by tę pozycję utrzymać, co w dobie komunikacji tak szybkiej i ulotnej jak scrollowanie aplikacji na ekranie smartfona wydaje się prawdziwą sztuką.
The Future Forum: NFT, Blockchain, Metaverse i technologia Web 3.0, czyli o romansie sztuki z przyszłością – ARTUR RAWICZ i Swiernalis, Rafał Konieczny, Bartosz Bilicki
Czas rozwiać mity i skupić się na konkretach – bez mydlenia oczu, lukrowania i pomijania niewygodnych kwestii. Czy NFT faktycznie jest szansą dla artystów i artystek? Czy i jak może mieć wpływ na promocję ich twórczości i – co najważniejsze – jej monetyzację? Czy NFT i blockchain mogą być game changerem, który sprawi, że nawet niszowi twórcy i twórczynie będą godnie zarabiać, niezależnie od dyktatu algorytmów, liczby wyświetleń w serwisach streamingowych czy wielkości fanbase’u w mediach społecznościowych? By się tego dowiedzieć, należy zderzyć się z realiami. Zamiast teoretyków pięknie powtarzających marketingowe slogany, potrzebujemy doświadczeń praktyków – prawdziwych i szczerych. To właśnie osoby związane z branżą muzyczną, które zdecydowały się zrobić krok w stronę NFT, powinny zabrać głos i opowiedzieć o tym w sposób zrozumiały dla nas – ludzi także związanych ze światem muzyki i kultury, dla których NFT może okazać się szansą na realna zmianę, a nie kolejną obietnicą bez pokrycia. Dowiedzmy się, jaka jest prawda.
Warsztat Spotify – Spotify for Artists Masterclass – KATARZYNA CZECHOWSKA, MATEUSZ SMÓŁKA, OLGA SZMIGIELSKA [ZAPISY OD 6 MARCA]
Serwisy streamingowe nie są już wyłącznie platformami umożliwiającymi słuchanie muzyki. To pełnoprawne narzędzia pozwalające artystom na kompleksową promocję swojej twórczości i budowanie pozycji nie tylko na lokalnej scenie. W jednej chwili Spotify umożliwia każdemu twórcy dotarcie do słuchaczy z całego świata. By wykorzystać potencjał i możliwości, jakie daje ta platforma, należy zdobyć wiedzę, a najlepiej uzyskać ją bezpośrednio z samego źródła.
Dlatego zapraszamy artystów, managerów oraz przedstawicieli szeroko rozumianej branży muzycznej na szkolenie mające na celu zaprezentowanie i wyjaśnienie narzędzi oraz funkcji Spotify for Artists, a także podzielenie się najlepszymi praktykami. Spotkanie poprowadzą polscy przedstawiciele Spotify.
Zapisy:
Zgłoszenia od 6 marca poprzez formularz – tutaj.
Udział w spotkaniu możliwy wyłącznie po uprzedniej rejestracji i potwierdzeniu udziału przez Spotify. Wymagane jest posiadanie biletu wstępu upoważniającego do udziału w NEXT FEST Music Showcase & Conference. Liczba miejsc ograniczona.