„Nić” Oli Bieńkowskiej plecie się jak podróż w czasie i przestrzeni, a sama artystka w trakcie powstawania płyty przeszła szereg życiowych i zawodowych rewolucji. Niektóre zmiany były jak trzęsienie ziemi, a inne znów subtelne, podskórne, prawie niezauważalne gołym okiem. „Nić” jest więc prawdą dziewczyny, która już trochę przeżyła i chce o tym opowiedzieć.
Wokalistka, aktorka, autorka piosenek. Uczennica legendy polskiego jazzu Ewy Bem oraz absolwentka Liverpool Institute For Performing Arts w Wielkiej Brytanii, gdzie odebrała dyplom z rąk samego Paula McCartney’a. Jako wokalistka solowa zadebiutowała pop-jazzową płytą „Resume (Take One)”. Z zespołem w składzie Krzysztof Herdzin, Jacek Królik, Robert Kubiszyn i Robert Luty z własnymi koncertami zjechała całą Polskę. Kilka lat później w crowdfundingu zorganizowanym w Wielkiej Brytanii i USA zebrała fundusze na nagranie EPki z nowymi piosenkami. „Paradise Lost” ukazała się we wrześniu 2020. Po jej wydaniu, stało się jasne, że formuła EPki okazała się niewystarczająca by zmieścić wszystkie istotne treści i pomysły. 23 czerwca ukazała się więc nowa płyta Oli „Nić”.
W warstwie muzycznej najnowsze piosenki łączą fascynacje artystki muzyką spod znaku singer – songwriter z jej własnym bogatym doświadczeniem popowym, jazzowym i musicalowym. W warstwie tekstowej jest to dotknięcie tematów wewnętrznej dojrzałości, upływu czasu i zmieniających się relacji ze sobą i z innymi. Jest tu wygasająca miłość („Okna”), niedojrzałe „ludzkie gry” („Przeczekajmy”) zderzone z perspektywą kobiety, która finalnie bierze sprawy we własne ręce („Barwy Wojenne”) . Mocnym punktem jest spojrzenie na jasne i ciemne strony przebudzenia, jakie przynosi ze sobą macierzyństwo („Paradise Lost”, „Billie”, „Nić”).
Płyta została nagrana niemal w całości w studio Radia Łódź, większa część nagrań wokalnych pochodzi z sesji „setkowych” dokonanych razem z zespołem. Materiał wyprodukował Milosz Wośko, zmiksował Andrzej Izdebski, a za mastering odpowiedzialny jest Rafał Smoleń. Po pierwszej, wydanej kilka lat temu płycie, gdzie punktem wyjściem kompozycji i brzmienia był fortepian, Ola dokonuje zdecydowanego zwrotu by oprzeć brzmienie płyty na gitarach (Tomek „Serek” Krawczyk). W utworach pobrzmiewają inspiracje Lianne La Havas, Suzanne Vega, Finkiem, Jessie Ware.
Jeśli ktoś ma ochotę na trochę prawdy z życia mamy-artystki ubranej w pop-jazzowe dźwięki napisane z pasji i zagrane przez fantastycznych muzyków to trafił pod dobry adres.
Tracklista:
- Okna
- Przeczekajmy
- Ikar
- How Long
- Barwy Wojenne
- Marathon
- Nić
- Paradise Lost
- Billie
- Nieodmienieni
- Ten Sam
Bonus track
- Czas
„Nić” pletli Miłosz Wośko (produkcja muzyczna/ fortepian/ instrumenty klawiszowe, nagrania dodatkowe), Tomek „Serek” Krawczyk (gitary/ ukulele), Krzysztof Pacan (gitara basowa), Michał Dziewiński (perkusja), Anna Pašic (harfa), Daniel Wojsa (chórki), Kamil Bobrukiewicz – Radio Łódź (realizacja nagrań live), Andrzej Izdebski (miks), Rafał Smoleń (mastering).