Nowy termin Ostróda Reggae Festival

Ostróda Reggae Festival ze swoją siedemnastoletnią historią jest czołową polską imprezą celebrującą muzykę i kulturę wywodzącą się z Jamajki. Sukces festiwalu jest dowodem na atrakcyjność i uniwersalizm treści niesionych przez reggae. ORF zyskał globalną markę, cenioną przez fanów i artystów w wielu miejscach świata. Trwają już prace nad osiemnastą edycją, świętującą wejście ORF w „wiek dorosły”. W 2018 roku festiwal odbędzie się w zupełnie nowym terminie: od 5 do 8 lipca 2018, a impreza tradycyjnie rozpocznie się od koncertu w ostródzkim amfiteatrze.


Zdecydowaliśmy się na przesunięcie imprezy na lipiec z uwagi na dotychczasową bliskość terminów z drugim dużym letnim festiwalem reggae Regałowiskiem w Bielawie. W bieżącym roku przestał istnieć płocki Reggaeland, co dało nam możliwość wykorzystania ich dotychczasowych dat. Lipiec daje nam nowe możliwości, więc zdecydowaliśmy się na ten krok i wierzymy, że nasi fani pójdą za nami – komentuje szef festiwalu, Piotr „Piter” Kolaj z Positive Music Promotion. – Mamy trochę nowych pomysłów organizacyjnych i dyskutujemy już z pierwszymi gwiazdami. Będziemy informować o szczegółach w miarę postępu przygotowań – dodaje.


Edycja 2017 przeszła do historii występami gwiazd. Po raz pierwszy na festiwalu wystąpił Jamajczyk Shaggy. Pojawiły się prawdziwe legendy reggae, czyli Steel Pulse i Big Youth oraz nowocześni w podejściu do jamajskiej materii The Skints i Dreadzone. Polskę również reprezentowała czołówka, z wykonawcami pokroju Mesajah, Tabu, Grubsona czy Vavamuffin. Najlepsi polscy muzycy reggae zaprezentowali się razem podczas okazjonalnego koncertu Tribute to Bob Marley.


Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zarówno DJ-sko/producenckie występy na scenie Green z wieloma zagranicznymi i krajowymi gwiazdami gatunku, jak i mniejsze sceny Yellow i Jah Love, które skutecznie uzupełniły artystyczną ofertę imprezy.


W trakcie czterech festiwalowych dni na jego głównych scenach Red i Green pojawiło się ponad trzydziestu wykonawców, a przez festiwal przewinęło się około dwudziestu tysięcy ludzi.


W budynku ostródzkiego amfiteatru odbyły się coroczne spotkania i projekcje filmowe w ramach Uniwersytetu Reggae. Swoją obecnością zaszczyciła imprezę profesor Carolyn Cooper – dziennikarka, pisarka, wykładowca uniwersytecki i jedna z najważniejszych postaci związanych z reggae na Jamajce. Odbyła się wystawa plakatów reggae przygotowana przez grecką kuratorkę Marię Papaefstathiou, podsumowująca trwający od lat międzynarodowy konkurs graficzny z tysiącami zgłoszonych prac na koncie. Oficjalne polskie premiery miały dwa długometrażowe dokumenty muzyczne. Codzienne odbywały się warsztaty tańca dancehall i zajęcia z gry na afrykańskich bębnach. Na terenie festiwalu funkcjonowała kreatywna strefa aktywności dla dzieci oraz strefa chillout. Ze swoimi stoiskami obecne były pro-ekologiczne organizacje pozarządowe.


ORF 2017, reportaż Super Polsat:


ORF niezmiennie cieszy się opinią imprezy kulturotwórczej – nie tylko zapewnia możliwość zobaczenia głównych gwiazd gatunku, ale również odkrywa nieznanych jeszcze w Polsce artystów, propaguje nowe zjawiska i edukuje.


Festiwal od lat gromadzi pełen przekrój publiczności nastawionej na pokojowe współistnienie i świadomość społeczną, od młodzieży po rodziny z małymi dziećmi, czyniąc z niego prawdziwie rodzinne święto muzyki. Medialnym wydarzeniem tegorocznej edycji stał się policyjny raport potwierdzający, że w trakcie festiwalu nie doszło do ani jednego przypadku złamania prawa.


Zajrzyj po więcej:

Ostróda Reggae Festival na Facebooku


Podziel się swoją opinią ;)