Nowy album Hani Rani to dokończenie zdania, którego pierwszą część mogliśmy usłyszeć na instrumentalnej płycie „Esja”.

Drugi album zatytułowany „Home” to historia miejsc, które stają się naszym domem czasem z przypadku, czasem z wyboru. To historia wyjścia z miejsca, które znamy i podróż, przypominająca tolkienowskie przygody Hobbita lub homerycką historię Odyseusza.


Samotny wędrowiec powraca w końcu do domu, który opuścił przed laty, lecz ten dom okazuje się zupełnie innym miejscem, niż to, które zostawił i zatrzymał w pamięci.

Album Home to pytanie o szukanie przynależności, własnego kąta, historia o szczęściu ale i tęsknocie.

Pod względem muzycznym „Home” jest podsumowaniem wszystkich wcześniejszych dokonań i poszukiwań artystki. Kręgosłupem aranżacji nadal pozostaje pianino i fortepian, jednak na płycie usłyszymy znacznie większy zestaw instrumentów, które na przestrzeni lat pracy artystycznej zafascynowały pianistkę. Do współpracy nad kilkoma utworami Rani zaprosiła Ziemowita Klimka (kontrabas) i Wojtka Warmijaka (perkusja) z tria jazzowego Immortal Onion, którym zachwyciła się podczas festiwalu Tchnienia w Bieszczadach.

Oprócz bębnów i basu, usłyszeć też będzie można subtelne brzmienie syntezatorów, kwintet smyczkowy oraz głos Hani. Kompozycje na album powstawały wiele lat, niektóre pochodzą nawet z 2016 roku, niektóre powstały kilka dni przed rozpoczęciem nagrań. Głównym założeniem aranżacyjnym było nowe wykorzystanie instrumentu najbliższego artystce – czyli pianina. Hania postanowiła wykorzystać jego możliwości przekraczając dotychczasowe granice, układając na sobie wiele warstw oraz pracując nad brzmieniem każdej z nich, tak że czasami brzmieniem bardziej przypominają harfę lub instrumenty perkusyjne niż instrument klawiszowy.

Oprócz piosenek i bardziej złożonych utworów instrumentalnych na albumie nie zabrakło kompozycji na pianino solo, gdzie tak jak poprzednio na „Esji”, oprócz dźwięków fortepianu usłyszymy odgłosy: młoteczków, strun czy po prostu oddechu pianistki. Nagraniem albumu zajął się ponownie przyjaciel Hani – Piotr Wieczorek oraz Ignacy Gruszecki (Monochrom Studio). Za mix odpowiada podobnie jak w przypadku „Esji”Gijs van Klooster z Amsterdamu oraz Piotr Wieczorek, za mastering Zino Mikorey (znany z pracy nad albumami takich artystów jak Nils Frahm czy Olafur Arnalds).

„Home” ukazał się 15.05.2020 roku nakładem wydawnictwa Gondwana Records.Płytę zapowiada singiel „Leaving”. Piosenka otwiera cały album będąc tym samym symbolicznym wyjściem z domu. Nawiązując do Schubertowskiego cyklu pieśni „Winterreise” nie wiemy do końca kto i dlaczego postanawia odejść i wyruszyć w podróż, ani dokąd zmierza oraz czy kiedykolwiek powróci. Jesteśmy świadkami ostatniego spotkania, gdzie bohater próbuje zatrzymać wędrowca pytaniem „Are you leaving, is there a better place? (Czy odchodzisz, czy jest lepsze miejsce dla Ciebie?”).

Utwór zbudowany jest na charakterystycznym pochodzie akordów, który łączy się z prostą, śpiewaną melodią. Po delikatnym wstępie, utkanym z ciszy i oddechu następuje pulsująca część środkowa, która podobnie jak fale nieustannie wznosi się i opada. Po „sztormie” następuje uspokojenie i powrót do pierwszego tematu piosenki, gdzie jeszcze raz słyszymy to samo pytanie „Are you leaving?”.

Kompozycja powstała latem 2018 roku i otworzyła nowy etap w twórczości artystki, gdzie Hania zaczęła układać aranżacje opierając się na skomplikowanych konstrukcjach z przetworzonych warstw wcześniej nagranych instrumentów akustycznych, głównie pianina.

Leaving dało początek wielu innym utworom, które znalazły się na albumie oraz stało się punktem zwrotnym w jej podejściu do produkcji muzycznej swoich kompozycji.