Pierwsza z trzech piosenek projektu „Wy i Mgły” już w sieci

Mgły i Wy

„Wy i Mgły – Interaktywna Kompozycja” to eksperyment muzyczny mający na celu
stworzenie trzech utworów w okresie trzech miesięcy, przy realnym udziale fanów.
Projekt zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.


Na oczach fanów, zarysy utworów, zamieniają się w zamknięte, wielowarstwowe aranżacje. Na najważniejsze zmiany w strukturze piosenek (bit, instrument towarzyszący, tekst), wpływ mają uczestnicy zabawy, głosując w przygotowanych przez zespół ankietach. Zawsze w pierwszy piątek miesiąca (począwszy od 03.07), zespół prezentuje zarys nowego utworu. Taki szkic ma stałą formę (intro z motywem, zwrotka, refren) i jest zawsze przedstawiany na neutralnym brzmieniu i w sposób nie narzucający skojarzeń muzycznych. Wgrany lektor informuje jaka część jest w danym momencie. Dodatkowo, grupa przedstawia trzy skrajnie różne bity/rytmy perkusyjne, z których, za pośrednictwem ankiety, fani wybierają jeden.W drugi piątek miesiąca, fani mają już okazję usłyszeć utwór wraz z wybranym przez nich bitem/rytmem. Tym razem, również za pośrednictwem ankiety, decydują o towarzystwie instrumentu, który na co dzień nie występuję w zespole. Do wyboru jest jeden z trzech (przykładowo – skrzypce, trąbka, saksofon, hang drum). Instrument ten, zawsze pojawi się w intro utworu (motyw) i być może w dalszych częściach.

W trzeci piątek miesiąca, uczestnicy eksperymentu, mają już możliwość usłyszenia utworu z wybranym przez nich bitem/rytmem i dodatkowym instrumentem.
Na tym etapie, utwór nie posiada jeszcze tekstu i tego dnia, tradycyjnie za pośrednictwem ankiety, fani dokonują wyboru między trzema, zaproponowanymi przez nas, słowami lub zwrotami budzącymi różne skojarzenia. Słowo lub zwrot, które wybiorą, będzie inspiracją do napisania tekstu przez wokalistkę i autorkę tekstów Mgieł – Ewę Wyszyńską.

W czwarty piątek miesiąca, zespół prezentuje utwór w finalnej wersji.

Terminarz prac nad projektem:
• Miesiąc lipiec (pierwszy utwór)
03.07 (piątek) – przedstawienie zarysu utworu i wybór jednego z trzech bitów/rytmów perkusyjnych
10.07 (piątek) – wybór dodatkowego instrumentu
17.07 (piątek) – wybór słowa lub zwrotu, które określą treść tekstu
24.07 (piątek) – przedstawienie finalnej wersji
• Miesiąc sierpień (drugi utwór) 07.08, 14.08, 21.08, 28.08 etc.
• Miesiąc wrzesień (trzeci utwór) 04.09, 11.09, 18.09, 25.09 etc.

Inicjatorem projektu jest gitarzysta i kierownik muzyczny zespołu – Piotr Grudziński.


Utwór #1: „Nocny lot w nieznane”:


Jeśli chcecie mieć wpływ na powstawanie kolejnych piosenek, zapraszamy na profil Facebookowy grupy Mgły! Tam dowiecie się wszystkiego w szczegółach, a także znajdziecie odnośniki do ankiet, z pomocą których artyści zbierają materiał do pracy.
My działamy tam regularnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.