Ola Bieńkowska z premierą albumu „NIĆ”!

„Nić” Oli Bieńkowskiej plecie się jak podróż w czasie i przestrzeni, a sama artystka w trakcie powstawania płyty przeszła szereg życiowych i zawodowych rewolucji. Niektóre zmiany były jak trzęsienie ziemi, a inne znów subtelne, podskórne, prawie niezauważalne gołym okiem. „Nić” jest więc prawdą dziewczyny, która już trochę przeżyła i chce o tym opowiedzieć.

Wokalistka, aktorka, autorka piosenek. Uczennica legendy polskiego jazzu Ewy Bem oraz absolwentka Liverpool Institute For Performing Arts w Wielkiej Brytanii, gdzie odebrała dyplom z rąk samego Paula McCartney’a. Jako wokalistka solowa zadebiutowała pop-jazzową płytą „Resume (Take One)”. Z zespołem w składzie Krzysztof Herdzin, Jacek Królik, Robert Kubiszyn i Robert Luty z własnymi koncertami zjechała całą Polskę. Kilka lat później  w crowdfundingu zorganizowanym w Wielkiej Brytanii i USA zebrała fundusze na nagranie EPki z nowymi piosenkami. „Paradise Lost” ukazała się we wrześniu 2020. Po jej wydaniu, stało się jasne, że formuła EPki okazała się niewystarczająca by zmieścić wszystkie istotne treści i pomysły. 23 czerwca ukazała się więc nowa płyta Oli „Nić”.

W warstwie muzycznej najnowsze piosenki łączą fascynacje artystki muzyką spod znaku singer – songwriter z jej własnym bogatym doświadczeniem popowym, jazzowym i musicalowym. W warstwie tekstowej jest to dotknięcie tematów wewnętrznej dojrzałości, upływu czasu i zmieniających się relacji ze sobą i z innymi. Jest tu wygasająca miłość („Okna”), niedojrzałe „ludzkie gry” („Przeczekajmy”) zderzone z perspektywą kobiety, która finalnie bierze sprawy we własne ręce („Barwy Wojenne”) . Mocnym punktem jest spojrzenie na jasne i ciemne strony przebudzenia, jakie przynosi ze sobą macierzyństwo („Paradise Lost”, „Billie”, „Nić”).  

Płyta została nagrana niemal w całości w studio Radia Łódź, większa część nagrań wokalnych pochodzi z sesji „setkowych” dokonanych razem z zespołem.  Materiał wyprodukował Milosz Wośko, zmiksował Andrzej Izdebski, a za mastering odpowiedzialny jest Rafał Smoleń. Po pierwszej, wydanej kilka lat temu płycie, gdzie punktem wyjściem kompozycji i brzmienia był fortepian, Ola dokonuje zdecydowanego zwrotu by oprzeć brzmienie płyty na gitarach (Tomek „Serek” Krawczyk). W utworach pobrzmiewają inspiracje Lianne La Havas, Suzanne Vega, Finkiem, Jessie Ware

Jeśli ktoś ma ochotę na trochę prawdy z życia mamy-artystki ubranej w pop-jazzowe dźwięki napisane z pasji i zagrane przez fantastycznych muzyków to trafił pod dobry adres.

Premiera: 23.06.2023

Tracklista: 

  1. Okna
  1. Przeczekajmy
  1. Ikar
  1. How Long
  1. Barwy Wojenne
  1. Marathon
  1. Nić
  1. Paradise Lost
  1. Billie
  1. Nieodmienieni
  1. Ten Sam

Bonus track

  1. Czas

„Nić” pletli Miłosz Wośko (produkcja muzyczna/ fortepian/ instrumenty klawiszowe, nagrania dodatkowe), Tomek „Serek” Krawczyk (gitary/ ukulele), Krzysztof Pacan (gitara basowa), Michał Dziewiński (perkusja), Anna Pašic (harfa), Daniel Wojsa (chórki), Kamil Bobrukiewicz – Radio Łódź (realizacja nagrań live), Andrzej Izdebski (miks), Rafał Smoleń (mastering).

Podziel się swoją opinią ;)